Jeget lop a szomszédjától egy antarktiszi gleccser

Jeget lop a szomszédjától egy antarktiszi gleccser
Egy nyugat-antarktiszi jégself. Fotó: Pierre Dutrieux

A Leedsi Egyetem kutatói megfigyelték, hogy egy antarktiszi gleccser jeget lop a szomszédjától. A jelenség nem volt ismeretlen a tudósok előtt eddig sem, de úgy gondolták, hogy több száz vagy akár több ezer éven át zajlik, nem pedig ilyen rövid időszak alatt, mint amit most sikerült megfigyelni, írja az EurekAlert.

A műholdas megfigyelések most azt mutatták, hogy a szóban forgó gleccsernek mindössze 18 évre van szüksége ahhoz, hogy az összes jeget elszippantsa a szomszédos gleccsertől. A kutatók szerint példátlan, hogy a jégáramlást ilyen rövid idő alatt közvetlenül sikerül megfigyelni, és a felfedezés fontos lépés ahhoz, hogy jobban megértsék az Antarktisz jövőjét és a tengerszint emelkedéséhez való hozzájárulását.

A The Cryosphere című folyóiratban közzétett tanulmány szerint a kutatók által megfigyelt hét gleccserből az egyik jégfolyamának sebessége majdnem megduplázódott (87 százalékos növekedés) a jég és az óceán találkozási pontján 2005 és 2022 között, háromnál pedig 60-84 százalékos gyorsulást tapasztaltak. Hat átlagos sebessége meghaladta az évi 700 métert 2022-ben, ami figyelemre méltóan gyors ütem. Azt is kimutatták, hogy a jégfolyamok átlagosan 51 százalékkal gyorsultak fel 2005 óta a talajvonal mentén, vagyis ott, ahol a gleccserek és a jégselfek lebegni kezdenek a vízen.

A Kohler-gleccser nyugati részének áramlása azonban 10 százalékkal lassult 2005 és 2022 között, ellentétben a többivel. A legnagyobb sebességváltozást viszont szomszédjánál, a keleti Kohler-gleccsernél, illetve a nyugati Smith-gleccsernél figyelték meg. Ez azért furcsa, mert az antarktiszi gleccserek közül több is úgy reagál a klímaváltozásra, hogy gyorsabban mozog az óceán felé. Amikor egy gleccser áramlása felgyorsul, a jég jobban megnyúlik és elvékonyodik, miközben a nyugati Kohler-gleccser jégáramlása éppen hogy lelassult.

A tanulmány első szerzője, dr. Heather L. Selley szerint a nyugati Kohler-gleccser lassulása a keleti szomszédjának számlájára írható, ami gyorsabban áramlik és vékonyodik, és ez azt mutatja, hogy ellopja a jeget a nyugati szomszédtól. Ezt a kutatók jégkalózkodásnak nevezik, ami azt takarja, hogy a jégfolyás az egyik gleccserről a másikra irányul, és a gyorsuló gleccser lényegében ellopja a jeget a lassuló szomszédjától.

A kutatók megjegyezték, hogy a klímaválság következtében 2100-ra több mint 410 millió embert fenyegethet a tengerszint emelkedése. A megfigyelt tengerszint-emelkedési adatok azt mutatják, hogy a globális tengerszint már több mint 10 centiméterrel emelkedett az elmúlt évtizedben.

Kedvenceink
Partnereinktől
Kövess minket Facebookon is!