Túl kevés a gyerekoltás: kanyaró, rubeola, gyermekbénulás is visszatérhet Amerikában
Az Egyesült Államokban már három ember bizonyítottan meghalt kanyaróban, egy olyan betegségben, ami védőoltással hatékonyan megelőzhető. Az országban már csaknem 650 ember fertőződött meg, a CDC által kimutatott kanyarós esetek túlnyomó többsége – 97 százaléka – olyan beteg, akit nem oltottak be a kanyaró ellen.
Egy friss, a Stanford Egyetem vezette kutatás szerint az USA-ban azért terjedhet ismét a kanyaró, mivel csökken a gyerekkori átoltottság, különösen a koronavírus-járvány óta, írja az EurekAlerten megjelent sajtóközlemény. A JAMA szaklapban megjelent tanulmány szerint ha az immunizációs arányok hosszabb időn keresztül tovább csökkennek, ezen kívül más, mára teljesen eltűnt betegségek – mint például a rubeola és a gyermekbénulás – is visszatérhetnek az országban.
A kutatók epidemiológiai modellezést alkalmaztak a fertőző betegségek terjedésének szimulálására különböző gyermekkori oltási szintek mellett. Azt jósolják, hogy a kanyaró még a jelenlegi immunizációs arányok mellett is ismét endémiássá válhat két évtizeden belül, ráadásul az oltottság már kisebb kismértékű csökkenésével ez gyorsabban megtörténhet. Az oltási lefedettség kismértékű növelése azonban ezt megakadályozná. A kutatók szerint már most a „katasztrófa szélén” állnak: egy 10 százalékos átoltottsági csökkenés a becslések szerint 851 300 esetet jelent 25 év alatt, ami 170 200 kórházi kezeléshez és 2550 halálesethez vezet.
Ha az oltottság ma akár 10 százalékkal is csökkenne, a kanyarós esetek száma a következő 25 évben 11,1 millióra ugrana. Ha az oltási arány a felére csökkenne, 25 év alatt 51,2 millió kanyarós, 9,9 millió rubeolás, 4,3 millió gyermekbénulásos és 200 diftériás esetre számítanának. Ez 10,3 millió kórházi kezelést és 159 200 halálesetet eredményezne, plusz a becslések szerint 51 200 gyermeknél jelentkezne kanyaró utáni neurológiai szövődmény, 10 700 rubeola okozta születési rendellenesség következne be, és 5400 gyermek bénulna meg gyerekbénulás következtében. A kanyaró kevesebb mint öt év alatt, a rubeola pedig kevesebb mint 20 év alatt válna endémiássá.
Mathew Kiang, a tanulmány első szerzője azt nyilatkozta: mivel az átoltottság csökkenésének következményei nem azonnaliak, azt akarták megtudni, hogy mikor várható a már visszaszorított járványok megjelenése, ha a helyzet nem javul, vagy tovább romlik.
A kutatók azt mondták: azért a kanyarónál jelentkezett a legdrámaibb növekedés, mert ez az egyik legfertőzőbb betegség, ezért rendkívül magas azoknak az embereknek a száma, akiknek immúnisnak kell lenniük ahhoz, hogy meg lehessen akadályozni a terjedését. A gyerekbénulás, a diftéria és a rubeola ugyan még mindig sokkal fertőzőbb, mint a Covid, de a kanyaró kifejezetten ragályos, egyetlen személy akár 20 másikat is megfertőzhet. Az MMR-oltás ráadásul különösen vitatott az oltásellenesek körében, részben a korábbi, csalásra épülő kutatások miatt, amik biztonsági aggályokat vetettek fel, pedig azóta rengeteg kutatás foglalkozott már azzal, hogy az oltás és az autizmus között nem mutatható ki összefüggés. Ezen kívül a kanyaró világszerte gyakoribb, így a külföldre utazók nagyobb valószínűséggel viszik vissza az Egyesült Államokba.
A tanulmány arra hívta fel a figyelmet, hogy a gyerekkori átoltottságban kis mértékű javulás is óriási különbséget jelenthet. A szülőknek azt javasolják, beszéljenek orvosukkal a védőoltásokról.