Kína gyorsabban fejleszti a haderejét, mint az amerikaiak, hamarosan Tajvan ellen is elég ereje lehet

Kína gyorsabban fejleszti a haderejét, mint az amerikaiak, hamarosan Tajvan ellen is elég ereje lehet
Kínai repülőgép-hordozók vadászgépekkel egy hadgyakorlaton a Dél-kínai-tengeren 2024 októberében – Fotó: Liu Fang / Xinhua / AFP

324

Kína olyan gyorsan fejleszti katonai képességeit, hogy az Egyesült Államok idővel elveszítheti előnyét vele szemben, amennyiben Kína egy Tajvan elleni támadást indítana – derült ki az Egyesült Államok Csendes-óceáni flottája parancsnokának előadásából. Samuel Paparo arizonai katonai fórumon elmondott beszédét a Financial Times idézte. Az admirális szerint „jelenleg egy konfliktus esetén felülkerekedne az Egyesült Államok”, de az amerikai katonai fölény nincsen kőbe vésve. Ezt az előnyt a tengeralattjárók és az űrtechnológia – a katonai műholdas rendszerek – biztosítják elsősorban, de Kína sokkal gyorsabban fejleszti fegyverrendszereit, állítja elő hadihajóit, mint az Egyesült Államok.

„Minden meghatározó elemet illetően rossz úton járunk” – mondta az admirális, a fejlesztések sebességét kritizálva. Kína évente kettő, az Egyesült Államok csak másfél tengeralattjárót állít elő – hozott példát. A lap emlékeztetett arra, hogy Paparo elődje, John Aquilino is Kína fokozatos erősödésére figyelmeztetett, a vízben fövő béka példáját használva, arra figyelmeztetve ezzel, hogy az Egyesült Államok csak akkor veszi észre az erőviszonyok eltolódását, amikor már késő lesz. „Most már gyorsan forr” – jegyezte meg Paparo.

Figyelmeztető beszédének az ad nyomatékot, hogy Kína fokozza Tajvan térségében hadgyakorlatait.

Az elmúlt években egyre gyakrabban figyelmeztetnek Kína erősödésére, négy évvel ezelőtt a tajvani kormány védelmi minisztere jelezte, hogy a Kínai Népköztársaság négy év múlva – azaz mostanra, 2025-re – már képes lesz inváziót indítani a sziget ellen. Ez ugyan nem történt meg, de az amerikai hírszerzés szerint Hszi Csin-ping kínai elnök a katonai vezetést utasította, hogy 2027-re tegye alkalmassá a haderőt egy Tajvan elleni támadásra. Ez nem azt jelenti, hogy ekkor támadást is akar indítani Kína, „a dolog nem így működik” – mondta Paparo, de a képesség megszerzése mindenképpen új helyzetet jelentene a térségben, ami nem zárja ki, hogy idővel konfliktusba keveredjen ott az Egyesült Államok, így a sziget helyzete globális jelentőséggel bír.

A 20 milliós Tajvan megszállása valójában komoly kihívás lenne Kína számára, a sziget védelmi adottságai is jók, és katonai ereje is felkészült, emellett élvezi az amerikaiak támogatását. A katonai forgatókönyvekről ebben a cikkünkben olvashat bővebben.

Kedvenceink
Partnereinktől
Kövess minket Facebookon is!