
- India kedden összehangolt rakétacsapásokat hajtott végre a szomszédos Pakisztánban és a vitatott hovatartozású Kasmír régióban, néhány nappal azután, hogy Pakisztánt tették felelőssé a Kasmírban történt iszlamista terrortámadásért.
- Az indiai kormány szerint a Sindoor-hadművelet keretében végrehajtott csapások kilenc nem katonai célpontot vettek célba. Állításuk szerint terroristák infrastruktúrájára mértek csapásokat.
- Pakisztán szerint ez nem igaz, állításuk szerint a célpontok egyike sem volt terrorista tábor.
- A pakisztáni állami média szerint a támadásokban csak civilek sérültek meg. Egy pakisztáni katonai szóvivő szerint az indiai rakétacsapásokban legalább huszonhat ember, köztük egy gyerek halt meg.
- A himalájai Kasmír régióban kiújultak a határ menti harcok és lövöldözések a két ország között. Az indiai rendőrség szerint legalább tíz civil meghalt és több mint harminc másik megsebesült a pakisztáni tüzérség lövéseinek következtében.
- Shehbaz Sharif pakisztáni miniszterelnök azt mondta, országa megtorlást fog alkalmazni, szerinte Pakisztánnak minden joga megvan ahhoz, hogy erőteljes választ adjon az indiai támadásokra.
- Pakisztán állítása szerint az indiai légierő öt repülőgépét is lelőtték, ezt az állítást azonban India nem erősítette meg.
- Narendra Modi indiai miniszterelnök arra figyelmeztetett, hogy leállítják Pakisztán vízellátását, néhány nappal azután, hogy felfüggesztették az Iszlámábáddal kötött kulcsfontosságú vízügyi szerződést.
- Az ENSZ önmérsékletre szólította fel Indiát és Pakisztánt egyaránt. „A világ nem engedhet meg magának egy katonai konfrontációt India és Pakisztán között” – mondta António Guterres főtitkár.
Az Indiával és Pakisztánnal is határos Kasmír régió vitatott hovatartozású terület, amelyre mindkét ország igényt tart. Két hete egy fegyveresekből álló csoport támadt rá egy kasmíri üdülővárosra, ahol válogatás nélkül kezdtek el lőni az emberekre. A támadásban 26-an haltak meg, többségük indiai turista volt. Az indiai miniszterelnök kemény megtorlást ígért, a két ország között pedig nagyon feszültté vált az amúgy is terhelt kapcsolat. Kedden már több légitársaság jelezte, hogy elővigyázatosságból elkerülik a pakisztáni légteret.
Kedden este a pakisztáni Kasmírban több helyszínen is robbanásokról számoltak be, ami után az indiai hadsereg megerősítette, hogy a Sindoor-hadművelet keretében általuk terroristákhoz köthetőnek titulált létesítményekre mértek rakétacsapásokat. A közlemény szerint összesen kilenc helyszínt támadtak.
Az indiai hadsereg kiemelte, hogy szerintük a csapások fókuszáltak voltak, nem az eszkaláció volt a céljuk, és nem értek pakisztáni katonai infrastruktúrát. Álláspontjuk szerint India jelentősen visszafogta magát a célpontok kiválasztásánál és a támadások módjánál. Hangsúlyozták, hogy a csapásokkal a kasmíri terrortámadásra reagáltak. Az indiai hadsereg a támadás után az X-en azt írta, igazságot szolgáltattak. Pakisztán válaszreakciót ígért.
Az indiai katonai szóvivő egy szerdán délelőtt tartott sajtótájékoztatón azt mondta, hogy az éjszakai csapások során „toborzóközpontokat, indítóállásokat és indoktrinációs központokat” vettek célba. A célpontokat a korábbi hírszerzési információk alapján választották ki. A tájékoztatón légi felvételeket is bemutattak a pakisztáni területen végrehajtott csapásokról. Ugyanitt az ezredparancsnok arról beszélt, hogy India célja az volt, hogy elkerülje a civil áldozatokat.

