Mikaela Shiffrin az első alpesi síző, aki száz világkupa-győzelemig jutott

Pályafutása századik világkupa-futamgyőzelmét aratta vasárnap Mikaela Shiffrin, amivel sporttörténelmet írt. A 29 éves amerikai síző nyerte a műlesiklást az olaszországi Sestriereben rendezett versenyen, 61 századmásodperccel győzte le a második helyezett horvát Zrinka Ljutićot. A harmadik helyet egy másik amerikai, Paula Moltzan szerezte meg.
Shiffrin a vasárnapi első műlesikló futamon a legjobb időt érte el, szűken vezetett, de a közvetlen riválisai legyőzéséhez a második futamban a negyedik legjobb idő is elég volt neki. Már eddig is rekorder volt a világkupa-győzelmei számát tekintve, de most egy újabb jelentős mérföldkőhöz ért.
Az alpesi síelők közül elsőként ő jutott el száz futamgyőzelemig. Shiffrin nehéz hónapokon van túl, egy sérülésből kellett felépülnie testileg és lelkileg is.
A mostani versenyszezonja nagyon jól indult, és két világkupa-győzelem után megkapta az esélyt arra november végén, hogy az Egyesült Államokban, Killingtonban jusson el a száz győzelemig. Killington neki szinte hazai pálya, nem messze onnan kezdett el síelni tanulni.
Shiffrin tavaly a november 30-án rendezett versenyen nagyon közel járt a századik győzelméhez. A hajszálnyival gyengébb számában, óriás-műlesiklásban nagy különbséggel nyerte az első futamot, és a második futamban is jól kezdett. Egy bukás miatt viszont nem tudta befejezni a menetét. Elsőre nem tűnt úgy, hogy súlyosan megsérült volna, de egy szúrt, három izomréteget is érintő hasi sebét meg kellett műteni, így lehetetlenné vált számára a gyors visszatérés. Azt mondta, hogy csak néhány milliméteren múlt, hogy az esés közben egy tárgy nem szúrta át a vastagbelét.
Két hónappal ezelőtt még olyan gyenge volt a törzsizomzata, hogy fel sem tudott kelni az ágyból, és még a nevetés és a tüsszögés is nagy fájdalmat okozott neki. A nem igazán síspecifikus sérülésének rehabilitációjához jégkorongozókkal és baseball-játékosokkal dolgozó szakemberek is adtak tanácsot. Edzőjével az volt a fő céljuk, hogy a lehető leghamarabb fájdalommentesen tudja használni a ferde hasizmát.
Shiffrin január elseje óta már havon is edzett, nem sokkal később pedig már szlalomkapukat kerülgetett, de nem siettette a versenyzést, néhány nappal az alpesisí-világbajnokság előtt viszont nem ártott tesztelnie magát. Ezért a január 30-i a courcheveli futamon visszatért. A verseny előtt azt mondta, hogy nehéz kezelni azt a felhajtást, ami a századik győzelme körül van, de ő Courchevelben csak újra élvezni akarta a versenyzést, nem a győzelem forgott a fejében.
A kihagyás érezhető volt a sízésén, de a megszerzett tizedik hely azért biztató volt. A világbajnokságot is bevállalta, ami a körülményekhez képest szintén egész jól sikerült neki, még ha el is maradt önmaga legjobbjától. A csapatkombinációban Breezy Johnsonnal együtt aranyérmes lett, majd szlalomban ötödik helyet szerzett. Az óriás-műlesiklást nem vállalta be, érezhetően tartott tőle, a nagyobb sebesség és a sérülés emléke mentális gátlóként hatott rá.
A vb után következő sestrierei világkupán viszont már óriás-műlesiklásban is versenyzett. A február 21-i futamon egy bátortalan Shiffrint láthattunk, a szép stílusa megmaradt, de magához képest lassított felvételként haladt, elsüllyedt a mezőnyben. Ezzel együtt nagy lépésként értékelte, hogy újra versenyzett ebben a számban is. Egy nappal később sem tudott előrelépni, óvatos sízésével hosszú évek óta először fordult elő vele, hogy nem került be a legjobb harmincba, a második futamba.
Február 23-án az erősebb száma, a szlalom következett, amiben korábbi tudásához közelebb tudott síelni, és ő is lett a leggyorsabb az első futamban, bár nagy előnyt nem tudott gyűjteni a másodikra.
Shiffrin 16 évesen robbant be a nemzetközi síelitbe, már első világkupa-szezonjában fel tudott állni a dobogóra. Évről évre egyre erősebb lett és emelkedett a szinte verhetetlen kategóriába a többnyire nagyon kiegyensúlyozottan versenyző amerikai. Szlalomban (műlesiklásban) lett a legsikeresebb, de a másik technikai számban az óriás-műlesiklásban is eljutott 22 győzelemig. Stílusa és technikája ebben a két számban csúcsosodott ki, de komplexitását és készségeit mi sem bizonyítja jobban, hogy az elvileg teljesen más képességeket igénylő gyors számokban is nyert világkupát, lesiklásban és szuperóriási-műlesiklásban is húzott be futamokat.
Az egykori világkupa-csúcstartó Ingemar Stenmarkot 2023 márciusában előzte meg, így a svéd 86 sikerével a második helyére szorult. Innentől szinte nem is volt kérdés, hogy Shiffrinnek összejöhet-e a száz győzelem, bár időnként egy-egy riválisa, mint például a szlovák Petra Vlhová fölé tudott kerekedni, az amerikai mindig meg tudott újulni.
A látszólag könnyedén nyert versenyek mögött rengeteg munka és perfekcionizmus állt, de Shiffrinnek korábban is voltak mélypontjai, a 2018-as és a 2022-es olimpia sem jött össze neki, sőt az utóbbit az ő szempontjából katasztrofálisnak is lehet nevezni, rá nem jellemző módon szlalomban és óriás-műlesiklásban még csak végig sem tudott menni, és a több számában sem lett érmes. Ezek után is megerősödve tudott visszatérni, ahogy a karrierjében nagyon fontos szerepet játszó apja halála sem vetette vissza hosszú időre, és az idén januárban elszenvedett sérülése és barátjának, a szintén síző Aleksander Aamodt-Kilde még súlyosabb balesete sem törte meg.