Hold vagy Mars? A NASA leendő vezére szerint egyszerre mindkettőre embert küldenek

„Ahogy az elnök kijelentette, prioritásként fogjuk kezelni az űrhajósok Marsra küldését. Menet közben óhatatlanul képesek leszünk visszatérni a Holdra. Nem kell ebben »Hold kontra Mars« vagylagos döntést hozni. Vagy hogy »a Holdnak kell előbb jönnie, mint a Marsnak«. Szerintem párhuzamosan folytathatjuk ezeket az erőfeszítéseket” – mondta szerdai szenátusi meghallgatásán Jared Isaacman, akit Donald Trump amerikai elnök az amerikai űrkutatási hivatal, a NASA következő igazgatójának jelölt.

Ez az ambiciózus kijelentés ellentmond az emberi űrutazás kiterjesztésének biztonságos és fenntartható kiterjesztéséről szóló szakértői vélekedéseknek – jegyzi meg a Popular Science, hozzátéve, hogy a Holdra való visszatérést régóta egy potenciális emberes Mars-misszióhoz vezető szükséges lépésnek tekintik. A lap analógiája szerint érdemes előbb megtanulni járni, mielőtt maratont akarnánk futni.

A vonatkozó szövetségi törvény kifejezetten előírja a NASA mindenkori igazgatójának, hogy „alkosson olyan programot, amelynek célja a tartós emberi jelenlét kialakítása a ciszlunáris űrben vagy a Holdon, beleértve egy robusztus előzetes programot az űrbeli felfedezés, tudomány, kereskedelem és az Egyesült Államok elsőségének előmozdítása érdekében, illetve a Mars és más célpontok jövőbeli felfedezéséhez vezető lépésként.” (A „ciszlunáris” annyit jelent, hogy a Holdon innen, tehát a Holdig terjedő, és nem az azon túli űr.)

„Ha ez a törvény, elkötelezett vagyok iránta”

– mondta Isaacman, bár a törvény idézett része ellentmond az ő vállalásának, hiszen itt is a Mars-misszió előtti lépésként szerepel a Hold újbóli elérése. A Mars elérése egyébként Trump egyik legszorosabb szövetségesének, Elon Musk SpaceX-vezérnek az évek óta dédelgetett álma.

Felmerül az a kérdés is, hogy miből fogja állni a NASA a minden korábbinál ambiciózusabb terveket, hiszen Trump, illetve a DOGE nevű, Elon Musk-féle kormányzati költségfaragó szervezet épp márciusban javasolt lefaragni 420 millió dollárt az űrkutatási hivatal 25,3 milliárd dolláros idei tervezett költségvetéséből. Egy 2016-os NASA-tanulmány szerint nagyjából 500 milliárd dollárba kerülne embert juttatni a Marsra, további 2 milliárdba pedig életben tartani őket ott.

Amikor a költségvetés megvágásáról kérdezték, Isaacman azt mondta, nem ismeri a részleteket, de a költségcsökkentés ténye nem vette el a terveibe vetett bizalmát: „A NASA elég rendkívüli költségvetéssel rendelkezik... Hiszem, hogy meg tudjuk csinálni a majdnem lehetetlent” – mondta.

A milliárdos űrturistából minden bizonnyal hamarosan NASA-igazgatóvá kinevezett Isaacman karrierjéről decemberi jelölésekor írtunk bővebben. A szenátusi meghallgatását itt lehet visszanézni:

Kedvenceink
Partnereinktől
Kövess minket Facebookon is!