„Teljes káosz” – Trump védelmi minisztere zűrzavarba taszította a Pentagont

„Teljes káosz” – Trump védelmi minisztere zűrzavarba taszította a Pentagont
Donald Trump és Pete Hegseth egy rendezvényen a Selfridge Légi Nemzeti Gárda bázisán 2025. április 29-én – Fotó: Evelyn Hockstein / Reuters

719

Amikor Donald Trump tavaly novemberben bejelentette, hogy a Fox News egyik műsorvezetőjét jelöli védelmi miniszternek, még a republikánus politikusok közül is többen erősen kételkedtek abban, hogy Pete Hegseth képes lesz elvezetni a Pentagont. A nagyjából hárommillió dolgozójával és több mint 880 milliárd dolláros költségvetésével – az indiai védelmi minisztérium mellett – a világ legnagyobb munkaadójának számító Pentagont egy olyan emberre akarta bízni, aki ugyan szolgált a hadseregben, de semmilyen komolyabb vezetői tapasztalata nem volt, két kisebb alapítványt leszámítva, amik mind pénzügyi gondokkal szembesültek irányítása alatt.

A védelmi szektorban teljesen ismeretlennek számító Hegseth végül csak Trump és a MAGA-világ (Make America Great Again, Trump szlogenje) erőteljes kampányolása után kapta meg a szenátusi jóváhagyást. Három republikánus szenátor pedig még így is dacolni mert a Fehér Házzal, és alkalmatlanságára hivatkozva nemmel szavaztak. Az idő őket igazolta.

Száz nappal Trump hivatalba lépése után az egyik legfontosabb amerikai minisztérium vezetőjét botrányok sora tépázta meg, és

több döntése olyan nagy ellenállást szült a Pentagonban, hogy március közepe óta egymást érték a kínosabbnál kínosabb információkat tartalmazó kiszivárogtatások az amerikai sajtóban.

De nemcsak névtelen tisztségviselők számolnak be zűrzavarról és nemzetbiztonsági kockázatot jelentő lépésekről, hanem Hegseth legközelebbi munkatársai is, akiket a források szerint a poszt súlya alatt összeomló, paranoiássá vált, mindenkivel üvöltöző miniszter eltávolított maga mellől, vagy inkább önként távoztak.

Április közepére az amerikai sajtóban már azt kezdték találgatni, maradhat-e a posztján Hegseth, de Trump és a Fehér Ház is jelezte, egyelőre kiállnak mellette. Ettől még nem ült el körülötte a vihar, a múlt héten szinte minden napra jutott egy-egy újabb cikk a Pentagonban uralkodó állapotokról, és jöttek az újabb és újabb kiszivárogtatások Hegseth nemzetbiztonsági szempontokból megkérdőjelezhető vagy az amerikai humoristáknak tökéletes témát szolgáltató döntéseiről.

Ez meg kicsoda?

Trump november közepén jelentette be Hegseth jelölését miniszternek – akkor nemcsak külföldön kezdtek el lázasan rákeresni az interneten, hogy ki ő, hanem az Egyesült Államokban is. Egy védelmi ipari lobbista a Politicónak nyilatkozva értetlenségének adott hangot, konkrétan úgy reagálva, hogy „ki a faszom ez a fickó”, hozzátéve, hogy olyasvalakire számítottak, „akinek van valami háttere” a védelmi szektorban. A CNN nemzetbiztonsági elemzőjének az amerikai fegyveres erők jelenlegi és volt parancsnokai pedig úgy jellemezték jelölését, hogy „nevetséges” és „egy kibaszott rémálom”.

Felkészültségét és alkalmasságát az Egyesült Államok legnagyobb minisztériumának vezetésére már a kezdetek óta erőteljesen megkérdőjelezték, majd előkerültek az őt rossz fényben mutató történetek nőügyekről, szexuális erőszakról, kemény italozásokról és botrányos viselkedésről. Alkoholizálásával kapcsolatban egy volt munkatársa a New Yorkernek azt mondta, hogy „ijesztő lenne őt a Pentagonban látni”, míg a Fox News egy volt dolgozója az NBC Newsnak kijelentette: „Nem szabadna védelmi miniszternek lennie. Italozásának kizáró oknak kéne lennie”.

