Így számol be a külföldi sajtó a Fidesz által benyújtott Oroszország-törvényről
A nagy globális hírügynökségek és több európai lap is beszámolt a Fidesz által benyújtott Oroszország-törvényről, ami alapján a Szuverenitásvédelmi Hivatal listázhatja, a kormány pedig jegyzékre teheti azokat az újságokat, civil szervezeteket, amelyek tevékenysége a Fidesz szerint veszélyezteti Magyarország szuverenitását.
Az AP amerikai hírügynökség kiemelte, hogy a törvényjavaslattal a kormány „jelentősen kiszélesítette a kritikus média és civil szervezetek elleni, hosszú ideje tartó szigorú fellépését”. A hírükben „ellentmondásosként” jellemezték a Szuverenitásvédelmi Hivatalt, amelynek hatáskörét kiszélesítené a jogszabály.
A lépéssel az AP cikke szerint az Orbán-kormány „szorosabb irányítás alá helyezi a politikai véleménynyilvánítás és a civil szerepvállalást”, hozzátéve, hogy a 15 éve hatalmon lévő Orbán Viktor „jelentős kihívás elé néz” a jövőre esedékes választásokon. Az amerikai hírügynökség közölte, hogy Orbán februárban „egy összeesküvés-elméletekkel tarkított” beszédben már jelezte, hogy szükséges jogilag lehetetlenné tenni a külföldi támogatást kapó szervezetek létét.
Az AP híre szerint a törvény szövege arra utal, hogy még a kormányzat politikájának legitim kritikáját is nemzetbiztonsági fenyegetésként lehet kezelni.
A Reuters brit hírügynökség a törvénnyel kapcsolatban kiemelte, hogy Orbán már márciusban keményebb fellépést ígért a külföldi támogatásokkal szemben, ahogy fokozza kampányát a 2026-os választások előtt, amin „példátlan kihívás elé néz egy új ellenzéki párt miatt”.
A törvénnyel kapcsolatban megjegyezték, hogy a hatóságok bemehetnek a szervezetek irodáiba, hogy megvizsgálják az irataikat és elektronikai eszközeiket. A hírben emellett jelezték, hogy egy külföldi pénzt elfogadó szervezetnek a támogatás 25-szörösét kell büntetésként befizetnie, és ha ezt 15 napon belül nem teszi meg, akkor be kell szüntetnie a működését.
A Bloomberg hírügynökség a törvényről szóló hírük címében közölte, hogy a lépéssel „Orbán el akarja vágni a független civil szervezetek és a sajtó finanszírozását”. A jogszabállyal a hírügynökség beszámolója szerint a Fidesz „egyre inkább agresszív fellépéssel” próbálja megszüntetni a független civil szervezetek belföldi támogatását azzal, hogy az adó egy százalékát nem lehet olyan szervezeteknek felajánlani, amik külföldi adományokat kapnak.
A hírügynökség közölte, hogy „kritikusok szerint ezzel a feljövőben lévő ellenzéket akarja megállítani kevesebb mint egy évvel a választások előtt”.
A Politico európai kiadása „ellentmondásosként” jellemezte a törvénytervezetet, közölve, hogy az „kritikusai a civil társadalom elleni támadásként értékelik”. A jogszabály lehetőséget ad Szuverenitásvédelmi Hivatalnak arra, hogy „feketelistára helyezze” a külföldi támogatást, köztük EU-támogatásokat kapó szervezeteket, ha úgy ítélik, hogy azok az ország szuverenitását veszélyeztetik.
A lap szerint a törvénytervezet a „külföldi ügynökök” ellen hozott orosz törvényhez hasonló, amit a Kreml a független hangok elnémítására használ, és beleillik a Magyarországon zajló demokratikus leépülés mintájába. A lap Orbán Viktor március 15-i beszédét említette meg a törvénnyel kapcsolatban, amiben a magyar kormányfő politikai ellenfeleit poloskának nevezte, akik megvetést érdemelnek, és egy közelgő „tavaszi nagytakarításra” tett utalásokat.