Rengetegen gyógyulnak a jövő gyógyszereivel Magyarországon

A klinikai kutatások elengedhetetlenek az orvostudomány fejlődéséhez, új gyógyszerek és diagnosztikai eszközök kifejlesztéséhez. Sokan nem tudják, hogy Magyarországon is zajlanak fontos vizsgálatok, amelyek többnyire beteg, ritkábban egészséges önkéntesek részvételével történnek. Céljuk a hatásosabb és biztonságosabb gyógyszerek fejlesztése, a gyógyítás és az orvostudományi ismeretek bővítésének érdekében. Videónkban a Semmelweis Egyetem kutatóorvosait kérdeztük a kutatások folyamatáról, az intézmény gyógyításban játszott szerepéről, eredményeiről.

A klinikai vizsgálatok új esélyt jelenthetnek olyan résztvevő betegek számára is, akiknél a jelenleg engedélyezett terápiák hatástalannak bizonyultak, vagy betegségükre még nem elérhető gyógymód.

Magyarországon számos egészségügyi intézmény vesz részt klinikai vizsgálatok megvalósításában, köztük a Semmelweis Egyetem az egyik vezető hazai szereplő. Az egyetem munkatársait, Prof. Dr. Nagy Zoltán Zsoltot, a Szemészeti Klinika Igazgatóját, Prof. Dr. Takács Istvánt, a Belgyógyászati és Onkológiai Klinika igazgatóját és Dr. Balázs Máté Ádámot, az onkológiai osztály szakorvos-jelöltjét kérdeztük videónkban.

Megtudtuk, hogy körülbelül 10-15 év kutatás szükséges ahhoz, hogy egy új molekulából a hatóság által engedélyezett terápia váljon, melyet később a mindennapi orvosi gyakorlatban használnak. 3-6 év laboratóriumi kutatás után következik a klinikai vizsgálati szakasz, melynek során négy fázisban vizsgálják a készítmény biztonságosságát és hatásosságát.

A klinikai vizsgálatokban a legfontosabb szempont a betegbiztonság, melyet szigorú szabályozás és kiváló szakemberek garantálnak minden fázisban. A betegek közvetlen megszólítására a vizsgálati centrumon kívül is van lehetőség, akár a médiában elhelyezett felhívások vagy social media hirdetések útján. A részvétel minden esetben önkéntes, a vizsgálatból bármikor ki lehet lépni – a beteg jogait mindig tiszteletben tartják.

Prof. Dr. Takács István, a Belgyógyászati és Onkológiai Klinika igazgatója – Fotó: Telex.hu
Prof. Dr. Takács István, a Belgyógyászati és Onkológiai Klinika igazgatója – Fotó: Telex.hu

Kiemelkedő előny, hogy a vizsgálatban résztvevők a hivatalos engedélyeztetés előtt hozzájuthatnak olyan innovatív kezelésekhez, melyek megoldást jelenthetnek egészségügyi problémájukra. Az innovatív új készítményeket a vizsgálatokban résztvevők mindig ingyen kapják, így ezek a terápiák az állami költségvetést sem terhelik.

Évente több ezer magyar ember lép be klinikai kutatásokba, hozzájárulva új terápiák kifejlesztéséhez, ezzel segítve más betegek gyógyulását. Számos, ma már széles körben alkalmazott készítmény fejlesztésében vettek részt hazai intézmények, és sok, a jövőben megjelenő gyógyszerrel kapcsolatos kutatás zajlik most is az osztályokon.

A Magyarországon zajló klinikai vizsgálatok nyilvántartása megtalálható a Nemzeti Népegészségügyi és Gyógyszerészeti Központ (NNGYK) weboldalán: https://ogyei.gov.hu/klinikai_vizsgalatok_nyilvantartasa

Általában a klinikai kutatásokról itt találhatók információk: https://klinikai-vizsgalatok.hu/szotar

Publikusan elérhető vizsgálati adatbázisok:

A Semmelweis Egyetemen futó vizsgálatok:

https://semmelweis.hu/klinikai-vizsgalatok/a-vizsgalatokrol/osszes-aktualisan-futo-vizsgalat/.

A videó megjelenését a Roche Magyarország támogatta

Kedvenceink
Kövess minket Facebookon is!