
A washingtoni izraeli nagykövetség két alkalmazottja meghalt az amerikai fővárosban magyar idő szerint hajnalban történt lövöldözésben. Az amerikai belbiztonsági miniszter bejelentése alapján a két áldozat – akik egy eljegyzés előtt álló párt alkottak – a washingtoni Zsidó Múzeum épületéből lépett ki, amikor a támadó közvetlen közelről tüzet nyitott rájuk. A pár társaságában még két másik ember volt, ők a hírek szerint nem szenvedtek sérüléseket.
Az NBC News rendőrségi forrásokból úgy értesült, hogy a támadót elfogták, az intézkedés közben azt kiabálta: „Szabad Palesztinát!” A támadót azonosították: a neve Elias Rodriguez, 30 éves, Chicagóban él, és eddig nem került a hatóságok látókörébe. A rendőrség és több szemtanú beszámolója szerint a támadó a lövöldözés után a Zsidó Múzeumba menekült, ahol megvárta a rendőrség kiérkezését.
„Odamentem hozzá, és megkérdeztem, jól van-e, miközben újra és újra azt mormolta, hogy hívja a rendőrséget. Azt mondta, jól van. Aztán megkérdeztem, hogy meglőtték-e, azt mondta, nem”
– mondta a CNN-nek az egyik szemtanú.
Dan Bongino, az FBI igazgatóhelyettese magyar idő szerint fél 8 körül arról posztolt az X-en, hogy a gyanúsítottat éppen kihallgatja az FBI és a washingtoni rendőrség közös munkacsoportja.
Bongino azt is írta, hogy a lövöldözés az FBI washingtoni területi irodájának közelében történt, az FBI rendőrei azonnal reagáltak és segítséget nyújtottak a támadás után. „Az első jelek arra utalnak, hogy célzott erőszakos cselekményről van szó” – írta Bongino az X-en.
A merénylet egy olyan zsidó rendezvény résztvevői ellen irányult, melynek idei témája az volt, hogyan lehet a különböző civil, vallási és állami szervezetek tevékenységét összehangolni Észak-Afrika és a Közel-Kelet humanitárius válságainak megoldása érdekében.
Pam Bondi főállamügyész a lövöldözés után, a Zsidó Múzeum épülete előtt tartott sajtótájékoztatóján azt mondta, többször is beszélt az esetről Donald Trump amerikai elnökkel, és kijelentette, hogy Jeanine Pirro ügyész vádat emel az ügyben.
Trump nem sokkal később saját közleményt adott ki közösségi oldalán, a Truth Socialön, amelyben részvétét fejezte ki a meggyilkolt pár családjának. Izraeli tisztviselők felháborodásuknak adtak hangot és részvétüket fejezték ki a lövöldözés után a CNN szerint. „Amerika és Izrael egységesen fog kiállni népünk és közös értékeink védelmében a támadást követően. A terror és a gyűlölet nem fog megtörni minket” – írta Jichák Hercog izraeli elnök az X-en.
Benjámin Netanjahu bejelentette, hogy világszerte megerősítik az izraeli diplomáciai képviseletek védelmét. Az izraeli miniszterelnök a következőképpen értékelte a támadást:
„Tanúi lehetünk annak, milyen ára van az antiszemitizmusnak és az Izrael elleni vad uszításnak. (…) Az Izrael elleni vérvádakat életekkel fizetjük meg, ezért szüntelenül küzdenünk kell ellenük.”
A merénylő esetleges antiszemita indítékairól egyelőre semmilyen információ nem látott napvilágot, de Netanjahu előszeretettel állítja be egyes kétes tevékenységei – például a Gázában vezetése alatt elkövetett súlyos emberi jogsértések – kritikáját antiszemita támadásnak. Másfelől viszont az amerikai egyetemek háborúellenes tiltakozó mozgalmainál is megfigyelhető volt, hogy a palesztinok szenvedéseivel való szolidaritás esetenként összemosódik a palesztin terrorszervezetek támogatásával, illetve egyes antiszemita toposzokkal. Utóbbi jelenségnek is köszönhető, hogy az amerikai antiszemitizmus ellen küzdő szervezet, az Anti-Defamation League adatai szerint 2024-ben az elmúlt 45 év legtöbb antiszemita incidensét (9354) jegyezték fel az Egyesült Államokban.
(Guardian, Times of Israel, CNN)