A taekwondo aranyérmei elfedik a sportág visszásságait

A taekwondo aranyérmei elfedik a sportág visszásságait
Fotó: Huszti István / Telex

309

Az előző három évben kivételes sikereket ért el a magyar taekwondo. Salim Omar 2022-ben megszerezte az első világbajnoki aranyat, Márton Luána egy évvel később világbajnokságot nyert, míg 2024-ben ikertestvére, Márton Viviána olimpiai aranyérmet ünnepelhetett Párizsban. Mindhárom bajnok külföldön él: Salimék Los Angelesben, Mártonék Madridban, értelemszerűen ott is készülnek fel a versenyekre.

A sikereket látva a hazai államtitkárság a kiemelt kategóriába sorolta a sportágat és ősszel, évi több százmillió forinttal is emelkedhet az állami támogatása. A Magyar Taekwondo Szövetség (MTKDSZ) március nyolcadikán tisztújítást tart, az elnöki posztot 2021 óta betöltő Márton Zsolt Krisztiánnak (aki egyben az MTK szakosztályvezetője), komoly kihívója akadt, az újpesti Breznai Ágnes, aki az UTE szakosztályvezetője. A két nagy klub csap össze tehát a vezető pozícióért, de ennél azért többről van szó.

„Az eredmények nagyszerűek és tökéletesen elfedik, hogy a magyarországi taekwondoban az ég egy adta világon bármilyen fejlődés is lenne”

– jelentette ki markánsan Breznai a Telexnek, aki gyakorló edző volt sokáig, az UTE versenyzői felnőtt és korosztályos Európa-bajnoki és világbajnoki érmeket nyertek.

Úgy látja, sokan szeretnének változást, nekik alternatívát képes mutatni. Jelentős változásokat kell létrehozni szerinte a tömegsport bázisában, fejleszteni kell a taekwondo harcművészet jellegét, dolgozni kell a kiválasztási mechanizmusokon. Fel kell építeni a minőségi képzési struktúrákat valamennyi szakterületen, a küzdősportban és a formagyakorlatban is. Ki kell alakítani versenyeztetési és versenyrendezési koncepciókat, létre kell hozni az objektív alapokon nyugvó mentorálási és menedzselési programokat, törvényes keretek közé kell terelni a szövetség működését. Egyszóval: teljes mértékben meg kell reformálni a magyarországi taekwondót, mert mindezek hiányoznak a sportágból.

„A sportág eredményességének fundamentumai hiányoznak, és ezt elfedik a Márton lányok és a Salim testvérek eredményei” – állapította meg.

Nem volt egy konkrét eset, ami miatt úgy döntött, hogy kihívó lesz, a cseppek folyamatosan gyűltek, az utolsók 2024 második felében kerültek a pohárba, akkor határozta el, hogy nekiindul az elnökjelöltségnek.

„Az egyik ilyen nagyon erős szakmai csepp volt, hogy az olimpiai és világbajnoki címeket szerző Márton lányok edzőpárosa, Suvi Mikkonen és Jesus Ramal, a Magyarország iránt elkötelezett ikrekkel együtt elvállalta volna a hazai sport fejlesztését, az általuk már többszörösen bizonyított elméleti háttérrel és szakmai gyakorlattal. Az ajánlatra, ami utánpótlás-nevelést, versenyzőképzést, edzőképzést is tartalmazott, 2024. október 30. óta egyáltalán nem válaszolt a szövetség. Holott az ajánlatot tevők jelezték, hogy mind pénzügyileg, mind szakmailag nyitottak az egyeztetésre, hogy a magyar sajátosságok és lehetőségek figyelembe vételével a legjobb program indulhasson.”

Hangsúlyozta, hogy a bajnokaink edzőit hivatalos válaszra sem méltatták, és semmilyen érdemi tárgyalás nem kezdődött az elmúlt negyedévben. Ilyen lehetőséget elszalasztani pedig súlyos szakmai hiba.

Az utolsó csepp pedig az volt a pohárban, amikor a tavaly novemberi magyar bajnokságon több kiskorú is súlyosan megsérült, mert full-contact szabályrendszerben, kezdő kategóriában, összeengedtek kezdő, alig egy éve sportoló taekwondosokat Európa-bajnoki érmes, fekete öves, más küzdősportból érkező versenyzőkkel.

