Donald Trump nem tudja, hogy alkotmányos lenne-e, ha egy harmadik elnöki ciklusra pályázna

487

Donald Trump az NBC News „Meet the Press” című műsorában adott interjút Kristen Welkernek vasárnap, melyben elutasította az amerikai gazdaság jelenlegi helyzetével és egy esetleges recesszióval kapcsolatos aggodalmakat. Emellett a TikTok sorsáról, a kisvállalkozók jövőjéről, lehetséges utódjáról és arról is beszélt, hogy bevállalna-e egy – alapjaiban alkotmányellenes – harmadik elnöki ciklust.

A gazdasági mutatók romlása és a kereskedelmi és vámháború ellenére Trump optimista hangot ütött meg a beszélgetésben, és védelmébe vette a saját gazdasági intézkedéseit, mondván, hogy „a gazdaság rossz része” Joe Biden volt amerikai elnök gazdaságpolitikájának a hibája, a gazdaság „jó része” pedig nekik köszönhető.

„Bármi megtörténhet”

Trump elismerte, hogy a gazdaság kiszámíthatatlan, de hangsúlyozta, hogy az Egyesült Államok a „történelem legnagyobb gazdasági fellendülése” felé tart, és nem aggódik a gazdaság további zsugorodása miatt. „Bármi megtörténhet. De úgy gondolom, hogy országunk történelmének legnagyobb gazdasága lesz.”

Az elnök szerint a rövid távú recesszió még elfogadható, ha az hosszú távon gazdasági növekedéshez vezet. „Minden rendben van” – utalt a jelenlegi állapotokra Trump, hozzátéve, hogy „ez egy átmeneti időszak” és szerinte fantasztikusan fognak teljesíteni.

Trump utódja és egy harmadik ciklus lehetősége

Az interjúban felmerült, hogy ki veheti át Trump helyét, ha lejár a jelenlegi ciklusa. Az elnök szerint a republikánusok körében minden rendben van, és kiváló szakemberek gazdagítják a MAGA-mozgalmat, ami az ő leköszönésével is folytatódni fog. „Sokan vannak, akik nagyszerűek. Én is óriási egységet látok” – mondta, kiemelve, hogy ahogy korábban is, az alelnöknek nagy esélye lehet arra, hogy átvegye majd a stafétát tőle.

Trump konkrétan nem jelölte ki az örökösét, de J.D. Vance alelnököt és Marco Rubio külügyminisztert is esélyes utódjai közé sorolná.

A 22. alkotmánymódosítás értelmében egy elnök legfeljebb két teljes cikluson keresztül maradhat hivatalban. Trump szerint ennek ellenére sokan vannak, akik egy harmadik ciklust is jó szívvel jósolnának neki. „Ez olyasmi, amit legjobb tudomásom szerint nem szabad megtenni. Nem tudom, hogy alkotmányos lenne-e, de ez nem olyasmi, amit meg akarnék lépni” – mondta, majd mindenkit megerősített arról, hogy nem játszaná ki az alkotmányt: „Nyolc éven át kormányzó, két ciklusos elnök leszek. Ezt mindig is nagyon fontosnak tartottam.”

Ha Trumpon múlik, a TikTok marad

Trump elmondta, hogy kedveli a TikTokot, az alkalmazást pedig minden áron megvédené, és már korábban is tiltakozott a betiltás ellen. Az elnök nem szeretné elvenni az amerikaiaktól a TikTokot, még akkor sem, ha közeleg az újabb határidő, ameddig a ByteDance, a cég kínai anyavállalata eladhatja azt. „Ha hosszabbításra van szükség, én hajlandó lennék hosszabbítást adni” – mondta. Trump nemrég egy második 75 napos hosszabbítást hagyott jóvá, szükség esetén pedig ismét kitolná a határidőt.

A kisvállalkozóknak nem kell félniük

Trump szerint „sok vállalkozásnak segítenek”, és semmi szükség a kisvállalkozások által kért engedményekre, mivel hamarosan ők is „sok pénzt fognak keresni”, hiába a kínai árukra kivetett vámok miatti aggodalom. Trump vallja, hogy az amerikaiaknak kevesebb hétköznapi áruval kellene beérniük, a benzinárak emelkedése pedig „ezerszer fontosabb”, mint az, hogy drágultak a gumiabroncsok vagy a babakocsik, amit az interjúztató vetett fel.

Orosz–ukrán háború, Grönland és Irán

Az interjúban szóba került Grönland jövője is: a Trump-adminisztráció az elmúlt hónapokban megingathatatlannak tűnt abban, hogy megszereznék a szigetet, de a törekvést Dánia és Grönland is elutasította. Trump elmondta, hogy „nem zárja ki” a katonai erő alkalmazását a cél érdekében, de most inkább Kanadára fókuszálna, amit továbbra is 51. tagállamként csatlakoztatna az Egyesült Államokhoz.

Az elnök bár korábban azt ígérte, hogy gyorsan békét teremt az orosz–ukrán háborúban, az azonnali békés rendezés „talán mégsem lehetséges”, mivel óriási a gyűlölet a két fél között. Trump ennek ellenére bizakodó abban, hogy „közel lehet” a megegyezés, és „nagyon jó esélyünk van rá, hogy sikerüljön.”

Trump arról is beszélt, hogy teljesen felszámolná Irán nukleáris programját, de nyitott a tárgyalásokra arról, hogy az ország polgári célú atomenergiát termelhessen. Az elnök még előző ciklusa alatt, 2017-ben léptette ki az Egyesült Államokat abból az Iránnal kötött nukleáris paktumból, amit még Barack Obama kötött az elnöksége alatt, de nem zárkózik el új megállapodásoktól. „Azt hiszem, nyitott lennék arra, hogy meghallgassam őket. Polgári energiának hívják. De tudják, a polgári energia gyakran vezet katonai háborúkhoz. És mi nem akarjuk, hogy atomfegyverük legyen. Ez egy nagyon egyszerű alku.”

Átfogóbb költségvetési terv

Donald Trump elmondta, hogy szeretne elfogadtatni egy átfogóbb költségvetési tervet is a Kongresszussal, amit az Egyesült Államok történetének „legnagyobb és legfontosabb törvénycsomagjaként” jellemzett, a célja pedig július 4-ig átnyomni a rendelkezést. Ez lényegében a 2017-es adócsökkentési intézkedéseinek a kiterjesztése, ami az NBC szerint csökkentené a belföldi kiadásokat, de növelné az éves költségvetési hiányt és az államadósságot.

Trump kijelentette, hogy megvétózná a törvényt, ha az tartalmazná a Medicaid (állami egészségbiztosítás a rászorulóknak) csökkentését, de szerinte erre nem lesz szükség, mivel a csalásokat, a pazarlást és visszaéléseket számolnák fel, a társadalombiztosítási szolgáltatásokat nem akarja megvágni.

Kedvenceink
Partnereinktől
Kövess minket Facebookon is!