Már nem két emberen múlik a magyar kerékpársport

Már nem két emberen múlik a magyar kerékpársport
Középen a Tour de Hongrie legjobb magyar versenyzője, Feldhoffer Bálint, balra Eisenkrammer Károly főszervező, jobbra Schneller Domonkos, a Magyar Kerékpáros Szövetség elnöke – Fotó: Vanik Zoltán / Tour de Hongrie

A vasárnap zárult Tour de Hongrie-n ugyan egyetlen magyar kerékpáros sem állt dobogóra összetettben, és a szakaszokon sem voltak benne az első háromban hazai versenyzők, mégis lehet előrelépésről beszélni Schneller Domonkos, a Magyar Kerékpáros Szövetség elnöke szerint.

„Ez a verseny sokkal erősebb, mint korábban volt, 2023 óta Pro Tour besorolású, eggyel magasabb kategória, mint korábban volt, és indulnak rajta azok a World Tour-csapatok is, amelyeket a háromheteseken láthatunk, de mondhatjuk úgy is, hogy a világ elitje itt tekert. Utoljára magyar kerékpáros 2020-ban zárt összetettben a legjobb tízben, akkor Valter Attila nyert is, de azóta nem volt top 10-esünk. Most ez a hetedik Feldhoffer Bálintnak ez egy erős mezőnyben sikerült, ráadásul nem is tudott a múlt héten edzeni a csapatával, mert érettségizett. Bravúrt hajtott végre” – mondta Schneller Domonkos.

Schneller szerint az is az erősödést mutatja, hogy a mezőnyben már három magyar bejegyzésű kontinentális besorolású csapat volt, és a külföldi klubokkal együtt összesen 15 magyar volt a Pro Tour mezőnyben, és korábban erre sem volt példa.

A szövetség elnöke szerint egyre népszerűbb a sportág, amibe sok minden belejátszott az elmúlt években, Valter Attila győzelme a Tour de Hongrie-n, aztán a rózsaszín trikója az olasz körversenyen, majd a Giro d'Italia magyarországi Nagy Rajtja. Utána Vas Blanka szakaszgyőzelme a Tour de France-on, és aztán jött Valter Attila és Vas Blanka negyedik helyei az olimpián.

„Ami nagy öröm, hogy nem két emberen múlik a magyar kerékpársport, ha például Attila vagy Blanka egy hosszabb időszakot lenne kénytelen kihagyni sérülés miatt, akkor sem halt meg a sportág. Itt van például Takács Zsombor, aki ötödik helyet szerzett egy római utánpótlás versenyen, a United Shipping csapat külföldi sikerei és maga a Tour de Hongrie is. Ezek az eredmények tudatos munkának a következményei, és nem véletlenszerűek” – mondta Schneller.

Azt is elismerte, hogy még sok feladatuk van, még több 15 éven aluli gyereket kellene behúzniuk, ehhez az lenne az egyik első lépés, hogy minden vármegyeszékhelyen működne utánpótlás nevelő egyesület. Ezen kívül szerinte a szövetségnek még olyan nagy szponzorokat kell megnyernie, mint például a Mol, mert olyan családoknak is szeretnék biztosítani a belépést a sportágba, akik anyagi okokból ezt nem tudnák megtenni.

Schneller úgy látja, hogy már itthon is megvan az a szakmai tudás, amivel előrébb lehet lépni. „Már van egy olyan generáció, ami most hagyja abba a kerékpározást, és van náluk külföldön megszerzett tudás is, ilyen például Kusztor Péter. Volt alkalmuk megtapasztalni, hol van a világ elitje, és nagyon sok olyan tudást tudnak hazahozni, ami eddig hiányzott. Kell, hogy lássanak perspektívát, hogy Magyarországon edzősködjenek, mert már vannak olyan csapatok, ahová lehet menni dolgozni.”

Kedvenceink
Partnereinktől
Kövess minket Facebookon is!