Trump: Miért akarna Kína a fiatalok bolondos TikTok-videói után kémkedni?

394

A Fox News-on adott interjút Donald Trump, a téma a TikTok-ra terelődött, írja a BBC. Az alkalmazás ugyan a tiltó rendelkezés törvény életbe lépésével szombat késő este használhatatlanná vált az amerikaiak számára, végül azonban csak néhány órára sötétült el a platform. Trump ugyanis egy elnöki rendeletet adott ki, hogy 75 nappal meghosszabbítsa azt az időszakot, amíg a törvény tiltásai életbe lépnek, „hogy megegyezhessünk a nemzetbiztonságunk védelmében”.

Trump azt mondta a műsorvezetőnek: „Azt hiszem, hogy a TikTok maradni fog”.

Amikor arról a kérdezték, nem tart-e attól, hogy az alkalmazással a kínai kormány az amerikai állampolgárok után kémkedik, Trump azt mondta, hogy „ezt mindenről el lehetne mondani, ami Kínában készül”, és hogy „a telefonjainkat is Kínában gyártják”.

Trump ezután kifejtette, hogy szerinte a TikTok-ot leginkább fiatalok használják, és feltette a kérdést: „vajon ennyire fontos lenne, hogy fiatalok után kémkedjenek, olyan fiatal gyerekek után, akik bolond videókat néznek”? A műsorvezető felvetette, hogy ő hogy nem szeretné, hogy Kína bárki után kémkedjen. Trumpnak erre is volt válasza, mégpedig az, hogy „de hát ők gyártják a telefonjainkat, ők gyártják a számítógépeinket. Az nem nagyobb fenyegetés?”.

A TikTokot betiltó törvényt erős kétpárti támogatással fogadta el tavaly áprilisban a kongresszus, nemzetbiztonsági aggályokra hivatkozva. A TikTok amerikai működtetését korlátozó, illetve a kínai tulajdonlását megtiltó törvény beterjesztői azzal érveltek, hogy a kínai anyavállalat a Kínai Kommunista Párt által irányított kormány felügyelete alatt működik, és ilyen módon az amerikai felhasználók adatai közvetlenül eljuthatnak az Egyesült Államok legnagyobb külföldi versenytársának tekintett ország kormányzati szerveihez. A jogszabály 270 napot adott a kínai tulajdonosnak, a ByteDance-nek arra, hogy értékesítse az alkalmazást az Egyesült Államokban működtető érdekeltségét.

Bár a Pew Research Center 2023-as felmérése szerint az amerikaiak mintegy fele támogatta a tiltást, a fiatalabb generációk körében nagyon népszerűtlennek bizonyult. A megválasztott amerikai elnök, Donald Trump még vasárnap kora délután közölte, hogy hétfői beiktatása után rendeletet ad ki, amellyel 90 nappal elhalasztja a TikTokot betiltó törvény végrehajtását. Egy Truth Social-posztban azt írta, hogy elnöki rendeletet tervez kiadni, hogy „meghosszabbítsa azt az időszakot, amíg a törvény tiltásai életbe lépnek, hogy megegyezhessünk a nemzetbiztonságunk védelmében”.

Nem sokkal ezután az alkalmazás újra elkezdett működni, amivel több mint 170 millió amerikai felhasználót örvendeztettek meg. „Együtt fogunk dolgozni Trump elnökkel egy olyan hosszú távú megoldáson, amely megtartja a TikTokot az Egyesült Államokban” – áll a kínai székhelyű vállalat közleményében.

Kedvenceink
Partnereinktől
Kövess minket Facebookon is!