Kína azt állítja, hogy a Boeing problémás űrhajójából inspirálódva lopakodó-atomrakétát fejleszt

310

Kína egy olyan atomrakéta-hajtóművön dolgozik, amiben héliummal tudnák befolyásolni menet közben a sebességet, és akár teljesen láthatatlan is lehet az érzékelők számára – írja a Live Science.

Fontos megjegyezni, hogy fizikailag még nem tartanak sehol, nem épül a rakéta, csak modelleken tesztelték, hogy vajon működik-e a rendszer – és azok alapján azt állítják, igen. A kutatók szerint ha héliumot is használnak a hajtóműben, akkor sokkal hatékonyabb lesz úgy, hogy a „kipufogógáza” hűvösebb, mint a hagyományos hajtóműveké, ami megnehezíti, hogy védelmi rendszerek észre vegyék. Ehhez állítólag a rögös fejlesztési folyamat után sikeresen felszálló, majd problémák miatt az űrhajósokat a Nemzetközi Űrállomáson hagyó Boeing Starliner héliumszivárgásából merítettek ihletet. A Starlinerben azért volt hélium, hogy nyomásával az égéskamrába noszogassa a folyékony üzemanyagot.

A kínai kutatók tanulmánya szerint az új hajtóművük úgy működne, hogy a hajtóműbe mikroszkopikus pórusokon át héliumot pumpálnának, hogy ott összekeveredjen az üzemanyaggal. Ez – a Starlinerhez hasonlóan – nagyobb nyomás alá helyezné az üzemanyagot, ami hatékonyabb reakcióhoz (akár háromszoros sebességhez) és alacsonyabb szivárgási esélyhez vezethet.

Emellett működhet olyan üzemanyaggal is, ami gáz és szilárd halmazállapotú anyagok keveréke, ami olcsóbbá tenné, mint a folyékony üzemanyagú rakétákat. A tervek szerint a hélium adagolása távolról szabályozható lenne, így a rakéta sebességén is lehetne csavarni repülés közben, így nehezebb követni vagy lelőni.

Ugyanez a csapat egyszer már előállt egy nagyon hasonló tervvel, de akkor arra fókuszáltak, hogy mennyivel hatékonyabb lenne a rakéta, míg most arra, hogy a hajtóművel az atomfegyverek lopakodókká válnának, mert a hőalapú jelzőrendszerek nem vennék észre őket.

Kedvenceink
Partnereinktől
Kövess minket Facebookon is!