99 híresség köszöntötte a 99 éves David Attenborough-t
99 híres embertől gyűjtötte össze a jókívánságokat a Guardian David Attenborough 99. születésnapja alkalmából. A brit tévés természettudóst politikusok, művészek, színészek, tudósok sokasága köszöntötte fel, olyanok is, akik már felnőttkorukban láthatták Attenborough első filmjeit, és azok is, akik már egy másik évszázadban születtek.
„David műsoraiból tudom, hogy az ökoszisztémánkban minden mindennel összefügg, és így, ha egy ország helyesen is cselekszik, de mások nem, akkor nem oldhatjuk meg a problémákat” – mondta az Egyesült Államok 44. elnöke, Barack Obama, aki remélhetőleg még gyerekként és nem csak elnökként nézve Attenborough műsorait jött rá arra, hogy a természet nem ismeri az országok politikai határait, ezért elkerülhetetlenek a globális lépések. (A kőolajtermelés felfuttatását támogató Donald Trump Attenborough-tól megszerezhető ismereteiről nem tudni, az Egyesült Államok jelenlegi elnöke nincs a jókívánságot küldők között.)
Obama persze bőven láthatta Attenborough filmjeit gyerekként, elvégre az 1961-es születésű demokrata elnök gyerekkorában a természettudós már évtizedek óta a képernyőn volt. Mellesleg akkoriban Attenborough a BBC programigazgatója is volt, de hosszú életében ez a szűk húsz év is csak egy rövidebb epizód.
És persze már akkor is rengetegen nézték műsorait. Margaret Atwood írónő köszöntőjében arra emlékezett vissza, hogy Attenborough első dokumentumfilmjeinek megjelenésekor ő maga Edinburgh-ban élt, és akkoriban, ha a tévében esténként vetítették valamelyik részt, kiürültek a skót főváros utcái.
„A bolygónk és az élővilág iránti mély szeretete és tudása gyermeki kíváncsiságot vált ki mindannyiunkból. Ő egy élő kincs” – mondta róla Billy Eilish kétszeres Oscar-díjas, kilencszeres Grammy-díjas amerikai énekesnő, dalszerző, aki már egy másik évezredben született, mint Attenborough.
Az énekesnő és Obama jókívánságait ötvözte Jane Fonda, aki már felnőttként ismerhette meg Attenborough kezdeti munkáit, hiszen a kétszeres Oscar-díjas amerikai színésznő és polgárjogi aktivista csak 12 évvel fiatalabb a természettudósnál. Fonda szerint ő maga is Attenborough filmjeit látva értette meg, hogy a természet ökoszisztémája mennyire bonyolult.
Ezt Jane Godall minden bizonnyal Attenborough nélkül is tudta, de a brit antropológus, etológus, aki maga is a világot járja – a Jane Godall Intézet Magyarországon is 2006 óta működik –, elsősorban épp Attenborough globális oktatási tevékenységét emelte ki, amelyet filmjein keresztül nemzedékeken át biztosított. „Ő többet tett mint bárki más azért, hogy megismertesse az emberekkel a varázslatos természetet, ennek köszönhetően egyre többen dolgoznak a környezet védelméért.”