Az amerikai sajtóban december elején már arról kezdtek el cikkezni, hogy Trump elengedheti a kezét, és egy másik jelöltben gondolkozik. Trump és csapata azonban végül kiállt Hegseth mellett, miután arra jutottak, hogy nem engedhetnek meg maguknak egy vereséget, és mindenáron el kell érniük, hogy a republikánus többségű szenátus áldását adja Hegseth jelölésére.

Ezután a MAGA-világ legbefolyásosabb alakjai egész pályás letámadást indítottak a Hegseth jelölésének kérdésében ingadozó szenátorok ellen, aminek meg is lett az eredménye. A republikánus többségű szenátus jóváhagyta Hegseth jelölését védelmi miniszternek, de ehhez J. D. Vance alelnök döntő szavazata is kellett, ugyanis a 100 tagú szenátusban 50–50-es szavazategyenlőség alakult ki, miután három republikánus szenátor is Hegseth ellen szavazott, mert nem találták alkalmasnak a Pentagon vezetésére. Az elmúlt hetek őket látszanak igazolni.

Jól indult, de aztán minden szétesett

Az első hetekben még úgy tűnt, hogy Pete Hegseth mégiscsak fel tud nőni a feladathoz. A védelmi minisztérium több tisztségviselője is sikeresként jellemezte első másfél hónapját a Pentagonban, ahol megértő és udvarias volt a magas szintű parancsnokokkal tartott megbeszéléseken, és külföldi tisztségviselők is meglepően barátságosnak és kellemesnek találták a zárt ajtók mögött zajló találkozókon.

A Pentagonban a Wall Street Journal beszámolója szerint abban bíztak, hogy Hegseth a minisztérium nagy tapasztalattal rendelkező munkatársaira támaszkodva fogja végezni a munkáját, elfogadva segítségüket. Ehelyett inkább kirúgásokba kezdett, és nemcsak tábornokokat, admirálisokat, valamint a vezérkari főnökök tanácsának vezetőjét távolította el, hanem olyan irodai dolgozókat is, akik biztosíthatták volna a minisztérium zökkenőmentes működését. Több magas rangú tisztnek még csak nem is indokolták meg, hogy miért rúgják ki őket – írta a lap.

Pete Hegseth családja körében leteszi hivatali esküjét 2025. január 25-én – Fotó: Roberto Schmidt / AFP
Pete Hegseth családja körében leteszi hivatali esküjét 2025. január 25-én – Fotó: Roberto Schmidt / AFP

A lejtmenet március közepén kezdődött, amikor először egy, a Panama-csatorna katonai erővel történő megszerzéséről szóló irat szivárgott ki a sajtónak, majd egy hétre rá az, hogy a minisztériumban arra készültek, hogy megmutassák a kormányzati költségcsökkentéssel megbízott Elon Musknak az amerikai hadsereg szigorúan titkos háborús tervét Kína ellen.

Ezt követte a legnagyobb port kavart Signal-botrány, amikor Hegseth az ingyenesen letölthető üzenetküldő alkalmazáson keresztül megosztotta a jemeni húszik ellen készülő amerikai katonai támadás tervét egy olyan csoportban, aminek tagja volt egy újságíró is.

Ezzel kapcsolatban egy demokrata és egy republikánus szenátor kérésére a Pentagon belső vizsgálatot is indított ellene.

Pár nappal később a Wall Street Journal arról számolt be, hogy Hegseth felesége, Jennifer Hegseth – a Fox News egykori producere, majd később a Fox Nation alelnöke – annak ellenére vett részt külföldi tisztségviselőkkel zajló megbeszéléseken, hogy nem minisztériumi dolgozó. Az egyik, a Pentagonban tartott találkozón a brit védelmi miniszter és a brit vezérkari főnök vett részt, a másik Brüsszelben zajlott a NATO főhadiszállásán, amin Ukrajna támogatását vitatták meg a védelmi szövetség magas rangú tisztségviselői. A találkozókon a lap több forrása szerint is titkos információk hangzottak el.

