
Augusztus 25. és 29. között, a Balaton-felvidéken rendezik a következő Fjällräven Vándortúrát, áll a szervező közleményében. A több mint tízéves, népszerű túraeseményen a természetjárók egy 107 kilométeres utat tesznek meg öt nap alatt. Az elmúlt években egyre több külföldi túrázó érdeklődését is felkeltő rendezvényre február 15-től, az esemény honlapján lehet jelentkezni, a korlátozott férőhelyek miatt azonban érdemes mielőbb biztosítani a helyet.
A Fjällräven Vándortúra 2014-ben indult útjára, ötvözve a svéd Fjällräven Classic túrasorozat koncepcióját a magyar vándortúrázás évtizedes hagyományaival. Mostanra nemzetközi eseményé nőtte ki magát, a magyar résztvevők mellett évről évre egyre több túrázó érkezik a világ számos tájáról, hogy felfedezzék Magyarország legszebb tájait.
A túrázók mindent, amire szükségük van, maguk visznek, beleértve a sátrat, esténként pedig közös táborhelyen pihennek meg. Itt a szervezők mindennap meleg étellel várják őket. Napközben svájci liofilizált ételekkel lehet az éhséget elűzni. A fagyasztva szárítás technológiájának köszönhetően a termékek kis helyet foglalnak és rendkívül könnyűek. Ezeket reggel, illetve a nap folyamán mindenki a neki tetsző időpontban készítheti el néhány perc alatt.
A résztvevők az idei ötnapos túra során Kislődtől Zánkáig 107 kilométert tesznek meg, naponta átlagosan 20 kilométeres szakaszokban. A program nem teljesítménytúra, hanem sokkal inkább egy közösségi természetjárás, amely minden korosztály számára teljesíthető, legyen szó fiatalokról, idősekről vagy akár családokról.
A világutazó és természetrajongó Till Anilla, aki tavaly próbálta ki először a Fjällräven Vándortúrát, szintén a közösség erejét emeli ki: „Voltam már korábban is többnapos túrákon, de ez volt az első alkalom, hogy egy ilyen nagyszabású eseményen vettem részt. Újszerű és szuper élmény volt ennyire sok, hasonló érdeklődésű emberrel együtt túrázni, és látni, hogyan támogatják, segítik egymást. Én is sok újat tanultam például a sátrazásról és a praktikus felszerelések kiválasztásáról.”
„Nem egyszer tapasztaljuk, hogy induláskor az egymás számára idegenek a túra végén barátként érnek célba. Az évek során rengetegen csatlakoztak hozzánk, és sok a visszajáró túrázónk is, mindez azt bizonyítja, hogy a természet szeretete képes összehozni a különböző helyekről érkező, eltérő életkorú és érdeklődésű embereket is”– emelte ki Sanela Krisat, a Fenix Outdoor Emerging Markets GmbH marketing menedzsere és a Fjällräven Vándortúra szervezője.
A túrára speciális hulladékgyűjtő zsákokat biztosítanak, amelybe a résztvevők a rendezvény ideje alatt összegyűjthetik nemcsak a saját, de akár az útvonalon talált, korábban elhagyott hulladékot is. Ezzel nemcsak a bejárt ösvényeket hagyják maguk mögött érintetlenül, de aktívan segítenek azok megtisztításában is.
Egyre nagyobb divat a hosszabb távú, szervezett, többnapos túra a világban. Ennek egyik úttörője a Fjällräven cég, ami évtizedek óta szervezi a svéd Lappföldön a Fjällräven Classic ötnapos vándorlást. A túra az elmúlt időkben olyan népszerű lett, hogy órák alatt betelik online a kétezres indulói létszám; és Svédország után számos más országban is megrendezik ugyanazon elv alapján: a táborhelyek adottak, az ennivalót kézbe kapják a résztvevők, akiknek nem marad más dolguk, mint menni, és vinni a hátukon a szükséges felszerelést, például a sátrat. Egy ilyen lappföldi túrán a Szépkilátás is részt vett 2013-ban.
A cég magyarországi leányvállalata 2014-ben lépett rá erre az útra, és a Bükk környékén megszervezte az első Fjällräven Vándortúrát. Pár év után a rendezvény helyszínt váltott, és a Balaton-felvidékre költözött, ahol készítettünk egy videót. 2024-ben ismét a Bükkben vándortúráztak több mint 150-en, ahol szintén ott voltunk: