Donald Trump alig várja, hogy találkozhasson XIV. Leó pápával

463

Sorra gratulálnak a világ vezetői a chicagói származású Robert Francis Prevost, azaz mostantól XIV. Leó pápa megválasztásához. Orbán Viktor miniszterelnök szűkszavúan annyit írt, „Van pápánk! Van remény!”, míg Donald Trump amerikai elnök azt írta a Truth Socialön közzétett posztjában: „Gratulálok Robert Francis Prevost bíborosnak, akit kineveztek ki pápává. Nagy megtiszteltetés, hogy ő az első amerikai pápa. Micsoda izgalom, és micsoda megtiszteltetés hazánk számára. Alig várom, hogy találkozhassak XIV. Leó pápával, nagyon jelentőségteljes pillanat lesz!”

Ursula von der Leyen, az Európai Bizottság elnöke arról posztolt, őszintén gratulál XIV. Leónak, kívánja, hogy pápaságát „bölcsesség és erő vezesse”, miközben a béke és a párbeszéd iránti elkötelezettségével inspirálja a világot.

Pedro Sánchez spanyol miniszterelnök szintén gratulált a katolikus egyháznak XIV. Leó pápa megválasztásához, azt kívánta, pápasága járuljon hozzá a párbeszéd erősítéséhez és az emberi jogok védelméhez, „egy olyan világban, amelynek reményre és egységre van szüksége”. Giorgia Meloni olasz miniszterelnök a gratuláció mellett üdvözölte, hogy XIV. Leó pápa erőteljes felhívást tett első beszédében a békében.

Keir Starmer brit miniszterelnök közleményben arról írt, az új pápa megválasztása egy mély, örömteli pillanat az ország és a világ katolikusainak, és egy új fejezetét jelöli az egyház vezetésének és a világnak. „Leó pápa az első amerikai pápa. Ez egy jelentőségteljes pillanat.” A miniszterelnök Ferenc pápát is megemlítette: „Ahogy Ferenc pápa pápasága is mutatta, a Szentszéknek különös szerepe van abban, hogy összehozza az embereket és a nemzeteket korunk legfontosabb kérdéseinek megoldása érdekében, különösen az éghajlatváltozás, a szegénység enyhítése, valamint a béke és az igazságosság előmozdítása terén.”

Petr Fiala cseh miniszterelnök X-en közölte, hogy örül az új pápa, XIV. Leó megválasztásának, és sok erőt, bölcsességet és bátorságot kíván neki „Isten, az egyház és minden jóakaratú ember szolgálatában tett útján”. „Hozzon munkássága reményt, békét és megértést a világnak.”

Andrzej Duda lengyel elnök azt írta, mélyen megindító pillanat ez a katolikus egyházközösség és a világ számára. „Lengyelországban nagy érzelmekkel és reménnyel éljük át ezt, olyan nemzetként – ahogy Szent II. János Pál pápa is emlékeztetett minket –, amelyet ezeréves történelme során a lelki egység különleges köteléke fűzte Krisztus egyházához és a Szentszékhez.” Az elnök bejelentette, hogy Lengyelország kész az egyedülálló kötelékek további megerősítésére, a közös értékek, a közjó iránti felelősség és a világbéke megerősítése jegyében. „Isten vezesse a Szentatyát e nagyszerű küldetés útján.”

Az új német kancellár, Friedrich Merz közleményben azt nyilatkozta, az új pápa reményt is útmutatást nyújt hívők millióinak ezekben a nehéz időkben. „Sok ember számára Ön az igazságosság és a megbékélés horgonya.”

Emmanuel Macron francia elnök szerint történelmi pillanatnak vagyunk tanúi, az új pápának, Franciaországnak és a világ minden katolikusának a testvériség üzenetét küldi. „Ezen a május 8-án kívánom, hogy az új pápaság a béke és a remény jegyében folyjon.”

Brandon Johnson, Chicago polgármestere azt írta, minden „menőség” („dope”), így a pápa is Chicagoból származik. „Gratulálok az első amerikai pápának, XIV. Leónak! Reméljük, hamarosan újra itthon is üdvözölhetjük.”

Mohammed bin Zájed Ál Nahján sejk, az Egyesült Arab Emírségek elnöke azt posztolta, az Egyesült Arab Emírségek értékeli a Vatikán szerepét a nemzetek és vallások közötti párbeszéd és béke előremozdításában, és várják, hogy az új pápával együttműködve közvetítsék az együttélés, a tolerancia és a közös emberiesség üzenetét.

Új pápát választottak csütörtök délután a Vatikánban, az új egyházfő XIV. Leó néven lép trónra. Ezzel véget ért a Sede vacante, azaz a Vatikán pápa nélküli átmeneti időszaka. A fehér füst után egy órával lépett ki a Szent Péter-bazilika erkélyére az új pápa, aki beszédet mondott az egybegyűlteknek. Robert Francis Prevost 1955-ben született az Egyesült Államokban, Chicagóban. Tanulmányait is itt végezte, a chicagói Katolikus Teológiai Egyetemen tanult teológiát. 27 éves korában a Szent Ágoston-rend, melybe 1977-ben lépett be, Rómába küldte, hogy kánonjogot tanuljon. 1982-ben szentelték pappá, majd Peruban kezdte meg misszióját, amely egészen 1986-ig tartott. 2015-ben a perui Chiclayo püspökévé választották, majd 2018-ban a Perui Püspöki Konferencia második alelnöke lett. Ferenc pápa 2019-ben tette meg a Papi Kongregáció tagjává, 2020-ban a Püspöki Kongregáció tagja lett. 2023-ban Ferenc pápa kreálta bíborossá Prevostot.

Kedvenceink
Partnereinktől
Kövess minket Facebookon is!