Lehet egy bolygó a Naprendszerben, amit eddig senki nem vett észre, állítja egy tanulmány, de sok csillagász kétkedik
Vannak arra utaló nyomok, hogy az eddig ismertek mellett egy kilencedik bolygó is lehet a Naprendszerben, amely ötször, de akár tízszer is nagyobb tömegű lehet a Földnél, és olyan messze lehet a Naptól, hogy 10 ezer évig tart, mire megkerüli azt. Ezt a korábban felvetett lehetőséget próbálta bizonyítani egy friss tanulmány is, amelynek a szerzői azt állítják: a Naprendszer egy ismeretlen bolygójának nyomaira bukkantak – az általuk felfedezni vélt bolygó azonban annyira eltérő pályán mozoghat, mint az eredetileg feltételezett kilences bolygó, hogy ha be is igazolódnak az eredményeik, az azt jelentené, hogy egy teljesen másik bolygót találtak meg, mint amit kerestek – írja a Science magazin.
A kilences bolygó utáni kutatások eddig a látható fény tartományában keresték a feltételezett bolygó tükröződését, azaz a róla visszaverődő napfény nyomait, ezek azonban a nagy távolság miatt egyre halványodnak az ide tartó úton. A most közzétett tanulmány szerzői, Terry Long Phan és Tomotsugu Goto, a tajvani Tsing Hua Nemzeti Egyetem diákja és PhD-hallgatója viszont új módszert választottak: a bolygó saját, távoli infraförös tartományban látható fényét keresték, amely sokkal erősebb, ezért ilyen messziről is könnyebben érzékelhető lehet.
Phan és Goto két űrteleszkóp adatait vizsgálták át: az 1983-ban felbocsátott IRAS és a 2006-tól üzemelő AKARI jeleit hasonlították össze. Azért ezekét, mert úgy gondolták, a bolygó hosszú keringési ideje miatt szükség lehet erre a nagy időbeli különbségre ahhoz, hogy a két teleszkóp képei közötti különbség alapján azonosíthassák a bolygó mozgását. Egy kétmillió objektumból álló adathalmazból indultak ki, de ezt végül egy párosra szűkítették: egyező színűk és fényességük alapján erről a két pontról gondolják azt, hogy ugyanazt az objektumot jelölik a pályája különböző pontjain.
Az eredményeket a kilencedik bolygó eredeti hipotézisével előálló egyik kutató, Mike Brown, a Kaliforniai Műszaki Egyetem (Caltech) csillagásza is megvizsgálta, és ezekből kiszámolta a bolygójelölt lehetséges pályáját. Megállapította, hogy a bolygónak a Naprendszer síkjához képest 120 fokban döntött pályán kellene keringenie, ami viszont annyira extrém, hogy kizárt, hogy ugyanarról a kilencedik bolygóról lehetne szó, mint amelynek a létezését ő és kollégája korábban felvetették, és amelynek a pályája mindössze 15–20 fokban lehetne döntött.
Brown szerint ez nem azt jelenti, hogy a friss tanulmány által feltételezett bolygó ne létezhetne, hanem azt, hogy ha létezik, akkor egy teljesen másik, teljesen új bolygóról van szó – amelynek a létezése viszont egyúttal ki is zárná az ő eredeti kilencedik bolygójuk létezését. Egyelőre azonban az sem világos, hogy stimmelnek-e Phan és Goto eredményei, ezek igazolásához vagy cáfolatához további vizsgálatokra lesz szükség.
Cikkünket megjelenése után több helyen pontosítottuk és kiegészítettük, hogy világossá tegyük a különbséget a korábban feltételezett és a most felvetett új bolygó között.