Huawei-ügy: Öt EP-képviselő mentelmi jogát kérték ki, egyikük ellen Fradi-meccs miatt nyomoznak

Huawei-ügy: Öt EP-képviselő mentelmi jogát kérték ki, egyikük ellen Fradi-meccs miatt nyomoznak
Daniel Attard – Fotó: Laurie Dieffembacq / Európai Parlament / Európai Unió

Belgium hatóságai kikérték öt európai parlamenti (EP-)képviselő mentelmi jogát, jelentette be a szerdai ülés elején a testület elnöke. Roberta Metsola három olasz képviselőt sorolt fel a jobbközép Európai Néppártból (Salvatore De Meo, Fulvio Martusciello és Giusi Princi), egy szocialista máltait (Daniel Attard) és egy bolgár liberálist (Nikola Minchev).

Az EP nem ad ki információkat arról, milyen vád miatt fut be hozzájuk ilyen kérés, de a Politico korábban azt írta ötükről, hogy a Huawei-ügy miatt nyomoznak utánuk. A vád szerint a kínai távközlési vállalat megpróbálhatta megkenni őket.

Attard és Minchev már a Politico cikke előtt jelezte, hogy valóban nyomoznak utánuk. Előbbi kitett Facebookra egy Metsolának címzett levelet, amiben közölte, hogy visszautasítja a vádat, együttműködik a hatóságokkal és kéri, hogy függesszék fel a mentelmi jogát. A bejegyzésben arról írt, hogy a hatóságok szerint egy szeptemberi Anderlecht-Ferencváros meccsel próbálták befolyásolni. (A két csapat az Európa Liga alapszakaszában találkozott Brüsszelben.)

Attard azt állította: nem tudta, hogy egy cégtől származik a meghívó, sem azt, hogy a Huawei páholyába szól, de azóta kiderült, hogy egy olyan személyen keresztül kapta, aki ellen a belga hatóságok nyomoznak és aki a meccs alatt a Huawei-ről akart vele beszélni. Utána találkozott a cég képviselőivel az EP-ben, de nem folytatta a kommunikációt.

Minchevet szintén az Anderlecht Huawei-páholyába hívták meg, és emiatt nyomoznak, írta a Politico a politikus bolgár médiának adott nyilatkozata alapján. Minchev egyik asszisztensének irodáját már márciusban vizsgálták a hatóságok. Akkor összesen több mint húsz helyen csaptak le korrupció, okirat-hamisítás és pénzmosás gyanúja miatt, nyilatkozták az AP-nek a belga ügyészségtől. A vádhatóság megerősítette, hogy mindezt a feltételezésük szerint a Huawei javára követték el a gyanúsítottak.

A cég akkor közölte, hogy komolyan veszi a vádat és sürgősen felveszi a kapcsolatot a nyomozókkal, hogy még jobban megértse a helyzetet. A Huawei „zéró toleranciát” mutat a korrupcióval és más bűncselekményekkel szemben, „elkötelezettek vagyunk, hogy mindig minden hatályos törvénynek és szabályozásnak megfeleljünk”.

2022 végén robbant ki a Katargate, ami után az EP átláthatósági és korrupcióellenes intézkedésekkel igyekezett megakadályozni a hasonló eseteket. Tavaly orosz és kínai befolyás gyanúja miatt tartottak házkutatásokat.

Az EP-képviselők mentelmi jogáról és a felfüggesztési eljárásról itt írtunk bővebben.

Kedvenceink
Partnereinktől
Kövess minket Facebookon is!