
Május 12-én, látszólag váratlanul, a Magyar Torna Szövetség (MATSZ) honlapján megjelent egy sajtóközlemény, ami arról szólt, hogy a nemzetközi szövetségtől (FIG) függetlenül, de annak teljes támogatásával működő, svájci székhelyű etikai szervezet, a Gymnastics Ethics Foundation (GEF) vizsgálatot indított Magyarországon. A MATSZ égisze alá tartozó ritmikus gimnasztika szövetség jelezte, hogy a sportág résztvevőit ért esetleges bántalmazások és zaklatási ügyek feltárása érdekében haladéktalanul vizsgálatot indít. Azt nem közölték, hogy ezt a vizsgálatot milyen formában hajtják végre.
A Népszava három nappal később arról írt, hogy az ügy főszereplője nem más, mint Deutsch-Lazsányi Erika, a szakág szakmai vezetője, akinek nagy befolyása van a hazai szövetség életére és döntéseire – és aki 2012 decembere óta a fideszes politikus Deutsch Tamás felesége.
A Telex úgy értesült, hogy a GEF már több hazai edzővel, versenyzővel, szülővel beszélt, akik már korábban is panaszkodtak Deutsch-Lazsányi stílusára, módszereire. Hogy ezeken a beszélgetéseken konkrétan mi hangzott el, arról nem tájékoztathattak, mert azzal hátráltatnák az alapos vizsgálatot.
A Szabad Európa tavaly december végén foglalkozott az esettel, cikkükben csokorba szedték, milyen fizikai és verbális atrocitások érték a kiskorú vagy fiatalkorú versenyzőket. „Orgazmusig húzd azt a karikát!” – ilyen instrukciókat is adott Deutsch-Lazsányi Erika egy-egy edzésen, legalábbis az érintettek nekünk erről számoltak be. A szülők sok esetben nem is értették, miért használ, honnan hallott ilyen szavakat a gyerekük.
A nemzetközi szervezet egyébként egy meglehetősen szigorú ítélettel zárta az előző évet: a bolgár származású, Azerbajdzsánban dolgozó Marijana Vasziljevát nyolcéves eltiltással sújtotta a múltbeli káros tevékenysége miatt. A GEF nemcsak őt szankcionálta, hanem egy másik neves orosz edzőt is, vagyis a sportág megtisztítását láthatóan elég komolyan veszi.
A GEF-et kerestük, többet közt arra is kíváncsiak voltunk, mikor várható ítélet ebben az ügyben, de azt a választ kaptuk, hogy adatvédelmi okokból nem hozhatnak nyilvánosságra részleteket a vizsgálatról. Azt megerősítették, hogy a magyar szövetséggel felvették a kapcsolatot, és arról is kértek információkat, milyen intézkedéseket tettek az ügy megnyugtató tisztázása érdekében.
Lazsányi legutóbb úgy került a 2024-es párizsi olimpia előtt a hírekbe, mint Pigniczki Fanni felkészítője. Ő kijutott az olimpiára, előtte pedig Eb-ezüstérmet szerzett. Hogy ezt a sikert kontextusba helyezzük: legutóbb 1974-ben szerzett a sportágban magyar versenyző egy vb-bronzérmet. Az edző szakmai felkészültségét ez az eredmény jól tükrözi, de a stílusa, ijesztő módszerei, a megfélemlítésre hajlamos habitusa sokakból váltott ki erős ellenérzést az elmúlt években.
Az első nagy visszhangot kiváltó abúzus
Lazsányi maga is ritmikus gimnasztikázott, utána edző lett. A vizsgálatnak kell kiderítenie a végzettségét is, hogy van-e edzői diplomája.
Az első, és legjobban dokumentált botránya egy 2010-es egy debreceni világkupa versenyen történt. Akkoriban egy ígéretes válogatott volt kialakulóban, aminek esélye volt az olimpiai részvételre is. A válogatott akkori kapitánya szerint a lányok sikítozva kérték a segítségét, hogy avatkozzon közbe, amikor Lazsányi Erika – akkori sajtóbeszámolók szerint – „erőteljesen, fenyegetőleg megfogta Hauser Judit karját, a válogatott melegítőjét és hangos szóval kiabált vele, mire a versenyző sírva fakadt.”
Lazsányi alapvetően amiatt volt feszült, mert egy versenyzőjét korábban lepontozták, a közvetlen konfliktust pedig az idézte elő, hogy sérelmezte, hogy a válogatott tagjai nem köszöntek neki. A lányok mást állítottak. Az eset súlyosságát és a támadás erejét jól jelezte, hogy a biztonsági őrök azt kérdezték, kivezessék-e csarnokból a magából kikelt edzőnőt. Hauser akkor még nem volt 18 éves, és egyébként kifejezetten jó viszonyban volt Lazsányival, neki köszönhette, hogy eljutott válogatott szintre, egyfajta pótanyai szerepet is betöltött nála. Lazsányit a meghallgatások után a fegyelmi bizottság eltiltotta az év végéig.
A csapat a következő évben, a Montpellier-ben rendezett vb-n a 14. lett, ezzel lemaradt az olimpiai kvótáról. Lazsányi váratlanul megjelent a helyszínen, ami eléggé meglepte a csapatot, és kettős hatást váltott ki: volt, akiket feldobott, de a beszámolók szerint volt olyan versenyző is, akinek izgatottságában eleredt az orra vére. Mivel Hauser kettős állampolgársággal rendelkezett, a németek szívesen fogadták, és benne is megvolt a szándék a váltásra. Német színekben olimpikon lehetett Londonban – a tizedik helyen végzett az új csapatával –, egykori magyar csapattársai nem.
