Valóban van 120 fős limitjük a konklávéknak, de mit is jelent ez?

Valóban van 120 fős limitjük a konklávéknak, de mit is jelent ez?
Bíborosok Ferenc pápa temetésén – fotó: Hevesi-Szabó Lujza / Telex

A közelgő konklávé lesz az első, amelyen a vatikáni szabályzat által meghatározott 120 főnél több bíboros vesz majd részt. Május 7-én 133 választó bíboros dönt majd a következő egyházfőről.

A konklávét két fő szabály jellemzi: egyrészt az azon részt vevő bíborosok nem tölthetik be (az egyházfő halálának napjáig) a 80. évüket. Másrészt VI. Pál 1975-ben rögzítette először a szabályt, amelyet II. János Pál pápa 1996-ban megerősített: eszerint a konklávé létszáma maximum 120 fő lehet – erről az Universi Dominici Gregis nevű apostoli konstitúció határoz. A mostani konklávé tehát 13 fővel lépi túl a meghúzott limitet.

Az elmúlt napokban erre a szabályra hivatkozva több médium is cikkezett a közelgő konklávéról, egyesek bíborosok kizárását is belengetve: erről viszont szó sincs. A mostani konklávé valóban kiemelkedő lesz, de amiatt, hogy először tartanak olyan pápaválasztást, amely átlépi a 120-as limitet. Ecc, pecc alapon viszont nem fognak kizárni bíborosokat ahhoz, hogy meglegyen a 120-as létszám – hiszen ez az előző pápa vagy pápák kinevezéseit és akaratát is felülírná.

A vatikáni szabály szerint minden bíboros részt vehet a konklávén, akit nem fosztottak meg kánonilag ettől, vagy aki nem mondott le tisztségéről a pápa beleegyezésével. A megfosztásra jó példa az euró-százmilliókkal zsonglőrködő vatikáni bíboros, akit maga Ferenc pápa fosztott meg választói jogától – bár eredetileg ennek ellenére részt akart venni a mostani konklávén. A kor miatti kiesésre is van példa a mostani konklávén: ott van az az afrikai bíboros, aki állítólag nem tudja, hogy 79 vagy 80 éves.

De mi van a 120-as limittel?

A 120-as limit ellenére az elmúlt években a Bíborosi Kollégium létszáma többször is meghaladta a 120 főt. II. János Pál alatt például több olyan év is volt, amikor 120-nál többen szavaztak volna egy esetleges konklávén. 1988-ban például 160 bíboros volt, köztük 121 választó. 2001 februárjában 183 bíborosból 136 szavazhatott volna, a 2003. októberi konzisztóriumon 194 bíboros közül 134 lett volna választó. II. János Pál halála után 2005. április 18-án kezdődött a konklávé, ekkor 183 bíborosból 117 választhatott az új pápáról.

XVI. Benedek szintén túllépte két alkalommal is a 120-as maximumot, a 2013-as konklávén pedig végül 117-en választottak új pápát. Ferenc pápa követte elődei példáját: tíz konzisztóriumban is 120 fölé emelte a kollégium létszámát, 2024 decemberében még 140 választásra jogosult bíboros volt a Bíborosi Kollégiumban. A többszöri határtúllépés mellett a mostani konklávé különlegessége, hogy a pápaválasztók száma most lépi túl először a 120-at. A Bíborosi Kollégium ezért nyilatkozatot adott ki április 30-án arról, megerősítve, hogy minden bíboros szavazati jogát elismerik, mert a vatikáni szabályzat alól a Ferenc pápa általi kinevezés felmentést adott.

Kedvenceink
Partnereinktől
Kövess minket Facebookon is!