Rohamosan iphone-izálódik a Xiaomi, és ez nem feltétlenül jó hír

2023. március 2. – 04:03

Rohamosan iphone-izálódik a Xiaomi, és ez nem feltétlenül jó hír
Fotó: Bődey János / Telex

Másolás

Vágólapra másolva

A nyolcvanas évek Amerikájában a Toyota, sőt, úgy általában az, hogy japán autó, egyet jelentett azzal, hogy olcsó, gazdaságos, megbízható, alacsony fogyasztású és elnyűhetetlen. Amikor a Toyota vezérei kitalálták, hogy jó lenne inkább a BMW-vel, Volvóval, Audival konkurálni, világos volt, hogy ezt a képet elég nehéz lenne az emberek fejében átrajzolni, és még ha sikerül is, talán többet veszítenek vele, mint amennyit nyernek. Így született meg a Lexus brand, ami Toyota, de nem annak látszik, és rövid úton az egyik legsikeresebb prémium autómárkává küzdötte fel magát.

Ha én stratégiai és kreatív főtörzsőrmester lennék a Xiaominál, biztos nagyon utálnának a kollégáim, mert az összes stratégiai és kreatív meetingen felhoznám ezt a sztorit. A Xiaomi ugyanis mostanában egészen hasonló helyzetben van: akkora sikersztorit futott be agresszíven olcsó, de tulajdonképpen nem is rossz alsó és alsó középkategóriás telefonokkal, hogy pár év alatt a harmadik legnagyobb gyártóvá vált a világon. A cél most a prémiumkategória meghódítása, de a Lexus-trükk nélkül. Ez részben előremenekülés is, 2022-ben ugyanis az egész okostelefonos piac megzuhant kicsit, és a topgyártók közül pont a Xiaomi a legjobban. Akárhogy is, a cégnél úgy érzik, már elég erős a márkanév, elég nagy és vastag pénztárcájú a rajongótábor ahhoz, hogy az Apple és a Samsung csúcskészülékeivel tudjanak birkózni a félmillió körüli árkategóriákban.

Igen, a Xiaomi új csúcskészüléke, a 13-as, alapverzióban 390, a Pro változat pedig 525 ezer forinttól indul. Vagyis kb. 20-50 ezerrel olcsóbb a kistesó a Samsung Galaxy S23 és az iPhone 14 alapmodelleknél; 80-100 ezer a különbség a Pro Max/Ultra kategóriában.

Ha elfogadjuk kiindulópontnak, hogy egy árkategórián belül egy átlagfelhasználónak az összes telefon nagyjából ugyanolyan (értsd: jól néz ki, baromi gyors, gyönyörű a képe, szép fotókat készít, kibírja egy napig az aksi, stb.), akkor ez a meccs azon fog múlni, hogy a megszokás, a márkahűség, az egyes brandek státusszimbólum-értéke nyom-e többet a latban, vagy az a pár tízezres árkülönbség.

Akkor bontsuk is ki a Xiaomi 13-ast

Az iphone-izálódás első jelei már itt szembeköszönnek, már konkrétan a doboznál. A Xiaomi telefonok doboza még két-három évvel ezelőtt is olyan harsány és hivalkodó volt, mint a fél négyzetméteres Louis Vuitton logó egy random NER-lovag random ruhadarabján. A hatalmas, aranyszínű, dombornyomású feliratok után a Xiaomi 13-as széria csomagolása Apple-szerűen visszafogott, letisztult és elegáns. A Leica logója hirdeti egyedül, hogy helló, tudjad ám, hogy itt egy szuperhíres gyártótól van a kamera optikája – de amúgy az egész azt a magabiztosságot sugallja, hogy nekünk nincs szükségünk arra, hogy ordítva hívjuk fel magunkra a figyelmet. Hadd ne mondjam, hogy big dick energy.

Maguk a készülékek is némileg iPhone-dizájnúak, az alapmodell lekerekített sarkú, szögletes élű kialakítása, vagy a hátoldalon a hatalmas bumszli, négyzet alakú kamerasziget kiköpött iPhone 14 Pro Max. Mondjuk, ebben valószínűleg célszerűbb lenne inkább a Samsung után menni, ami az S23-ban teljesen eltüntette a kameraszigetet, és az objektívek alig emelkednek ki a telefon házából.