„India éjszakai légicsapásai a pakisztáni terrorista infrastruktúra működésének megakadályozására irányultak” – mondta Vikram Misri indiai külügyminiszter a sajtótájékoztatón. A támadást arányosnak nevezte, és szerinte nem rejtette magában az eszkaláció lehetőségét. „A terrorista tevékenységeket figyelő hírszerző ügynökségeink jelezték, hogy további támadások is történhetnek Indiában, és elengedhetetlennek tartottuk mind a megállításukat, mind a kezelésüket” – mondta az indiai külügyminiszter, aki megerősítette azt is, hogy a Laskar-i-Tajba militáns csoport felelős a múlt hónapban Kasmírban történt támadásért. Állítása szerint a támadásban pakisztáni kapcsolatokat is találtak, ugyanakkor Pakisztán tagadta az érintettségét az ügyben.
A pakisztáni székhelyű, Jaish-e-Mohammed (JeM) nevű iszlamista csoport szerdán közleményben közölte, hogy vezetőjének, Maszúd Azharnak 10 rokona halt meg az indiai támadásban. A szervezetet Indiában terroristacsoportként tartják számon, korábban számos, Kasmír régióban elkövetett öngyilkos merényletet vállaltak magukra. Annak ellenére, hogy Pakisztán 2002-ben betiltotta a JeM-et, az amerikai és indiai hatóságok szerint a szervezet még mindig nyíltan működik – írta a Reuters.
Pakisztán szerint a keddi indiai támadások következtében legalább 26 civil halt meg, további 46-an pedig megsérültek. Azt nem tudni, hogy ebbe beleszámolják-e a határokon átnyúló tüzérségi támadások áldozatait is, írja a Guardian. Az ügyben tájékoztatást nyújtó katonai szóvivő szerint 13-an haltak meg Ahmedpur keleti részén, két hároméves kislány, hét nő és négy férfi. Itt 37-en sérültek meg, köztük 9 nő és 28 férfi. További 13 ember halt meg Kasmír régió Pakisztán által igazgatott részén.
Határ menti harcok
Az India és Pakisztán közötti konfliktus eszkalációjaként a határ menti harcok és lövöldözések is intenzívebbé váltak a himalájai Kasmír régióban. A beszámolók szerint a pakisztáni tüzérség lövései legalább tíz ember halálát okozták a két ország között húzódó de facto határ indiai oldalán. Az indiai hadsereg egy közleményben azt írta, hogy a pakisztáni csapatok „önkényesen tüzet nyitottak”, amire ők „arányos módon reagáltak”.
A BBC beszámolója szerint szerdára megerősítést nyert, hogy legalább tíz civil meghalt és 32 megsebesült az India által igazgatott Kasmírban, miután Pakisztán heves tüzérségi lövésekkel válaszolt India légicsapásaira. A tüzérségi támadás különösen intenzív volt Poonch és Mehandar régiókban – mondták a helyiek a BBC-nek. Több épület, köztük házak és üzletek súlyosan megrongálódtak. „Este órákon át hangos robbanásokat hallottunk” – mondta Zamrood Mughal, egy helyi újságíró Poonchból. „Az emberek egész éjjel nem tudtak aludni. Elhagyták az otthonaikat, és biztonságosabb helyekre menekültek. A helyi kórházunk tele van sérültekkel” – tette hozzá.
Egy pakisztáni biztonsági forrás a CNN-nek azt mondta, hogy indiai lövedékek találták el a Neelum folyón lévő Noseri-gát egyik építményét Kasmír régió pakisztáni ellenőrzés alatt álló részén. A forrás szerint gátat éjjel, helyi idő szerint hajnali 2 óra körül érte találat, amely megrongálta az építményt.
Az USA, Kína és az ENSZ is önmérsékletre szólított fel
Az Egyesült Államok és Kína is reagált már a helyzetre, mindkét nagyhatalom arra szólította fel Indiát és Pakisztánt, hogy tanúsítsanak önmérsékletet, és a békét és a stabilitást helyezzék előtérbe. A kínai külügyminisztérium közleményben fejezte ki sajnálatát India katonai fellépése miatt, és aggodalmát fejezte ki a jelenlegi helyzettel kapcsolatban.
