Csollány Szilveszter aranyérmes gyakorlata 21 évvel később is döntős lett volna az olimpián

Csollány Szilveszter aranyérmes gyakorlata 21 évvel később is döntős lett volna az olimpián
Csollány Szilveszter, Dimoszthenisz Tampakosz (balról) és Iordan Iovtcsev a Sydney-i olimpia eredményhirdetésén – Fotó: Jed Jacobsohn / Allsport / Getty Images

1995

Hétfő délután 51 évesen meghalt a 2000-ben olimpiai bajnok tornász, Csollány Szilveszter. Ő volt az első és utolsó magyar tornász, aki olimpián aranyat tudott nyerni gyűrűn. A 22 éve aranyérmet érő gyakorlatát ma is kevesen tudnák megcsinálni.

Csollány Szilveszter harmadik olimpiájára úgy utazott Sydney-be, hogy négy évvel korábban ezüstérmet nyert, 1992-ben pedig hatodik lett. 2000-ben ő volt a favorit, a selejtezőben 9,775 pontot kapott, ahogy bolgár riválisa, Jovcsev is. Az olimpiai nyolcas döntőben nyolcadiknak, tehát utolsóként mutatta be gyakorlatát, pontosan tudta, milyen pontszámmal nyerhet, és annál lényegesen magasabbat kapott. 9,85-tel került a dobogó tetejére, a görög Tambakosz 9,762-vel zárt mögötte másodikként. (Tambakosz 2004-ben hazai közönség előtt, Athénban lett olimpiai bajnok.) Csollány 2002-ben, 32 évesen Debrecenben lett világbajnok, ezzel tette teljessé pályafutását.

Hogy mekkora teljesítmény volt, amit Csollány a sydney-i döntőben bemutatott, arról a 2012-es olimpián lólengésben finalista Hidvégi Vid azt mondta: olyan nehéz neki, hogy nem tudná megcsinálni. De nem csak ő gondolja úgy, hogy kivételes gyakorlat volt.

„A jelenlegi magyar válogatottból sincs senki, aki arra a gyakorlatra képes lenne. Sőt, sok olyan erős válogatott van még a világban, amelyiknek nincs olyan versenyzője, amelyik azt a 2000-re kiérlelt gyakorlatot meg tudná megcsinálni. Nehéz az összehasonlítás a szabályok és a pontozások változása miatt, egy gyakorlat most már 10-15 másodperccel tovább tarthat, és annyi elemet raknak bele a versenyzők, amennyit akarnak, húsz éve kötöttebbek voltak a szabályok.

Ettől még a 2021-es olimpián döntős lehetett volna valaki, ha ugyanazt megcsinálja, amit 21 évvel korábban Szilas. Mindez nem kis szó, mert a sportág dinamikusan fejlődik, olyan országok jelennek meg és képviselnek markáns erőt, amelyek a '90-es években epizódszereplők voltak.

Ha a jelenlegi kornak megfelelő átkötéseket, az új erőelemeket beletennénk a gyakorlatába, akár még a dobogó felé is közelíthetne valaki” – értékelt a Telexnek Guczoghy György, a férfi szakág jelenlegi vezetője, Európa-bajnok tornász.

A szakember szerint Csollány egyértelműen a világ előtt járt akkoriban, és neki személy szerint az volt az érzése, hogy nem tudja elrontani a gyakorlatát, és többször egymás után is hasonlóan magas színvonalon tudná végrehajtani. Technikailag nagyon tisztán mutatta be a nézőknek, versenybíróknak a tudását, kiemelkedett a mezőnyből.

„Alkatilag és a rá jellemző őserő miatt is a gyűrűre termett. Abban volt nagyszerű, hogy a legnehezebb dolgokat is magától értetődővé tudta tenni. Mintha a világ legegyszerűbb dolga lenne kézállásból keresztfüggésbe ereszkedni, miközben az egyik legkomolyabb elem” – összegzett Guczoghy, aki olyan otthonosan mozgott a gyűrűn, hogy még aktív pályafutása alatt elneveztek róla egy elemet.

Kedvenceink
Partnereinktől
Kövess minket Facebookon is!