20 másodperc alatt kétszer változott a végeredmény, Norris az utolsó pillanatban, pályarekorddal nyerte meg a Monacói Nagydíj időmérőjét
A versenynaptár talán legikonikusabb nagydíján a többi pályához képest sokkal nagyobb az időmérő szerepe, mivel a monacói aszfalton jóval nehezebb az előzés, mint bárhol máshol: a szűk, lassú kanyarok, a meredek emelkedők, és a kevés bukótér miatt nem könnyű előre jutni, ellenben nagyon könnyű hibázni és a gumifalban kikötni. A városi pálya luxus környezetben megrendezett futamai éppen ezért vagy teljes káoszba, vagy teljes unalomba fulladtak az elmúlt években, az FIA éppen ezért külön szabályt hozott a nagydíjra, amely szerint minden versenyzőnek kötelezően legalább három különböző gumikeveréket kell használnia, ami gyakorlatilag két kötelező kerékcserét jelent. Az FIA ezzel azt szeretné elérni, hogy a taktikai variációk révén érdekesebb legyen a verseny és változzanak a pozíciók az időmérőkhöz képest.
Az időmérő előtt ismét kiemelkedett a Ferrari hazai környezetben versenyző pilótája, Charles Leclerc, aki a szombati harmadik szabadedzést az idei legjobb idejével megnyerve nagy reményekkel várta a folytatást. Csapattársa, Lewis Hamilton ugyanakkor az időmérő előtt törte össze az autóját úgy, hogy váltót kellett benne cserélni. Leclerc a Q1-et is uralta, magabiztosan jutott a Q2-be a két McLaren előtt. Hamilton nagyon a végére hagyta, másfél perccel a vége előtt csak a 13. helyen állt, de végül a hatodik helyen sikerült továbbjutnia a következő körbe. A Q1 végén a Mercedes pilótája, Kimi Antonelli egy hiba után falnak csapódott, így hiába futott továbbjutást érő időt, a 15. helyről indulhat majd a vasárnapi futamon. A Q2 csúszva kezdődött, mivel a pályamunkásoknak el kellett távolítani Antonelli autóját a pályáról.
A Q1 végén egy másik incidens is történt, kommunikációs gondok miatt Lewis Hamilton késztette veszélyes manőverre Max Verstappent, aki ezért káromkodott is egy jóízűt a csapatrádión – emiatt a versenybírák vizsgálatot is indítottak. A folytatásban előkerültek a közepes keverékek több versenyzőnél is, Leclerc is közéjük tartozik, aki a Q2 elején ismét dominált, de a lágy keveréket választó Lando Norris átvette tőle vezetést. Tíz perccel a vége előtt a másik Mercedes is feladta az időmérőt, George Russell alatt a legrosszabb helyen, az alagútban állt meg az autója. A fiatal brit versenyző megpróbálta újraindítani, hogy a saját lábán jöjjön be a boxutcába, de mivel ez nem sikerült, így nem folytathatta az időmérőt. Végül a pályamunkások tolták ki az alagútból, hogy folytatódhasson a Q2.
A kvalifikáció második körében a két Ferrarival a két McLaren, Verstappen és nagy meglepetésre Alexander Albon a Williamsszel tudta felvenni a versenyt, Norris lényegében egy álomszerű középső szektorral verte meg a mezőnyt, az első helyen jutott tovább, a második a végig remeklő Leclerc lett, Albon pedig a Q2 harmadik legjobb idejével jutott az utolsó körbe. Érdekesség, hogy az év elején a Red Bull ülését Liam Lawsontól megkapó Júki Cunoda nem jutott tovább a Q3-ba, a kegyvesztett új-zélandi viszont igen.
A Q3 elején az elmúlt versenyeken a csapattársától rendre kikapó Lando Norris dominált, de a britet szorosan követte a világbajnoki pontversenyben vezető Oscar Piastri, aki három perccel a vége előtt átvette a vezetést. Norris és Piastri pár száz méterre egymástól, kvázi ugyanazon körön autózva mentek két elképesztő időt, a kettejük csatájából Norris jött ki jobban, de a tűzijáték a végére maradt, amikor az utolsó 20 másodpercben még kétszer változott a végeredmény. Már kevesebb, mint fél perc volt hátra, amikor Leclerc megszerezte a vezetést, de Norris végül erre is rá tudott srófolni, pályarekorddal szerezte meg a pole-pozíciót.