Megpróbálták kideríteni, hogy megrohad-e az agyunk a tiktokozástól
A „brain rot” (agyrothadás) lett 2024-ben az év szava az Oxford Egyetem szerint. A kifejezés arra utal, hogy az emberek mentális és szellemi állapota romolhat a túl sok könnyed, kihívást nem jelentő, interakcióra nem késztető online tartalom – például TikTok-videók – fogyasztása miatt. Bár ezt a szót gyakran viccből használják azokra, akik állandóan pörgetik a rövid videókat, egy kínai kutatás szerint lehet, hogy van benne némi igazság.
A kutatás során több mint száz egyetemista agyát vizsgálták, és kikérdezték őket a rövid videókkal kapcsolatos szokásaikról. Az eredmények azt mutatták, hogy azoknak, akik nagyon kötődtek ezekhez a videókhoz, eltérés volt az agyuk szerkezetében. Például több szürkeállományuk volt az érzelmi szabályozásért és döntéshozatalért felelős területeken, ami a kutatók szerint azt jelentheti, hogy fokozottan érzékenyek a rövid videók által kiváltott jutalomérzésre.
Egy másik agyi terület, a kisagy is „megnőtt” ezeknél az embereknél, ami arra utalhat, hogy az agyuk hatékonyabban dolgozza fel az ilyen típusú tartalmakat – valószínűleg a gyakori binge-watching (folyamatos nézés) hatására. A kutatók szerint ez egy ördögi körhöz vezethet: minél többet néz valaki ilyen tartalmat, annál inkább megerősödnek ezek az agyi kapcsolatok, és annál nehezebb lesz leállni.
A kutatásban résztvevők agyi aktivitását pihenés közben is mérték, és azt találták, hogy a rövid videók rabjai között erősebb kapcsolat alakult ki bizonyos agyi területek között, amelyek az önkontrollhoz, az önértékeléshez és az érzelmi feldolgozáshoz kapcsolódnak. A kutatók szerint ez arra utalhat, hogy ezek az emberek nehezebben szakadnak el a videóktól, és hajlamosabbak arra, hogy rendszeresen másokhoz hasonlítsák magukat.
Tényleg megrohad az agyunk a TikToktól?
Bár a kutatás eredményei elsőre ijesztőnek tűnhetnek, fontos megjegyezni, hogy a technológiai fejlődéssel mindig jártak hasonló félelmek is. A szakértők szerint a hivatkozott tanulmány nem bizonyítja egyértelműen, hogy a TikTok valóban károsítja az agyat. Az egyik legnagyobb probléma az, hogy a kutatás csak egy adott időpillanatot vizsgált – nem követte nyomon a résztvevőket hosszabb távon, így nem tudjuk, hogy a videók nézése okozta-e az agyi változásokat, vagy eleve azok az emberek voltak fogékonyabbak ezekre a tartalmakra, akiknek hasonló az agyi szerkezetük.
Ráadásul a kutatás olyan kérdőívekre épült, amelyek alapján „videófüggőséget” mértek, pedig ez egy nem hivatalosan elismert fogalom, és tudományosan nem bizonyított, hogy létezik ilyen klinikai zavar.
Összességében tehát nincs erős bizonyíték arra, hogy a TikTok károsan formálná az agyat. Ez persze nem azt jelenti, hogy a túl sok rövid videó nézése ne lenne problémás – inkább az a fontos, hogy tudatosan használjuk a technológiát, és kialakítsunk egészséges digitális szokásokat, olvasható a BBC Science Focus cikkében.
A rövid videókkal operáló közösségi oldalakról és azok negatív hatásaival korábban a Telexen is foglalkoztunk. Az általunk megkérdezett pszichológus szerint annak ellenére, hogy szinte lehetetlen elmenekülni ezek elől a tartalmak elől, nem ideális pihenési forma a reelek pörgetése, mivel függőséget okozhatnak, a gyerekek esetében pedig csökkentik a figyelmi képességüket és leszoktatnak az összpontosításról.