Példátlanul sok hajót szankcionált az uniós miniszterek testülete az orosz árnyékflottából

326

Az Európai Unió minisztereiből álló Tanács kedden hivatalosan is új szankciókat fogadott el Oroszország ellen. Ez a 17. csomag, amióta az orosz hadsereg 2022-ben lerohanta Ukrajnát.

A szankciókról – ahogy az uniós külügyekről is általában – egyhangúlag döntenek. A mostani csomagról már korábban megegyeztek a miniszterek alatti, állandó képviseleti szinten, de formálisan kedden fogadták el és nyilvánosságra is hozták a tartalmát.

A testület közleménye szerint az új, gazdasági és személyek elleni intézkedésekkel igyekeznek elvágni Oroszországot kulcsfontosságú katonai technológiáktól, valamint csökkenteni a bevételeit és fellépni a hibrid hadviselése ellen. Kaja Kallas, az EU külügyi és biztonságpolitikai főképviselője szerint a mostani a legszélesebb körű csomag a háború kezdete óta.

Közel kétszáz hajót szankcionáltak az „árnyékflottából”. Ezzel a gyanú szerint Oroszország más országok zászlaja alatt – vagy akár jelzés nélkül – a korábban bevezetett ársapkát megkerülve szállít olajat, esetleg kábeleket szaggat. A keddi döntéssel több mint duplájára emelték az uniós büntetőintézkedések alá vont hajók számát. A lépésre egyéni szankciókkal is ráerősítenek, amiket üzemeltetőkre és egy biztosítóra szabtak ki.

A közlemény kiemeli, hogy az ársapka és az árnyékflotta elleni szankciók bevezetése óta a kapcsolódó orosz bevételek 38 milliárd euróval csökkentek, és ötödével estek az invázió kezdetéhez képest, bár arra nem tér ki, hogy ez mennyiben tudható be az uniós intézkedéseknek.

Az energiabevételek visszaszorítására a Szurgutnyeftyegaz orosz olajcéget is szankcionálták a keddi csomagban.

További 45 orosz céget vagy egyént raktak a vagyonbefagyasztással és kitiltással járó listára. Ők a közlemény szerint az orosz hadsereg ellátásában játszanak szerepet. Oroszországon kívüli cégeket és egyéneket is szankcionáltak vagy kiviteli korlátozásokat vezettek el ellenük.

Kapcsolódó
Partnereinktől
Kövess minket Facebookon is!