Szex közben a párok baktériumokat is cserélnek a nemi szervükön, és ez erőszak bizonyításánál is jól jöhet
Szex közben a partnerek egymással baktériumokat is cserélnek a nemi szerveiken, és ez akár az igazságügyi orvosszakértőket is segítheti, amikor nemi erőszakot kell igazolni, írta egy friss kutatás alapján a Phys.org.
Az ausztráliai Murdoch Egyetem kutatói kimutatták, hogy a szexuális együttlét során a baktériumfajok nemcsak átkerülnek két személy között, de később is nyomon követhetők a partnerek egyedi genitális mikrobiomjában, amit szexomnak neveztek el.
Brendan Chapman a tanulmány vezető szerzője azt mondta, hogy eddig kevés kutatás foglalkozott a hüvely és a pénisz mikroorganizmusaival a törvényszéki orvostanban, pedig hasznos információkat szolgáltathat. Chapmanék szerint azért használható, mert minden érintkezés nyomot hagy maga után.
Amikor erőszakos nemi közösülést kell bizonyítani heteroszexuálisok között, az igazságügyi orvosszakértők az elkövető férfi spermájának jelenlétét DNS-vizsgálattal próbálják meg kimutatni az áldozat hüvelyében. De a spermiumokat nem lehet teljes biztonsággal kimutatni, és ha az elkövető óvszert használ, akkor pedig érthetően hatástalan ez a módszer. A szexom vizsgálata viszont az utóbbi esetben is célravezető lehet.
A Murdoch Egyetem kutatása megerősítette, hogy a férfiaknak és a nőknek is egyedi baktériumpopulációi vannak a nemi szervek területén. Kísérletükbe 12 monogám, heteroszexuális párt vontak be, hogy megvizsgálják a baktériumok átadását szex közben..
A vizsgálat elején minden résztvevő mintát vett a szexomjából, majd a kutatók RNS-szekvenálással határozták meg, hogy milyen baktériumtörzsek voltak jelen, és minden résztvevő esetében azonosították a mikrobiális szignatúrákat
A párokat ezek után arra kérték, hogy különböző ideig, kettőtől tizennégy napig ne szexeljenek. Amikor megtörtént a következő együttlét, akkor újra mintavételre kérték őket. Az elemzés kimutatta, hogy a résztvevők egyedi baktériumtörzsét a szexuális partnerük mintájában is azonosítani lehetett a közösülés után.
Három pár óvszert használt, és ugyan ez valamennyire korlátozta a baktériumok átvitelét, de nem gátolta meg teljesen.
„Amikor óvszert használtak, az átvitel nagy része a nőről a férfira történt. Ez ígéretesnek tűnik egy olyan eszközzel kapcsolatban, amellyel az elkövetőt a támadás után tesztelni lehet, és azt jelenti, hogy létezhetnek olyan mikrobiális markerek, amelyek még óvszer használata esetén is kimutatják a szexuális érintkezést” – mondta Ruby Dixon, a Murdoch Egyetem munkatársa.
A kutatók azt is megvizsgálták, hogy a férfiak körülmetéltek-e, és hogy a résztvevőknek volt-e fanszőrzetük, de úgy találták, hogy egyik tényező sem befolyásolja a baktériumfajok átadását a partnerek között. A menstruáció viszont hatással van a hüvelyi mikrobiom összetételére, és ez befolyásolhatja a vizsgálatokat.