A Hamász által ellenőrzött gázai egészségügyi minisztérium szerint több mint száz embert ölhettek meg az éjszakai izraeli légicsapások
Az izraeli légicsapások legalább 130 palesztint öltek meg az éjszaka folyamán a Gázai övezetben – közölte vasárnap a Hamász ellenőrzése alatt álló gázai egészségügyi minisztérium. A támadások újabb lendületet adtak a hónapok óta húzódó harcoknak, miközben a Katarban zajló közvetett izraeli–Hamász-tárgyalások elakadtak, írja a Reuters. Adam Boehler, az Egyesült Államok túszügyi megbízottja a Fox News Sunday című műsorban ugyanakkor cáfolta azokat a híreszteléseket, hogy rosszul állnak a tárgyalások, olvasható a Times of Israel posztjában.
Az izraeli kormány közlése szerint a dohai egyeztetések során újra előkerült egy olyan javaslat, amely a háború lezárását a Hamász vezetőinek száműzetéséhez és az övezet lefegyverzéséhez kötné – ez azonban eddig rendre elutasításra került a palesztin fél részéről. A Reuters a Hamász egyik képviselőjét idézve azt írja, a palesztin szervezet a túszok szabadon engedését az izraeli csapatok kivonásához, a segélyblokád feloldásához és palesztin foglyok szabadon engedéséhez köti.
A gázai egészségügyi minisztérium szerint az elmúlt héten összesen legalább 464 palesztin vesztette életét az izraeli bombázásokban, a vasárnapra virradó éjszaka további 130 áldozatot követelt. A minisztérium szóvivője, Khalil Al-Deqran elmondása szerint „teljes családok tűntek el a lakossági nyilvántartásból”. Az áldozatok pontos számát független források nem tudták megerősíteni, az izraeli hadsereg nem kommentálta a palesztin forrásból érkező értesüléseket, csak annyit közölt, hogy a légicsapások a Hamász „terrorista infrastruktúrái” ellen irányultak, többek között az Indonéz Kórház közvetlen környékén is, amely azóta leállította működését.
Ez a létesítmény volt Gáza északi részének legnagyobb, még működő egészségügyi intézménye. A hadsereg szerint a támadások célja az, hogy megakadályozzák a Hamász újjáépülését, felszámolják a földalatti alagúthálózatokat, és kiszorítsák a fegyvereseket az övezet északi részéből. A hadsereg úgy fogalmazott: „A Hamász civil létesítmények mögé bújtatja a műveleteit, így sajnálatos módon nő a polgári áldozatok száma.”
A Reuters cikke szerint a Gázai övezet egészségügyi rendszere gyakorlatilag az összeomlás szélén áll. A segélyszállítmányok blokkolása, az infrastruktúra pusztulása és a folyamatos légicsapások ellehetetlenítik az ellátást. A legnagyobb gázai kórház, a Shifa orvosai véradást sürgettek, miután egyetlen éjszaka alatt 40 halottat és több tucat sebesültet szállítottak be. A palesztin sürgősségi szolgálat szerint az üzemanyaghiány miatt a mentőautók 75%-a már nem működik. Ha 72 órán belül nem érkezik üzemanyag, leállhat az összes jármű.
Izrael továbbra is korlátozza a segélyszállítmányok – különösen az üzemanyag – bejutását Gázába, azzal az indokkal, hogy a Hamász rendszeresen eltéríti azokat saját katonai céljaira. A Hamász ezt következetesen tagadja. A háború kirobbanása óta Izrael célja a Hamász katonai és kormányzati képességeinek teljes felszámolása. Az izraeli hadsereg szerint ez elengedhetetlen ahhoz, hogy október 7-éhez hasonló támadások – amikor a Hamász 1200 izraelit ölt meg és mintegy 250-et ejtett túszul – ne történhessenek meg újra. A Gázai övezet lakosságának szinte egésze elmenekült, az áldozatok száma pedig a gázai egészségügyi hatóságok szerint már meghaladta az 53 ezret.