Feltámasztott Trónok harca-farkas? Jól hangzik, de nem pont ez történt

Génszerkesztés útján sikerült „feltámasztania” egy amerikai biotechnológiai vállalatnak a Trónok harca sorozatban is szereplő, a valóságban tízezer éve kihalt óriásfarkast – számoltunk be kedden mi is az MTI híre alapján a Colossal Biosciences bejelentéséről. Azóta viszont több szakértő is jelezte, hogy a cég közleménye némileg félrevezető vagy legalábbis túlzó, mert valójában nem az óriásfarkas feltámasztásáról van szó, és ez a rég kihalt faj amúgy se volt igazán farkas.

A Colossal úgy fogalmazott, hogy ez a projektjük „a világ első kihalásmentesítése” vagy kihalásból visszahozása (angol eredetiben de-extinction), és Ben Lamm vezérigazgató is arról beszélt, hogy a cég „egészséges óriásfarkas-kölyköket hozott létre”. A Live Science által idézett szakértők szerint azonban valójában nem pont erről van szó.

„A Colossal egy szürke farkast hozott létre, amely az óriásfarkasra emlékeztető tulajdonságokkal rendelkezik. Ez nem egy kihalásból visszahozott rémfarkas, inkább egy »hibrid«”

mondta Nic Rawlence, az Otagói Egyetem paleogenetikai laboratóriumának társigazgatója a New Zealand Science Media Centernek.

A cég két óriásfarkas-fosszíliát használt fel: egy 13 ezer éves fogat és 72 ezer éves belsőfül-csontot. Az ezekből vett DNS-mintákból összelegózták egy óriásfarkas részleges genomját, amelyet aztán összehasonlítottak a kihalt állat legközelebbi ma élő rokonainak, többek között farkasoknak, sakáloknak és rókáknak a genomjával. Ennek eredménye alapján végül a szürke farkast választották ki petesejtdonornak a hibrid létrehozásához. Ezután szürkefarkas-vérmintákból vett sejtekben CRISPR génszerkesztő technológiával 20 változtatást végeztek el 14 génen, hogy jobban hasonlítsanak ahhoz, amit az óriásfarkas-fosszíliákból összeállítottak. Aztán ezekből a módosított sejtekből a DNS-t beültették a szürke farkas petesejtjébe, amelyből előtte eltávolították a saját genetikai anyagát. Végül a laborban létrehozott embriókat kutyákba ültették (mert a kutya gyakorlatilag a szürke farkas egy alfaja).

Az óriásfarkas és a szürke farkas azonban nem is annyira közeli rokonok, mint a nevük alapján gondolhatnánk. „Új információk alapján az eredeti óriásfarkas nem is igazán volt farkas” – mondta a Live Science-nek David Mech, a Minnesotai Egyetem farkaskutatója. Evolúciós szempontból az óriásfarkasok hatmillió éve különváltak a farkasoktól, és rendszertani kategóriába tartoznak, így a farkasoktól nagyban különböző fajról van szó – tette hozzá Philip Seddon, az Otagói Egyetem zoológusa, aki szerint a panyókás sakál például közelebbi rokona lehet az óriásfarkasnak, mint a szürke farkas.

„A Colossal összehasonlította az óriásfarkas és a szürke farkas genomját, és a körülbelül 19 ezer génből megállapították, hogy 14 génben 20 változtatás kiad nekik egy óriásfarkast” – mutatott rá a cég állításának megkérdőjelezhető pontosságára Nic Rawlence. „Vannak GMO farkasaink, és egy nap talán lesznek GMO ázsiai elefántjaink is, de egyelőre a kihalás tényleg örökre szól” – tette hozzá Philip Seddon. Ráadásul még ha el is fogadjuk, hogy kihalásból hozták vissza az óriásfarkast, akkor se stimmel, hogy ez lett volna az első ilyen eset a világon, mert 2003-ban spanyol kutatók már klónoztak egy kihalt pireneusi vadkecskefajt.

Ettől függetlenül a cég közleményével szemben szkeptikus kutatók is elismerik, hogy maga a tudományos eredmény figyelemreméltó technológiai áttörés, amely jól jöhet még létező fajok megőrzéséhez. A világ legveszélyeztetettebb farkasfaja, a vörös farkas például már húzott is belőle hasznot: a Colossal az óriásfarkasos bejelentéssel együtt arról is hírt adott, hogy klónoztak két vörös farkast.

Kedvenceink
Partnereinktől
Kövess minket Facebookon is!