Visszavonulások
Pontos számot nem lehet adni arról, hogy az elmúlt 7-8 évben, amióta hivatalosan Lazsányi a technikai bizottság vezetője, és a beosztása mellett a mindennapi munkában is részt vesz, hányan hagyták abba a sportot lelkileg kizsigerelten és megtörten. A GEF-hez eljuttatott beadványban mindenesetre összegyűjtötték a neveket, kaptunk olyan információt, hogy akár húszan is lehetnek, köztük magyar bajnokok is.
Az élsport velejárója a természetes lemorzsolódás, van, aki sérülések miatt fordít hátat a sportágnak, van, aki mentálisan nem érett a magas szintű versenyzésre. Itt azonban az indokoltnál nagyobb a sportággal szakítók aránya – célzott rá az egyik a sportágat ismerő forrásunk. Anorexiával, testképzavarral sokan küzdenek a versenyzők között, pszichológusi segítségre is szorultak néhányan.
A nemzetközi szövetség nyilvántartásából kiderült, hogy még két egykori Lazsányi-tanítvány is országot váltott, hogy kiteljesedhessen a karrierjük, és életben tartsák az álmaikat. Mivel még egyikük sincs 18 éves, nem nevezzük meg őket ebben a cikkben. Ők jelenthették volna Magyarországon a sportág közeli jövőjét, és nem lesz könnyű pótolni őket.
„Szakmailag vitathatatlan, hogy Erika képvisel egy bizonyos szintet, de a pedagógiai érzéke finoman szólva is hagy kívánnivalót maga után. Régóta tudjuk, hogy a tűzzel játszik, és nem válogat az eszközökben” – mondta egy forrásunk.
Fontos kiemelni, hogy rendőrségi feljelentés egyetlen esetben sem történt, mert a szülők mindvégig bíztak abban, hogy nem kényszerülnek ilyen lépésre, és a hatóságoknak nem kell közbelépniük. Azt is megjegyezte az egyik beszélgetőpartnerünk, hogy ha a rendőrséghez fordulnak, az sem lenne garancia semmire, lásd a műkorcsolyában Sebestyén Júlia esetét, ahol tanúvallomásokat tettek versenyzők és szülők is, mégsem történt érdemben semmi. Szóban többször panaszkodtak a szülők az edző viselkedésére a szövetség és a klub felé is, ezek viszont állításuk szerint elsikkadtak mind a MATSZ-nál, mind az MTK-nál.
Szétválás
A tornaszövetség csütörtökön közgyűlést tart, ennek az egyik napirendi pontja, hogy a ritmikus gimnasztika szakág kiválik a szervezetből. A sportvilágban amúgy ezzel éppen ellentétes mozgás van mostanában, a ritmikus gimnasztika szeretne bekerülni a nagyobb presztízsű, az olimpiai programban is fajsúlyosabbnak számító torna alá. Mivel a nemzetközi szövetség csak egy kapcsolattartó partnert ismer el, ha külön is válik a két szakág, ők a MATSZ-szal fognak együttműködni – vagyis ettől a kellemetlen ügytől a MATSZ nem tud szabadulni, bármennyire szeretne is.
Mindenesetre a ritmikus gimnasztikával foglalkozó kluboknak pénteken tartottak egy fejtágítót, ahol igyekeztek elmagyarázni, miért lesz jó nekik, ha külön szövetséggé alakulnak. A tagság tíz pontban fogalmazta meg az aggályait, ez a levél eljutott hozzánk is. A közgyűlési meghívóval együtt vártak volna egy alapszabályt is a tagok, de ezt nem kapták meg. Egyelőre kérdéses, hogy jogszerű-e az, hogy hirtelen lesz egy új szövetség, és annak az elnöksége mennyire legitim. Akadnak kisebb-nagyobb formai hiányosságok, például a szövetség előző évi pénzügyi mérlegét mindössze két nappal az alakuló ülés előtt kapták meg az egyesületek.
A jelenlegi Bencze György vezette elnökség nem kötődik erősen a sportághoz, de úgy hírlik, szívesen folytatnák a munkát. Sokan állnak azonban a változás pártján, mert úgy vélik, a mostani elnökség Deutsch Tamáshoz köthető, aki egyben a Sportegyesületek Országos Szövetségének (SOSZ) elnöke is. A SOSZ egyébként néhány százezer forinttal tudja támogatni ezeket a kis, ritmikus gimnasztikával foglalkozó szakosztályokat. Elsősorban azokat, akikkel Deutsch-Lazsányi jóban van – akiket nem kedvel, azoktól elvették ezeket a minimális pénzeket is, panaszkodtak nekünk többen is. A sportág soha nem dúskált az anyagi javakban, a junior válogatott két versenyét tudja fedezni a szövetség, egyéb nemzetközi versenyekre a szülők dobják össze a pénzt.
Sokan azért is szeretnének változást, mert túszul ejtve érzik magukat, és a sportágat. Abban bíznak, hogy az aznapi jelöltállításnál az elégedetlenkedők szavazatokkal is kifejezik, hogy nem értenek egyet a jelenlegi vezetéssel, annak stílusával. Úgy gondolják, hogy azzal a légkörrel, amiben a megfélemlítés az uralkodó, szakítani tudnak. Csütörtökön 14 órától kiderül, mire jutnak.
A cikk írásakor természetesen megkerestük Deutsch-Lazsányi Erikát is, többek közt azt kérdeztük tőle, hogy érez-e személyes felelősséget azért, hogy három egykori tanítványai is más ország színeiben versenyez, és hogy ő meghallgatta-e már a GEF. Cikkünk megjelenéséig nem válaszolt a kérdéseinkre.