„A mulasztásnak egy súlyos agyrázkódást elszenvedő kiskorú sportoló látta kárát, ezt orvosi látlelettel tudunk bizonyítani. A versenyrendszer ismeretének hiánya miatt a bíróknak le kellett léptetniük versenyzőket. A problémát több edzőtársammal már a verseny előtt jeleztük, de a szövetség akkori vezetése nem tett semmit, elfogadta egy másik sportág versenyzőinek jelentkezését anélkül, hogy bármiféle előképzettséggel rendelkeztek volna taekwondóban. Egy hosszú levélben magyarázkodtak, hogy nem történt semmi különleges esemény, majd január végén kivizsgálják az esetet. Azóta is várom, hogy a szövetség összehívja az érintetteket és megvitathassuk a történteket. Hogy még egyszer ne fordulhasson elő sérülés a szervezés gondatlanságából.”

Fotó: Huszti István / Telex
Fotó: Huszti István / Telex

Breznai nyomatékosította, hogy az nem lehet cél, hogy fizikailag és lelkileg sérüljenek gyerekek, csak mert versenyeznek. Azt a választ kapta, minden szabályos és jogszerű volt.

„A gyerekek testi-lelki egészségének kérdése messze túlmutat jogszerűségi és szabályossági kérdéseken, ez olyan erkölcsi parancsolat, amelynek be nem tartása a szakmai alkalmatlanság értékmérője. Itt jutottam el, egy nagyon hosszú folyamat végén arra, hogy ennél én és a csapatom szakmailag és emberileg is jobban, sokkal jobban tudja csinálni, és erkölcsi kötelességünk alternatívát mutatni.”

Breznai elmélyedt a szövetség szabályzataiban, és a törvénytelennek gondolja a működési gyakorlatot, amit úgy alakítottak ki, hogy ne engedjen beleszólást és betekintést senkinek a működésbe. Emiatt törvényességi felügyeleti eljárást kezdeményezett.

„Előfordulhat, hogy a jelenlegi elnök az utolsó elnökségi ülésen a saját maguk által beszavazott fantomegyesületek szavazataival együtt, a volt élettársához rendelt további fantomegyesületekkel felmutat annyi szavazatot, amennyivel megszavazza magát elnöknek újabb négy évre. A törvénytelen szervezeti és működési rend miatt kénytelen voltam büntetőfeljelentést tenni ismeretlen tettes ellen. Ha a nagy sietséggel előrehozott tisztújító közgyűlés után sem áll helyre a törvényes működési rend, akkor sem adom fel a harcot egy jól működő magyar taekwondoért, akkor a bíróságon folytatjuk, amíg a tisztesség nem győz.”

Többször kiemelte, hogy a jelenlegi elnök sem szakmailag, sem vezetői hozzáállásában nem tudja ellátni megfelelően a sportág vezetését.

„Rendőri hivatása mellett nem fér bele egy olimpiai éremszerző szakszövetség irányítása, egyszer sem találkoztam vele munkaidőben, akárhányszor jártam bent az irodában.

Ezt a szövetséget nem lehet másodállásban vezetni. Nekem ez a sportág az életem. A hátralévő időben fontos feladatom lesz, hogy a hús-vér tagság bizalmát elnyerjem,

ezért folyamatosan járom az országot és keresem fel az egyesületeket, hogy átbeszéljük a szövetség működésének elvárásait. A sportágat ki kell szabadítani ebből a családi vállalkozásból, mert a taekwondo többet érdemel” – magyarázta.

Breznai szerint három nagy történelmi pillanata volt eddig a magyar taekwondónak, és a harmadikat épp most készül elszalasztani a jelenlegi vezetés.

Az első a 80-as évek végén volt, amikor a Linda tévésorozat népszerűségét nem aknázták ki. Sokan azt sem tudták, hogy a népszerű sorozat főhőse taekwondos volt. A második a 90-es években, illetve az ezredfordulón, amikor a taekwondo állandó tagja lett az olimpiai programnak – de az ebből származó előnyöket egyáltalán nem aknázták ki. A karateszövetségnek közel 500 tagszervezete van, míg a taekwondo szövetségnek alig 50. Ezek az arányok máshol, akár a szomszédos országokban is kiegyenlítettebbek. A harmadik történelmi pillanatot most éljük, amikor a párizsi olimpián Márton Viviana olimpiai bajnoki címet szerzett.

Breznai Ágnes nonszensznek nevezte, hogy a szövetség vezetése az olimpia után, a legfontosabb pr-időszakban szabadságra ment, és nem árasztotta el hírekkel a rajongókat, nem népszerűsítette a sportot. Ebben az időszakban a Márton lányok folyamatosan Magyarországon voltak, rajongókkal találkoztak, díszpolgári címeket kaptak, még Magyarország miniszterelnöke is fogadta őket, amiről a szövetség egy szót sem ejtett, mert szabadságon volt mindenki.

