Rosszabb lehet az opioidválság az Egyesült Államokban, mint eddig hitték

Egy új tanulmány szerint több amerikai használ illegális opioidokat, például fentanilt, mint azt korábban becsülték, ami rávilágít arra, hogy jobb módszerekre van szükség az opioidválság megértéséhez, írja az EurekAlert.

A felmérés szerint a megkérdezett amerikai felnőttek 11 százaléka számolt be illegális opioidhasználatról az elmúlt 12 hónapban, és 7,5 százalék számolt be illegálisan előállított fentanil használatáról ugyanebben az időszakban. Ez az arány több mint hússzor magasabb, mint egy sokat idézett szövetségi tanulmány becslése, ami évente faggatja az amerikaiakat az illegális droghasználatról.

A JAMA Health Forum szaklapban közzétett tanulmány szerint a kutatók szerint ezek az eredmények alátámasztják, hogy a kormányzat jelentősen alábecsüli az illegális drogfogyasztást, és új módszerekre van szükség ahhoz, hogy jobban nyomon lehessen követni ezt a kulcsfontosságú mutatót az opioidválságban szenvedő országban.

1997 és 2018 között az Egyesült Államokban közel 450 ezren haltak bele az opioidalapú fájdalomcsillapítók túladagolásába, éveken keresztül emberek tömegei szoktak rá a legális, eredetileg receptre felírt szintetikus opioidokra, amiket később aztán feketén szereztek be és ellenőrizetlenül szedtek. Donald Trump amerikai elnök még egészségügyi válsághelyzetet is kihirdetett az opioidfüggőség terjedése miatt, a krízis csúcsán ugyanis nagyjából napi kétszáz ember halt bele a szintetikus opioidok túladagolásába. A válságért elsősorban felelőssé tett amerikai gyógyszergyártónak, a Purdue Pharmának 7,4 milliárdos (2,7 ezermilliárd forint), három gyógyszerforgalmazó cégnek, a McKessonnak, az AmerisourceBergennek és a Cardinal Healthnek pedig összesen 21 milliárd dolláros (7,5 ezermilliárd forint) kártérítést kell fizetnie.

A kezdetben a vényköteles opioidok által vezérelt amerikai opioidválság a 2010-es évek elején heroinra, majd néhány évvel később illegálisan előállított fentanilra váltott át. Míg az opioidválság tovább fejlődik, és a többféle szerrel összefüggő halálesetek egyre gyakoribbak, az illegálisan előállított fentanil továbbra is szerepet játszik a túladagolásos halálesetek többségében.

„Az illegális opioidhasználatra vonatkozó becslések ritkák, és jellemzően csak évekkel az információgyűjtés után állnak rendelkezésre, ami korlátozza a trendek rövid távú nyomon követésének képességét” – mondta David Powell, a tanulmány első szerzője. „Tanulmányunk új módszert kínál az illegális opioidok előfordulásának gyors és pontos, alacsony költségű monitorozására.”

A kutatók szerint a szövetségi felmérés alacsonyabb számai összefüggésben lehetnek azzal, hogy egy szövetségi felmérés kérdezi az embereket illegális opioidhasználatról, így nem szívesen vallják be, ha fogyasztanak is ilyen szereket. Az ilyen kutatásokban ráadásul körülbelül a munka felét személyesen végzik, ami elrettentheti a résztvevőket abban, hogy beismerjék az illegális drogfogyasztást.

A RAND nonprofit szervezet és a Dél-Kaliforniai Egyetem kutatói most 1515 amerikai felnőttet kérdeztek meg egy reprezentatív online felmérés keretein belül. A résztvevőket a vény nélkül kapható opioidok elmúlt 12 hónapban történő használatáról kérdezték, példaként a heroint és az illegálisan előállított fentanilt említve. A felmérés egyik egyedülálló aspektusa az volt, hogy a résztvevőket arról kérdezték: szándékosan használtak-e illegális opioidokat, és hogy szándékosan vagy véletlenül használtak-e illegálisan előállított fentanilt.

A megkérdezettek 7,7 százaléka számolt be szándékos vény nélkül kapható opioid használatáról, további 3,2 százalékuk pedig nem szándékos vény nélkül kapható opioid használatáról.

A vény nélkül kapható opioidokat használók többsége illegális fentanilhasználatról vallott. Az illegálisan előállított fentanil szándékos használatának aránya 4,9 százalék, míg a fentanil nem szándékos használatának aránya 2,6 százalék volt.

Azon válaszadók közül, akik az elmúlt 12 hónapban vény nélkül kapható opioidok használatáról számoltak be, 39 százalék vallott arról, hogy az első opioidhasználat során felírt gyógyszert használtak, míg 36 százalék arról, hogy nem felírt vényköteles opioidokat használtak. A fennmaradó 25 százalék azt válaszolta, hogy az opioidokkal való első találkozásuk illegálisan előállított drogok formájában történt.

„Az itt bemutatott adatokat érdemi adatpontként kell kezelni a folyamatban lévő opioidválság megértéséhez és megfékezéséhez” – mondta Mireille Jacobson, a tanulmány társszerzője és a Dél-Kaliforniai Egyetem közgazdásza. „Több, közel valós idejű információra van szükség ahhoz, hogy ne csak azt értékeljük, hol tartunk a válságban, hanem hogy haladunk-e a megfékezésében.”

Kedvenceink
Partnereinktől
Kövess minket Facebookon is!