Paranoia és teljes káosz

A kiszivárogtatások megrázták Hegsethet, aki az amerikai sajtóban megjelent beszámolók szerint az állását féltve paranoiássá vált, szeszélyes és ingerlékeny lett, és rendszeresen üvöltözött munkatársaival, miközben igyekezett megtalálni, hogy kik beszélnek ki. A vezérkari főnökök tanácsának ideiglenes elnökével, Christopher Grady tengernaggyal üvöltözve közölte, hogy „rákötlek egy kibaszott hazugságvizsgálóra”, és ő, valamint közeli munkatársai több másik magas rangú tisztet is ezzel fenyegettek.

Közben a kiszivárgott információk szerint egymásnak estek a miniszter legközelebbi munkatársai és tanácsadói, akik alapvető feladatokat sem tudtak megfelelően végrehajtani, és pozícióharcokba bonyolódva fúrták egymást. A Pentagonban különösen kabinetfőnöke, Joe Kasper munkájával voltak elégedetlenek, aki nem vezette elég precízen és hatékonyan a miniszteri irodát. A Trump egyik fő ígéretének számító, az Egyesült Államokat lefedő rakétavédelmi rendszer beindításához szükséges irat például három hétig hevert aláíratlanul Hegseth irodájában, pedig a Fehér Ház szinte naponta érdeklődött, hogy mi a helyzet vele – írta a New York Times.

Kasper, aki rendszeresen szidalmazta a Pentagon tisztségviselőit, és alacsonyabb rangon szólította a katonatiszteket, a beszámolók szerint rendszeresen késett a megbeszélésekről, amiken hanyag munka folyt. A New York Times értesülései szerint volt, hogy Kasper és egy másik tisztviselő egy washingtoni sztriptízbárban eltöltött estéjükről tartott beszámolót egy megbeszélésen, míg a Politico két forrása szerint egy másikon egyszer csak feltette a kérdést, hogy „elmondhatom-e mindenkinek, hogy milyen hatalmasat szartam, mielőtt ide jöttem volna”.

John Ullyot, a Pentagon április közepén lemondott szóvivője a Politicóban megjelent írásában kijelentette, hogy a minisztériumban „teljes káosz” lett úrrá, és úgy jellemezte a helyzetet, mint „egy hónap a pokolból”.

Az amerikai sajtónak nyilatkozó források a működésképtelenség, bizonytalanság és összeomlás szavakat használták a helyzet leírására, és ezek hatására a tisztek között esni kezdett a morál. Az is dühöt és elégedetlenséget szült a vezetéssel szemben, hogy ok nélkül vádolnak szivárogtatásokkal tiszteket, miközben a miniszter titkos információkat osztott meg büntetlenül civilekkel.

A Pentagon egyik volt magas rangú tisztviselője, Alex Wagner a Politicónak kijelentette, hogy a tisztek „átlátnak ezeken a bohócokon”, hozzátéve, hogy nehezen látja, hogyan tudnak bármit is elintézni a hadsereg tagjaival, akik „viccnek tartják a minisztert”.

A hadsereg egyik magas rangú tisztje az AP-nek azt mondta, 25 év után Hegseth miatt kérte nyugalmazását, hozzátéve, hogy nem ő az egyetlen. Elmondása szerint a nyugdíjazások lepapírozását intéző dolgozók alig győzik a munkát, mert olyan sokan akarják most abbahagyni a katonai szolgálatot.

Kirúgások és újabb kínos szivárogtatások

A közeli munkatársaival szemben egyre gyanakvóbbá vált Hegseth április közepén a szivárogtatásokra hivatkozva eltávolíttatta az épületből három közeli munkatársát, majd, alig 48 órával azután, hogy egy interjúban biztosította Kaspert, hogy állása nincs veszélyben, ő is távozott posztjáról. Ezzel üresen maradt több kulcsfontosságú pozíció, és Hegseth állítólag a feleségén kívül már csak a Pentagonban dolgozó testvérében és személyes ügyvédjében, valamint két régi katonatársában bízik meg. A CNN információi szerint már közülük is az egyik jelezte több kollégájának, hogy a felmondást fontolgatja a zűrzavar miatt.

