Papíralapú, átlátszó, gyorsan lebomlik – műanyag-helyettesítőt találtak ki Japánban
Az óceánokban több négyzetkilométeres úszó műanyag szigetek alakultak már ki, de gyakorlatilag bárhová megyünk, elborít minket a műanyag szemét, aminek a lebomlásához akár ezer év is szükséges lehet. Ezen a helyzeten enyhíthet az a japán kutatók által kifejlesztett biológiailag lebomló anyag, ami helyettesíthet műanyag termékeket, írta a Phys.org.
A többféle szakterület specialistáit összefogó projektben egy átlátszó, papíralapú anyagot fejlesztettek ki, ami több órán át képes megtartani a folyadékokat még akkor is, ha azok forróak, így műanyag poharak, szívószálak, egyéb jellemzően egyszer használatos tárgyak anyaga lehetne.
A kutatócsoport egy standard cellulóz-hidrogélből kiindulva állította elő az anyagot. Szárítás után az anyagot vizes lítium-bromid oldattal kezelték, ez szilárdította meg a cellulózt. A tPB-nek elnevezett anyagból többféle falvastagságú terméket lehet készíteni, lehet olyan vékony is, mint egy műanyag pohár fala.

A tesztelések során kiderült, hogy a tPB jobban teljesít, mint egy papírszívószál, nem ázik el hosszabb használat közben sem, míg a poharak nagyjából három óra után kezdtek kis mértékben szivárogni. Ezt aztán egy növényi alapú gyantabevonattal küszöbölték ki.
A kutatócsoport az anyag biológiai lebomlását is tesztelte tengeri környezetben. Többféle mélységbe helyeztek el tPB-ből készült lapokat, de még nagyobb mélységben is, ahol a hideg lassítja a lebontási folyamatokat, kevesebb mint 12 hónap alatt lebomlott az anyag.
Az utolsó teszt azt vizsgálta, hogy az anyag mennyire jól újrahasznosítható. A kutatócsoport úgy találta, hogy ez elég könnyen elvégezhető, de az olvasztás és az újraformálás után kevésbé átlátszóvá vált.