Kiderült: nem mindegy, melyik karba adják az oltást
Egy ausztrál kutatás azt találta, hogy egyáltalán nem mindegy, melyik karba kapja az ember az emlékeztető védőoltást: ha ugyanis ugyanabba, amibe az eredeti injekciót adták, akkor gyorsabb és hatékonyabb az immunválasz, írja az EurekAlert. Most azt is megfejtették, miért van ez így.
A sidney-i UNSW Garvan Orvosi Kutatóintézet és a Kirby Intézet által vezetett kutatás kimutatta, hogy az oltásnál úgynevezett makrofágok, vagyis speciális immunsejtek aktiválódnak a nyirokcsomókban, amik aztán irányítják a memória B-sejteket, hogy hatékonyabban tudjanak reagálni az emlékeztető oltásra, ha azt ugyanabba a karba adják be.
Az immunizáció során a nyirokcsomók játsszák az egyik főszerepet, ezek képezik ki a szervezetet a vakcinával megismertetett valódi kórokozó ellen. Kutatók már korábban felfedezték, hogy a memória B-sejtek, amik kulcsfontosságúak az antitestválaszok kialakításában, ott maradnak az injekció beadásának helyéhez legközelebb található nyirokcsomóban.
Az ausztrál kutatók most rájöttek, hogy a memória B-sejtek ilyenkor a nyirokcsomó külső rétegébe vándorolnak, ahol szoros kölcsönhatásba lépnek az ott található makrofágokkal. Amikor az emlékeztető oltást ugyanabba a karba adják be, a már éber állapotban lévő, aktivált makrofágok hatékonyan fogják meg az antigént, és aktiválják a memória B-sejteket, hogy aztán kiváló minőségű antitesteket termeljenek.
A kutatók állatos és emberei résztvevős kísérleteket is végeztek a témában, a klinikai vizsgálatba 30 résztvevőt vontak be, akik a Pfizer koronavírus elleni vakcináját kapták meg. Húsz résztvevő ugyanabba a karba kapta az emlékeztető oltást, mint az előzőt, tíz pedig másikba. A kutatók azt találták, hogy azoknál, akik ugyanabba a karba kapták, szignifikánsan gyorsabban termelődtek neutralizáló antitestek a SARS-CoV-2 ellen. Szerintük az eredményeik a jövőben segíthetnek hatékonyabb oltási stratégiákat kialakítani.
Felhívták a figyelmet, hogy néhány hét múlva mindkét csoportnak hasonló volt az antitestszintje, de egy járvány idején a korai védelem kulcsfontosságú lehet.
„Ez a felfedezés megmutatja, hogyan dolgozik az immunrendszer azon, hogy jobban reagáljon a külső fenyegetésekre. A természet alkotta meg ezt a csodálatos rendszert, és mi csak most kezdjük megérteni” – mondta Tri Phan professzor, a Cell folyóiratban megjelent tanulmány egyik szerzője.
„A makrofágokról ismert, hogy felfalják a kórokozókat és eltávolítják az elhalt sejteket, de a kutatásunk most azt sugallja, hogy az oltás beadásának helyéhez legközelebb eső nyirokcsomókban központi szerepük lehet a hatékony oltási válasz kialakításában” – mondta dr. Rama Dhenni, a tanulmány egyik szerzője.