WSJ: A Hamász azért hajtotta végre az Izrael elleni legdurvább terrortámadást, hogy csak azért se normalizálódhasson a helyzet
A The Wall Street Journal által megszerzett, az izraeli hadsereg szerint a Gáza alatti alagútban talált dokumentumok alapján a Hamász terrorszervezet vezetői azzal a céllal indították el a 2023. október 7-i terrortámadást Izrael ellen, hogy kisiklassák az Izrael és Szaúd-Arábia közötti békemegállapodási tárgyalásokat.
A dokumentum szerint néhány nappal a támadás előtt a Hamász gázai vezetője, Jahja Szinvár úgy fogalmazott: rendkívüli lépésre van szükség ahhoz, hogy megakadályozzák a normalizációs egyezményt, amely szerinte eljelentéktelenítené a palesztin ügyet. A politikai irodájuk 2023. október 2-i ülésén Szinvár azt mondta: „Kétségtelen, hogy a szaúd-icionista normalizáció jelentős előrehaladást mutat”, és attól tartott, hogy ez más arab és iszlám országokat is hasonló lépésekre ösztönözne.
A támadás végrehajtását már két éve tervezték, célja pedig az volt, hogy „stratégiai elmozdulást” idézzen elő a térség politikai erőviszonyaiban a „palesztin ügy érdekében”.
A támadás több mint 1 200 izraeli halálát okozta, és válaszul Izrael átfogó hadműveletet indított, amely a Gázai övezetben az egész terület romba dőléséhez és – a gázai egészségügyi hatóságok szerint – több mint 53 ezer palesztin halálához vezetett. Ez világszerte, különösen az arab világban óriási felháborodást váltott ki, és megakasztotta a szaúdi–izraeli kapcsolatok normalizációját – emlékeztet a Wall Street Journal.
A Hamász nem reagált a dokumentum hitelességére vonatkozó megkeresésekre, de arab hírszerzési források szerint a dokumentum valódi.
A Wall Street Journal által megtekintett további dokumentumokból kiderül, hogy a Hamász vezetése egyre inkább aggódott az USA által közvetített izraeli–szaúdi tárgyalások előrehaladása miatt. A lap értesülései szerint 2023. október 2-án Bejrútban is zajlott egy egyeztetés a Hamász, Irán és a Hezbollah képviselői között, ahol – bizonyos források szerint – Irán jóváhagyta a támadást. Más vezetők szerint azonban a támadás részleteit a Hamász katonai szárnya szigorúan titokban tartotta.
A dokumentumok szerint Irán már 2021 nyara óta egyeztetett a Hamásszal a lehetőségekről, fegyvereket, kiképzést és pénzügyi támogatást is nyújtott – beleértve harci kiképzést közvetlenül a támadás előtt.
Bár Irán és a Hezbollah támogatták a Hamászt, nem akartak teljes körű háborúba bonyolódni Izraellel. A támadásban közvetlenül részt vevő vezetők többsége ma már halott, köztük Jahja Szinvár is, akit izraeli katonák öltek meg 2023 októberében. Az izraeli hadsereg szerint a Hamász politikai irodájának több más vezetője is meghalt, például Marwan Issa.
A Wall Street Journal szerint Izrael megölte a száműzetésben élő legfőbb vezetőt, Ismail Haniyeht is. 2025. május 14-én légicsapás érte Mohammed Szinvárt, Jahja testvérét, a Hamász katonai műveleteinek irányítóját – nem tudni, túlélte-e.
Az izraeli hadsereg szerint megtaláltak egy 2023. szeptemberi belső jelentést is, amely javasolta a konfliktus eszkalálását Ciszjordániában és Jeruzsálemben, hogy így nehezítsék a szaúdi-izraeli normalizációt. A Hamász nem bízott Szaúd-Arábia ígéreteiben, amelyek szerintük gyenge és korlátozott próbálkozások voltak a mozgalom semlegesítésére.
Egy 2022. augusztusi, „titkos” megjelölésű belső feljegyzés szerint a Hamász úgy ítélte meg, hogy kötelessége újrapozicionálnia magát a palesztin ügy fennmaradása érdekében, mivel az arab országok egyre inkább a normalizáció útját járják, és ez veszélyezteti a palesztin célokat. A Hamász ennek érdekében szorosabbra fűzte kapcsolatait a Hezbollahhal és más palesztin fegyveres szervezetekkel.
A szaúdi–izraeli megállapodás történelmi jelentőségű lépés lenne, hasonlóan az Izrael és Jordánia, valamint Egyiptom közötti békemegállapodásokhoz.
2020-ban Izrael már normalizálta kapcsolatait az Egyesült Arab Emírségekkel és Bahreinnel az Ábrahám-megállapodások révén.
A valódi stratégiai cél azonban mindig is a Rijáddal való egyezség volt, különösen az USA számára, amely egy Irán elleni regionális szövetség kiépítésében érdekelt – írja a Wall Street Journal. Ám a gázai háború miatt Szaúd-Arábia politikai stratégiája is megváltozott: Mohamed bin Szalmán koronaherceg már csak akkor hajlandó a normalizációra, ha Izrael leállítja a háborút és elfogad egy olyan diplomáciai folyamatot, amely végül palesztin államhoz vezet.
Az október 7-i támadás azonban mélyen beásta magát az izraeli politikai tudatba, és a palesztin államiság eszméje mára szinte tabuvá vált Izrael teljes politikai spektrumában – jegyezte meg a lap.
Az izraeli hadsereg által lefoglalt további dokumentumok között egy 2022. októberi Hamász-álláshirdetés is szerepelt, amely diplomáciai szakembert keresett a normalizáció ellehetetlenítésére. Nem világos, hol tették közzé a hirdetést, vagy mennyi fizetést ajánlottak. Az új munkatárstól tárgyalási és kommunikációs készségeket vártak, feladatai közé tartozott a mozgalom „normalizáció elleni programjának népszerűsítése” és az arab civil szervezetek mozgósítása olyan bojkottok érdekében, amelyek az Izraellel való normális kapcsolatok ellen irányulnak.