Gondoltál már az ásványvízre időkapszulaként?

A Föld mélyéről származó természetes ásványvíz nem csupán egy pohár innivaló, hanem egyfajta időkapszula is. A Szentkirályi természetes ásványvíz története földtani múltunkról mesél. A történet több mint kétmillió évvel ezelőtt kezdődött, és arról a különleges tisztaságról szól, amelyet a Kárpát-medence egyedülálló földtani örökségének köszönhetünk.
A természetes ásványvizek évezredek, vagy akár évmilliók óta rejtőznek a mélyben. A ma a poharunkba kerülő ásványvíz történelmi korszakokkal korábban hullott csapadék formájában a Föld felszínére, ahonnan a mélybe szivárgott a talaj a felszín alatti világot felépítő kőzetek különböző rétegeit érintve – így kerültek bele azok az értékes ásványi anyagok, amelyeknek egyedi összetételét és élettani hatását köszönheti.
Fogyasztásuk így nemcsak frissítő hatásúak, hanem egészségügyi szempontból is előnyösek lehetnek. Ennek oka, hogy az emberi szervezet működése szempontjából kedvező arányban és mennyiségben tartalmaznak ásványi anyagokat, makro- és mikroelemeket.
A ma már világszerte elismert Szentkirályi ásványvíz lelőhelyét 1993-ban fedezték fel. A 206 méteres mélységben rejtőző, 2,4 millió éves, a jégkorszak elején képződött, védett vízadó réteg mindvégig tökéletesen el volt zárva a felszíni szennyeződésektől, így a kavics- és homokrétegekbe leszivárgott víz is az eredeti tisztaságában tudott fennmaradni.

Egy kis földtörténet
Az utolsó jégkorszakban a Föld felszíne egészen más képet mutatott, mint ma. A dinoszauruszok kihalása után, az emlősök megjelenésével fémjelzett, kainozoikum nevű nagy földtörténeti időszak 66 millió éve kezdődött. Ez volt a végtelen szavannák, a virágos növények és a rovarok megjelenésének időszaka, de ekkor indultak fejlődésnek dínók leszármazottai, a madarak is. És később a földtörténet oligocén időszakában, 34-23 millió év között kezdődött az előemberek története is.
A Pannon-tenger kora
Több mint 12 millió éve a Kárpát-medence megsüllyedése után – kialakult a sós vizű Pannon-tenger, ami a világtengerektől elszakadva fokozatosan töltődött fel a beléömlő vízfolyásoktól, miközben vize kiédesedett és mintegy 4,6 millió éve, a pliocén korban tűnt el teljesen. A lehulló a csapadékvíz is leszivárgott a talajba, majd egyre mélyebben, a kőzetekben raktározódott, abban áramlott. Ez azt is jelenti, hogy nem egy statikus, hanem dinamikus, folyamatosan utánpótlódó vízkészletről van szó.
A Kárpát-medence egyik különleges adottsága, hogy a földkéreg vékonyabb és az üledékes kőzettömeg és az abban áramló vízkészlet helyenként jóval melegebb, mint a környező országok, vagy éppen a Föld egyéb országainak földkérge – ezért is sok itthon a hévíz-lelőhely. Az egyedi földtani adottságoknak kiváló minőségű, szennyeződéstől mentes ásványvízkészleteket köszönhetünk, amelyek a felhasználás jelenlegi tempója mellett gyakorlatilag kimeríthetetlenek.

Ebben az ősi, érintetlen környezetben jött létre a Szentkirályi ásványvíz is, egy természetes szűrőrendszeren keresztülszűrődve, tökéletes védettségben, mikroorganizmusoktól és szennyeződésektől mentesen. A hosszú ideig tartó, mindentől elzártság tette lehetővé, hogy megőrizze a prémium minőségű ásványvizekre jellemző tisztaságát, kiegyensúlyozott, esszenciális ásványianyag-összetételét.
A kőzetek hatása
A lelőhely földtani jellemzőiből adódóan a Szentkirályi ásványvíz ásványianyag-koncentrációja mérsékelt – ezen belül is alacsony benne a nátrium-klorid mennyisége. És ami nagyon fontos: a valódi természetes ásványvizekre jellemző módon a természetben fellelt, eredeti állapotában palackozzák. Ezért állíthatjuk, hogy minden cseppje egy pillanatkép a Föld több mint kétmillió évvel ezelőtti történetéből.
A cikk megjelenését a Szentkirályi támogatta.