A tudósok is azt hitték, hogy 2025-re enyhülés jön, ehelyett továbbra is a gyors felmelegedésben vagyunk
A globális hőmérséklet áprilisban is történelmi csúcson maradt, ami azt jelenti, hogy folytatódott a bolygón már csaknem két éve tartó, példátlanul meleg időszak, derült ki a Copernicus Éghajlatváltozási Szolgálat friss adataiból.
A statisztika tanúsága szerint globálisan az idei volt a második legmelegebb április a tavalyi után. A hőmérsékleti rekordok továbbra is megszakítás nélküli sorozatot mutatnak, amely 2023 júliusában, közel két évvel ezelőtt kezdődött. Azóta – egy kivétellel – minden hónap legalább 1,5 Celsius-fokkal melegebb volt az iparosodás előtti korszak (1850-1900) adott havi átlagánál. Pedig sok tudós arra számított, hogy a 2023-2024-es időszakot, a világszerte valaha mért két legmelegebb évet, szünet követi majd, mert a felmelegedést segítő El Niño jelenség hatása csökken.
„2025-re enyhülnie kellett volna, ehelyett azonban továbbra is a felgyorsult felmelegedés szakaszában vagyunk” – mondta Johan Rockström, a németországi Potsdamban található Klímahatáskutató Intézet igazgatója. „Az elmúlt két év kivételes volt” – mondta Samantha Burgess, a Copernicust működtető európai központ munkatársa. „Az értékek egyelőre az éghajlati modellek által előre jelzett tartományon belül maradtak, de a tartomány felső határán vagyunk.”
A szakértők szerint az egyik magyarázat abban rejlik, hogy a La Niña jelenség – amely az El Niño ellentéte, a felmelegedés mérséklődését segítő hatás szinonimája – a Meteorológiai Világszervezet szerint december óta már gyenge, és a következő hónapokban várhatóan tovább csökken a hatása. Mintegy ötven vezető klimatológus, élükön a brit Piers Forsterrel az ENSZ által megbízott Éghajlatváltozási Kormányközi Testület (IPCC) legfontosabb adatai alapján előzetesen úgy becsüli, hogy a felmelegedés általános szintje 2024-re átlagosan elérte az 1,36 Celsius-fokot. A Copernicus jelenlegi időszakra vonatkozó becslése pedig már megközelíti az 1,39 fokot.
A tudósok szerint hamarosan eljutunk arra a szintre, hogy hosszú távra állandósul az 1,5 fokos felmelegedési küszöbérték, amelynek megtartása a Párizsi Megállapodásban szereplő legambiciózusabb célkitűzés. Samantha Burgess nyilatkozata szerint a Copernicus úgy véli, hogy ez már 2029-re bekövetkezhet. „A jelenlegi ütemben az 1,5 Celsius-fokos határértéket még 2030 előtt átlépjük” – mondta Julien Cattiaux, a francia Nemzeti Tudományos Kutató Központ (CRNS) klimatológusa is az AFP francia hírügynökségnek nyilatkozva.
(MTI)