Az Egyesült Nemzetek Szervezete (ENSZ) szintén aggodalmát fejezte ki a konfliktus eszkalációja miatt. António Guterres főtitkár katonai önmérsékletre szólította fel mindkét országot. „A világ nem engedhet meg magának egy katonai konfrontációt India és Pakisztán között” – mondta. Az ENSZ-főtitkár mindkét kormány számára felajánlotta, hogy segít a közvetítésben, a feszültségek enyhítésében és a diplomácia előmozdításában. Guterres hangsúlyozta, hogy „a katonai megoldás nem megoldás”.
Hétfőn a médiának nyilatkozva az ENSZ-főtitkár elítélte a Dzsammu és Kasmírban, Pahalgam térségében április 22-én elkövetett terrortámadást, amelynek következtében legalább 26 civil meghalt és még többen megsebesültek. „A civilek elleni támadás elfogadhatatlan, és a felelősöket hiteles és törvényes eszközökkel bíróság elé kell állítani” – mondta.
Narendra Modi indiai miniszterelnök kedden arról beszélt, hogy mostantól nem fogják átengedni az indiai folyók vizét más országokba. „Mostantól India vizei India javát fogják szolgálni” – mondta. Indiából több folyó vize is Pakisztánba folyik, és ezek biztosítják az ottani gazdaságok nagy részének vízellátását. A pakisztáni vezetők korábban arra figyelmeztettek, hogy a vízfolyás megállítására tett bármilyen kísérletet háborús cselekménynek fognak tekinteni. Az 1960-as Indus-vízi szerződés (IWT), amely az Indus medencéjében található hat folyó vízmegosztását szabályozza India és Pakisztán között, több konfliktust is túlélt az elmúlt évtizedekben, most azonban Modi bejelentette, hogy India felfüggeszti az egyezmény betartását- írta a BBC. Az indiai miniszterelnök a keddi események után bejelentette, hogy elhalasztotta a jövő hétre tervezett norvégiai, horvátországi és hollandiai hivatalos útját.
A pakisztáni miniszterelnök, Shehbaz Sharif hivatala szerdán közölte, hogy az ország fegyveres erői felhatalmazást kaptak arra, hogy India csapásai után „megfelelő intézkedéseket” tegyenek. A miniszterelnök a szerdai nemzetbiztonsági ülés után kiadott közleményében az ENSZ Alapokmányának 51. cikkére hivatkozva azt írta: Pakisztán fenntartja magának a jogot, hogy „az általa választott időben, helyen és módon” válaszoljon Indiának, hogy megbosszulják a civil életek elvesztését és a szuverenitásuk megsértését.
Pakisztán szerint indiai vadászgépeket lőttek le
Három vadászgép is lezuhant az indiai Dzsammu és Kasmír területén szerdán, órákkal azután, hogy India bejelentette: összehangolt rakétacsapásokat mért Pakisztánra az indiai hadsereg – írja a Reuters hírügynökség kormányzati forrásokra hivatkozva. A pakisztáni kormány annyit közölt, hogy öt indiai gépet lőttek le, ám ezt az állítást India egyelőre nem erősítette meg – írja a Guardian.

Egy lezuhant vadászgépről a CNN is beszámolt egy szemtanúra és egy helyi kormányzati tisztviselőre hivatkozva. A gép Wuyanban zuhant le, amely 19 kilométerre délkeletre fekszik Szrinagartól. A vadászrepülőgép egy iskolaépületre zuhant. A gépről az AFP fotókat is közzétett, ezen a roncsok egy vörös téglás épület melletti mezőn hevernek.
A roncsokon, írja a CNN, egy francia gyártó címkéje látható. Ez alátámaszthatja Pakisztán állításait, mely szerint lelőttek három indiai Rafale típusú vadászgépet. A CNN ugyanakkor nem tudta független forrásból megerősíteni, hogy a képeken látható alkatrész egy Rafale vadászgépből származik-e, ahogy Pakisztán azon állításait sem, hogy lelőtték a repülőgépet.