Fotó: Bődey János / Telex
Fotó: Bődey János / Telex

A 13-as családot a Qualcomm-féle Snapdragon 8 Gen 2 processzor hajtja, ez most a legerősebb csip az androidos világban, és az is marad késő őszig, amikor jön majd a menetrendszerű Gen 3. Szó se róla, ez érződik is a telefonokon: nem tudtam úgy nyúzni őket, hogy lassulást produkáljanak, a Genshin Impact vagy a PUBG minden létező grafikai beállítást a maximumra húzva, meg se rezzent, és melegedni is alig melegedett a telefon.

Ha már itt tartunk, daráljuk le a technikai paramétereket:

  • Az alapmodell 6,63, a Pro 6,73 hüvelykes képátlót hoz, előbbi nekem még kényelmesnek, utóbbi már eléggé tepsinek érződött, ráadásul a kerámia hátlap elég csúszós, az ember önkéntelenül is szorongatja inkább, mint tartja a kezében.
  • Mind a kettő 120 Hz-es Amoled kijelzőt kapott, a kicsi 1080*2400, a nagy 1440*3200 felbontással.
  • Kamerában 50/10/12/32 megapixel sorban a főkamera, a tele, a széles látószögű és a szelfi a sima verzióban, 50/50/50/32 a Pro változatban.
  • 4500, illetve 4820 mAh az aksi mérete.

Na de mit jelent ez a gyakorlatban? Hát, most jönne az a rész, ami az elmúlt pár évben már minden telefontesztben szinte copy-paste: igen, tök szép a kijelző képe, és igen, tök jó fotókat csinál vele bárki, aki eltalálja az exponáló gombot; amúgy egy napot magabiztosan kibírja egy töltéssel, ha spórolunk, kettőt is. Jó, a gyorstöltést emeljük ki, abban amúgy is elég erős a gyártó, épp most demóztak egy 300 wattos töltőt, ami 5 perc alatt visz egy telefont 0-ról 100 százalékra. A Xiaomi 13 ennyire azért nem gyors, én 9 percet mértem 50 százalékig, és 22-t teljes töltöttségig, ami azért figyelemre méltó. Nem mondom, hogy csajozni lehet vele, vagy hogy drasztikus életminőség-javulást hoz, de vicces odatenni egy iPhone mellé, ami jó, ha fél óra alatt felszed magára 50 százalékot.

A tesztek általában kiemelik, hogy mennyire jó a Xiaomi 13-as kamerája, hát én, ha fegyvert tartanak a fejemhez, se láttam érdemi minőségi különbséget, akár a két és fél évvel és sok megapixellel régebbi iPhone-omhoz képest se. Jó, ha tényleg fegyvert tartanának a fejemhez, azért hajlandó lennék szürkületkor max zoommal fotózni vele gyorsan mozgó dolgokat, csak hogy elmondhassam, hogy ég és föld a különbség, vagy még több. Az mondjuk jópofa, hogy a Leica beépített színprofiljai között kapcsolgathatunk.

Jegyezzük még meg, hogy az Androidra rátelepedő MIUI 14-es verziója fut rajta, a szokásos módon teleaggatva előtelepített, totál felesleges appokkal, én speciel hagyományosan úgy navigálok benne, mint egy mém-Travolta. Aki ilyet használ életvitelszerűen, az már nyilván hozzászokott, talán még otthonosnak is érzi, persze ezzel én még nem vagyok kinn a vízből. Apropó, víz: a Xiaomi telefonoknál régi para a vízállóság, illetve hát annak hiánya – na, a 13-as család már büszkén viseli az IP68 minősítést, szóval akár zuhanyozhatunk is vele. Amúgy ezt nem ajánlom senkinek.

Igen, ez egy (két) csúcstelefon

Ezt most minden irónia nélkül mondom, a Xiaominál tényleg összeraktak egy olyan készüléket, ami egy ligában játszik mondjuk a Samsung S23-as családjával. Ránézésre is, érzésre is, technikai specifikációra is, árcédulára is. A kérdés, hogy szüksége van-e erre a világnak. Én mondjuk a magam részéről nem nagyon látom se a rajongótáboron belül, se kívül azt a tömeget, ami rohanna megvenni egy félmilliós Xiaomi telefont. De hát mint említettem, nem vagyok stratégiai és kreatív főtörzsőrmester, szóval simán rám cáfolhat az élet.

Vágólapra másolva
Kedvenceink
Kövess minket Facebookon is!
Partnereinktől