Románia elutasította az orbanizációt, és a Nyugatot választotta

Románia elutasította az orbanizációt, és a Nyugatot választotta
Nicușor Dan hívei ünnepelnek Bukarestben 2025. május 19-én – Fotó: Andreea Campeanu / Reuters

2393

Európa-párti, nyugatos jelölt győzött Romániában, a szélsőjobbos ellenfele is győzelmet kiáltott, majd beismerte vereségét, de mindegy is ki nyer, Románia gazdasági gödörben guggol, innen kell az új államfő segítségével kirángatni. Nagyjából ezek a fő vonalak a nemzetközi sajtóban azután, hogy ideges késő estét tudnak maguk mögött a román pártok, elnökjelöltek, polgárok. Az elnökválasztás második fordulóját végül aránylag magabiztosan, 54-46 százalékos arányban a függetlenként induló bukaresti polgármester, Nicușor Dan nyerte, megelőzve George Simiont, a szélsőjobboldali Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) jelöltjét.

A BBC arról ír, a „liberális, EU-párti bukaresti polgármester nyert”, aki „politikai turbulenciával” teli hónapok után, egy kiélezett kampány végén győzedelmeskedett. Felidézik, hogy népharag kísérte az elnökválasztási eredmények tavaly decemberi megsemmisítését, ennek hullámán Simion nyerte az első fordulót. A bukaresti városháza előtti téren sokan ünnepelték Dant, egy férfi azt mondta a BBC-nek, félt Simion győzelmétől és az Európa-párti utat akarta választani. Megemlíti a cikk, hogy Simion nagyon hamar bejelentette győzelmét, de miután a számok mást mutattak, hétfő kora reggel elismerte a vereséget, gratulált ellenfelének, és hívei is lemondtak egy tervezett tüntetést.

Simion egyébként nyert a külföldön élő románok körében, a BBC által sorolt adatok szerint a spanyolországi diaszpóra 68,5, az olaszországi 66,8, a németországi 67 százaléka szavazott rá. A sok román-moldáv kettős állampolgár lakta Moldovában viszont Dan söpört be 87 százalényi voksot. Maia Sandu moldáv elnök mellett Volodimir Zelenszkij ukrán államfő is gratulált Dannak. „Ukrajnának mint szomszédnak és barátnak fontos, hogy Románia kiszámítható partner legyen” – fogalmazott utóbbi. Ursula von der Leyen, az Európai Bizottság elnöke pedig azt mondta, rengeteg román szavazott, és „egy nyitott, prosperáló Románia ígéretére szavaztak egy erős Európában”.

A Politico európai kiadása szerint az EU-ban nagy sóhaj szakadhatott ki a vezetőkből, megkönnyebbültek Dan győzelme után. A lap is felidézi, hogy sorra érkeztek a gratulációk, többek közt az említett von der Leyentől, vagy épp Donald Tusk lengyel miniszterelnöktől, aki pedig a lengyel elnökválasztás első fordulója miatt izgulhatott (itt is a nyugatbarát jelölt, Rafał Trzaskowski, Varsó főpolgármestere nyert, bár nagyon vékonyan). A Politico kitér a nőgyűlölő, Romániában eljárás alatt lévő Tate-testvérpár egyik tagjára, Tristanra, aki kevésbé örült az eredménynek, és ezt írta ki ironikusan: „Nos, Románia, jól éreztük magunkat. Köszönjük a kellemes emlékeket.”

A régi rendszert kell rendbe tennie és a demokráciát kell megerősítenie Dannak a német Zeit értékelése szerint. Felemlegeti a cikk, hogy reális volt az előrejelzések alapján, hogy az EU hetedik legnépesebb államát egy szélsőjobboldali figura fogja vezetni. Ezután elkezdi kutatni a cikkszerző, hogy miként lett az első fordulós 21 százalékból 54 százaléka Dannak. A cikk szerint irányt választott Románia, ami nem az „orbanizáció” mellett döntött, „a politikai rendszer átalakítása egy Magyarország mintájára épülő illiberális demokráciává” nem történt meg végül. Azt is megemlíti a Zeit, hogy közel van Ukrajna, közel a háború, az Egyesült Államokra pedig már kevéssé lehet Európában számítani Donald Trump időszakában.