Elismerte viszont, hogy az olimpia előtt megfelelő volt a kommunikáció, utána lett nagyon vérszegény, pedig ebben az időszakban mindenki találkozhatott a sportág nevével. Hogy ez mennyire tudható be az UTE és az MTK közötti rivalizálásnak, azt nem tudjuk.

Breznai azt is állítja, hogy a szövetségi elnök Márton Zsolt Krisztián (csak névrokona az ikrek apjának) az előző választáson ajándékba kapta a posztot, mivel névtelen fenyegetések miatt a kihívója az utolsó pillanatban visszalépett. Névtelen levelek most is megtalálták a tagságot, valaki gyalázkodó és személyeskedő levelekkel árasztja el a taekwondo közösséget. Breznai ebben az ügyben is büntetőfeljelentést tett.

Azzal sem ért egyet, hogy a szavazás tisztasága és átláthatósága szempontjából kulcsfontosságú mandátumvizsgáló bizottságba, és a szavazatszámláló bizottságba egyetlen tagot sem delegálhat jelöltként. Felháborítónak tartja, hogy a tisztújító közgyűlésnek Márton lesz a levezető elnöke, és ezzel olyan többlet jogosítványokat kap, amelyekkel a jelöltek közötti egyenlőség súlyosan sérül. Ez ügyben is módosítási javaslatokkal élt.

„Elfogadhatatlannak tartom, hogy nincs szövetségi kapitány négy éve, a szakmai munkát nem koordinálja senki, és nincs kritériuma annak, hogy egy versenyző hogyan juthat el a korosztályos, illetve a felnőtt válogatottságig. Nincsenek válogatási elvek, és nincsenek kvalifikáló versenyek, egyszóval nincs rendszer. Ez olyan fokú részrehajlásnak ad teret, melyet egy komoly szakági sportszövetség nem engedhet meg magának. Elfogadhatatlan, hogy az elnökségi ülések titkosak, és a kérésem ellenére sem juthattam eddig hozzá a jegyzőkönyvekhez. Ha írásban kérdezek valamit, válaszra sem méltatnak. Az elnök, a volt élettársa, és még két ember mindig együtt szavaz, és így az elnök még a nevelőedzői programból származó fizetésre is jogosulttá válhat, ami minimum etikátlan. Különösen, hogy azt nem az MTK által, hanem a saját maga által alapított és vezetett, értékelésem szerint fantomegyesület nevében veszi fel. Én nem igazán találkoztam még az egyesületének tanítványaival, azt is titok fedi, hol és mikor zajlanak az edzések.”

Fotó: Huszti István / Telex
Fotó: Huszti István / Telex

Felvetettem az elnökjelöltnek, hogy a Hold utcában, az államtitkárságon tudnak-e már az indulási szándékáról, illetve az általa említett problémákról, mert ismerve a hazai választások dinamikáját, a kapcsolatfelvétel megkerülhetetlen.

„Remélem, tudnak rólam, hiszen bemutatkozó levelem elküldtem, és örömmel és nagy várakozással néznék elébe egy személyes találkozásnak is, de a döntő szót egyébként a tagság fogja kimondani. Ezt a tagságot igyekszem folyamatosan megszólítani, úgy gondolom, hogy rövid távon is mindenki jól járhat azzal, ha átláthatóságot kap, világos tiszta kereteket, objektív és konkrét elszámolásokat és elszámoltatásokat. Hosszú távon pedig úgy gondolom, hogy amit Újpesten el tudtam érni, több száz taekwondos bevonzását, azt országosan is meg tudom csinálni, erről írtam a szakdolgozatomat is a TF-en. A magyarok genetikáját a sportág képes használni, meggyőződésem, hogy itthon is lehet bajnokot nevelni, de a háttér, a versenyrendszer felépítése nélkül ez nem megy. A horvátok, szerbek olimpiai érmeket nyertek, a csehek eljutottak kvótáig, mert elkezdtek építkezni. Integrálni szeretném a Márton ikrek mögött lévő spanyol egyesület tudását és módszerét itthon, azt szeretném, ha Magyarország a régió kiemelkedő taekwondo központjává válna. ami ugyanúgy működhetne, mint a világ egyik legjobb klubja, a Hankuk Madridban, és 2028-ban, illetve 2032-ben is éremmel, sőt érmekkel térhetnénk haza az olimpiáról.”

Természetesen Márton Zsolt Krisztiánt is kerestük, hogy reagáljon az elhangzottakra, de az elnök a betegsége miatt lemondta a programjait. Az ő véleményének is helyt adunk.

Kedvenceink
Partnereinktől
Kövess minket Facebookon is!