Brazíliai őslakosok beperelik a New York Timest, mert egy riportjuk szerint ráfüggtek a pornóra
Az Amazonas esőerdejében élő Marubo törzs tagjai beperelik a New York Timest, mivel a lap korábban azt írta róluk, hogy miután elszigeteltségük után először fértek hozzá az internethez, hamar ráfüggtek a pornóra. A BBC szerint az őslakosok azt nehezményezik, hogy úgy festették le őket, mint akik képtelenek kezelni az internetnek való kitettséget.
A perben a New York Times mellett a TMZ hírportál és a Yahoo is alperesként szerepel, az őslakosok szerint a lapok által közölt anyagok kigúnyolták a törzs fiataljait, és valótlanul jelenítették meg a hagyományaikat. A New York Times szerint azonban az általuk tavaly közölt eredeti riport nem állítja, hogy a törzs tagjai közül bárki is pornófüggő lett volna.
A Marubo, amely egy körülbelül 2000 fős őslakos közösség Brazíliában, legalább 180 millió dollárnyi kártérítést követel az őket rossz színben feltüntető anyagok miatt. Az eredeti riport egyébként kilenc hónappal azután készült, hogy az őslakosok hozzáférést kaptak az Elon Musk cége által működtetett Starlink műholdas hálózatához, amely a dél-amerikai őserdő legeldugottabb részein is képes internetelérést biztosítani.
A New York Times riportjában szerepel, hogy az őslakos közösség tagjai annyira internetfüggővé váltak, hogy a törzs vezetői attól tartanak, hogy a történelmük és a kultúrájuk – amely szájhagyomány útján terjed – örökre elveszhet, ezért korlátozták az internethasználatot. Az eredetileg visszafogott viselkedésűként leírt közösségben „agresszívabb szexuális viselkedést” is megfigyeltek a riport szerint, illetve elhangzik az is, hogy a törzsből sok fiatal férfi oszt meg pornóvideókat csoportos csetekben.
A New York Times szóvivője közölte: „A cikk tisztességes olvasata a modern technológia előnyeinek és hátrányainak érzékeny és árnyalt feltárását mutatja egy olyan őslakos faluban, amely büszke történelemmel és kultúrával rendelkezik.” A szóvivő azt mondta, készek megvédeni magukat a vádakkal szemben.