Kiszámolták a tudósok, mikor érkezik a következő jégkorszak

A Föld tengelyének Naphoz viszonyított dőlésszöge nem állandó, és ennek a változása irányítja a bolygó jégtakaróinak mozgását; és ez a mozgás váltotta ki az elmúlt 800 ezer év nyolc jégkorszakának kezdetét és végét – ez a fő tanulsága egy új kutatásnak, amit a LiveScience foglalt össze.

A Föld tengelye jelenleg 23,5 fokos szögben dől el a függőlegestől, ez az érték 22,1 és 24,5 fok közti tartományban mozog egy 41 ezer éves ciklusokból álló rendszerben. Az, hogy a tengely mennyire ferde, befolyásolja, hogy mennyi napsugárzás éri a pólusokat, ez pedig a jégtakaró viselkedését határozza meg. A kutatók szerint az elmúlt 800 ezer évben a Föld forgástengelyének billegése pontosan egybevág a jégkorszakok kialakulásával és elmúltával.

A kutatók a dőlésszög jelenlegi állapotából és annak változásából azt is ki tudták számolni, hogy most éppen hol tartunk a jégkorszakok kialakulásának természetes ciklusában: eszerint 10-11 ezer év múlva esedékes a következő fagyos időszak kezdete, és nagyjából 80 ezer évig fog tartani.

Ebben persze van egy komoly bizonytalansági tényező, az ember által okozott klímaváltozás, ami teljesen felboríthatja a rendszert. A kutatók szerint, ha az üvegházhatású gázok koncentrációja magas marad, sőt, tovább növekszik, annak akár az is lehet a következménye, hogy teljesen elmarad a következő jégkorszak-periódus.

Kedvenceink
Partnereinktől
Kövess minket Facebookon is!