Egészen messzire jutott a SpaceX űrhajója, de így is kudarcba fulladt az újabb próbarepülés

Kedden újabb kudarcot szenvedett Elon Musk Starship nevű űrhajója, amikor az űrkutatás történetében valaha épített legnagyobb rakétarendszer nem tudta a tervezettnek megfelelően befejezni kilencedik tesztrepülését, írja az MTI.
Az előző két tesztrepüléssel ellentétben sikerült elérnie az űrbe az űrhajónak, de végül elvesztették irányítást fölötte, amikor a jármű az üzemanyagtartály szivárgása miatt irányíthatatlanul kezdett repülni. Az űrhajó vélhetően a Föld légkörébe való visszatéréskor felrobbant az Indiai-óceán fölött.
A CNN beszámolója szerint a SpaceX nem kísérelte meg újraindítani a Starship hajtóműveit az űrben. Ez egy újabb tesztelési mérföldkő volt, amelyről a SpaceX-nek le kellett mondania az irányítás elvesztése miatt.
A repülés során műholdakat is kellett volna telepíteni, de ez nem történt meg. A tesztrepülésen először használtak fel egy olyan hordozórakétát, amelyet már egy korábbi tesztrepülésen is használtak.
A SpaceX az X-en azt írta, hogy a csapatok folytatják az adatok felülvizsgálatát és a következő repülési tesztünkre való felkészülést. Musk az X-en úgy jellemezte a tesztet, hogy „nagy előrelépés az előző repüléshez képest!” A következő három tesztrepülésre most gyorsabb egymásutánban, körülbelül három-négy hét különbséggel kerülne sor – írta.
A Starship rakétarendszert először 2023 áprilisában tesztelték, akkor néhány perc után felrobbant. A későbbi tesztek során az űrhajó elért az űrbe, sőt, ellenőrzött módon az Indiai-óceánban landolt.
Starship két részből áll, ezek az indítás után szétválnak: a körülbelül 70 méter hosszú Super Heavy hordozórakétából és a szintén Starshipnek nevezett felső fokozatból, amely körülbelül 50 méteres. A rendszer együtt magasabb, mint a New York-i Szabadság-szobor.
Mindkét komponenst, a hordozórakétát és az űrhajót is úgy tervezték, hogy a Földre való visszatérés után újrafelhasználható legyen. Az amerikai űrkutatási hivatal, a NASA azt tervezi, hogy a Starship segítségével űrhajósokat küld a Holdra, míg a SpaceX célja, hogy idővel a Marsra is eljusson.