Persze felmerül a kérdés, az oroszoktól ennyire tartó országban, mint Románia, hogyan szereztet 45 százalékot egy oroszbarát kijelentéseket tevő jelölt. A Zeit szerint a fennálló politikai rendszerrel szemben elégedetlenség a magyarázat, hogy az elmúlt évtizedek politikai váltógazdaságát irányító szociáldemokraták (PSD) és nemzeti liberálisok (PNL) szinte „gyarmatosították” az országot, az egyéni és pártérdekek dominálnak. Simion pechjére, azonban nemcsak ő, hanem a bukaresti polgármesterként az ingatlancápák és korrupció ellen küzdő Dan is rendszerellenes jelölt volt. És innentől Simion már csak a radikális megszólalásaival tudta magára felhívni a figyelmet.

„Európa-párti jelölt nyerte az elnökválasztást szélsőjobboldali riválisával szemben” – fogalmaz címében a francia Libération. A lap szerint a választók úgy döntöttek, fenntartják az ország európai irányultságát, valamint Ukrajna harcának támogatását Dan megválasztásával. Szerintük a centristának mondott Dan nagy felívelése a részvétel drasztikus emelkedésének tudtható be – az első fordulós 53 százalék után most 65 százalék volt. A cikk felidézi Dan győzelmi beszédét, amiben Románia „újjáépítését” jelentette be. Simiont Donald Trump nagy rajongójaként jellemzi a cikk. Megemlítik még, hogy orosz beavatkozási kísérletről tettek közzé közleményt a választás estéjén a román hatóságok, illetve hogy Pavel Durov Telegram-alapító bizonyíték nélkül azzal vádolta a francia kormányt, hogy szintén be akar avatkozni Romániában.

Az olasz La Repubblica Dan nagy előretörésén hüledezik, ahogy megduplázta szavazói arányát az első fordulóhoz képest. Felidézik a tegnap késő esti tömeges ünneplést Bukarestben, ahol a tömeg azt is skandálta: „Oroszország ne feledd: Románia nem tied.” Dan beszédében új kezdetet ígért, amibe majd szakértőket, a civil szféra embereit, új figurákat szeretne bevonni. Simion nem sokkal korábban újságíróknak beszélt potenciális választási csalásról. A Repubblica felidézi, hogy Simion pódiumára a „Respect”, azaz „Tisztelet” szó volt felírva, amit a román emberek is szeretnének kivívni maguknak, miközben akik külföldön élnek, sokszor másodrendű polgárnak érzik ott magukat.

Megemlítik, Simion végül elismerte vereségét, megköszönte az 5 millió voksot és gratulált Dannak. Hogy a trumpista-populista jobboldal mennyire globalizált, jelzi, hogy egy Grönlandról idáig utazott férfit is talált a lap a Simion-támogatók közt a helyszínen, aki pont a globalizmus és persze Soros György ellenében pozicionálta magát. A cikk se hagyja ki, hogy a román gazdaság rossz bőrben van, 9 százalékos a deficit és nagyon magas, 10 százalékos a jövedelemadó.

Gazdaságilag megnyugtatónak ígérkezik Dan győzelme, legalábbis a Reuters idézi a JPMorgan Wall Street-i bankot, ami „a politikai kockázat csökkenéséről” tett közzé közleményt. A román lejnek „mérsékelt leértékelődést” jósolnak idénre. Nicolaie Alexandru-Chidesciuc elemző azt mondta, a kormánytöbbség megteremtése lesz nehéz, júniusra állhat össze új kormányzat a mostani ideiglenes helyett. Érdemes ismét megemlíteni, hogy a román gazdaság nem áll jól, megszorításokra szükség lesz.

A lengyel sajtó is érdeklődött a választás iránt, hisz náluk ugyanúgy elnökválasztást tartottak. A Wiadomościnak Rafał Chwedoruk szakértő elemezte a romániai történéseket. „Ez nem feltétlenül jó prognózis a jövőre nézve, mert bár a demokrata és Európa-párti jelölt győzött, a romániai választási eredmény hatalmas vereséget mutat a mainstream pártok számára” – mondta a politológus a PSD-re és PNL-re utalva, amiktől még Dan is elhatárolódott. Chwedoruk szerint jobb lett volna, ha az eltiltott Călin Georgescu részt vesz a választáson, és ott vesztett volna. Mindenesetre Dan győzelme után ugyan fellélegezhet Románia, de a kormányzat meggyengült.

Kedvenceink
Partnereinktől
Kövess minket Facebookon is!