Közben a New York Times, majd a Reuters is arról számolt be, hogy Hegseth a jemeni támadás tervét megosztotta egy másik Signal-csoportban is, amiben benne volt felesége, valamint ügyvédje és testvére is. Mindezt azután tette, hogy munkatársai egy-két nappal korábban figyelmeztették, hogy ne osszon meg a Signalon érzékeny információkat a jemeni támadásról. Az NBC News értesülései szerint ehhez ráadásul a saját magántelefonját használta.

Ekkor már többek szerint kezdett kétségessé válni Hegseth pozíciója. A Trump erőteljes támogatójának számító Ullyot a távozását sürgette, mert

szerinte Hegseth már az elnök programját veszélyezteti alkalmatlanságával.

Majd Don Bacon képviselő, a képviselőház fegyveres erők bizottságának prominens tagja és egyben a légierő nyugalmazott tábornoka, az első republikánus politikus lett, aki a lemondását követelte.

Bacon a Politicónak „elfogadhatatlannak” nevezte, hogy Hegseth családtagjaival megosztotta a jemeni csapás részleteit, megkérdőjelezve, hogy elég tapasztalata lenne a világ egyik legnagyobb szervezetének vezetéséhez, és a Wall Street Journalnek nyilatkozva kijelentette, hogy „ha rajtam múlna, kirúgnám”. Szerinte egy alacsonyabb rangú tisztnek véget ért volna a karrierje, ha azt tette volna, amit az általa „amatőr személyként” jellemzett Hegseth.

Trumpék többedszerre álltak ki mellette

Donald Trump és a Fehér Ház azonban az újabb Signal-csetről szóló beszámoló megjelenése után újból kiállt mellette, és támogatásáról biztosította. Hegseth közben a Pentagon kirúgott alkalmazottjait vádolta a szivárogtatások megrendezésével, és azt nyilatkozta, hogy azok, akik a védelmi minisztériumban segítik „az álhíreket terjesztő sajtót”, szabotálni akarják Trump célkitűzéseit.

Közben azonban Ullyot a cikkében arra figyelmeztetett, hogy a Pentagonnal foglalkozó riporterek újabb kínos információk közzétételére készülnek a miniszterről, és ez így is lett. Az előző héten egymás után érkeztek az újabb szivárogtatások.

A Wall Street Journal és a CNN beszámolóiból kiderült, hogy Hegseth utasítására a Pentagonban meg akarták mutatni Musknak a Kína elleni esetleges háborúban használandó szigorúan titkos amerikai fegyvereket, amíg a Pentagon vezető jogtanácsosa közbe nem lépett.

Bár Hegseth folyamatosan azzal védekezett, hogy nem küldött bizalmas adatok a Signal-csoportokba, az NBC News arról számolt be, hogy azokat tíz perccel korábban egy, a bizalmas információk továbbítására használt minisztériumi rendszeren keresztül kapta az Egyesült Államok közel-keleti és közép-ázsiai műveleteit irányító Középső Parancsnokság (CENTCOM) vezetőjétől, Michael Erik Kurilla tábornoktól.

Marco Rubio, Donald Trump és Pete Hegseth a 2025. április 10-i kabinetülésen a Fehér Házban – Fotó: Brendan Smialowski / AFP
Marco Rubio, Donald Trump és Pete Hegseth a 2025. április 10-i kabinetülésen a Fehér Házban – Fotó: Brendan Smialowski / AFP

Ezt követően a Washington Post, az AP és az ABC News beszámolóiból kiderült, hogy Hegseth kérésére egy külső, a minisztérium kibervédelmét megkerülő, vezetékes internetkapcsolatot állítottak fel a Pentagonban lévő irodájában, hogy saját számítógépét arra csatlakoztatva tudja használni a Signal alkalmazást. Mindezt úgy, hogy ennek használata a minisztériumi munkagépeken le van tiltva, mert nem tartják elég biztonságosnak (ahogy semmilyen, a saját zárt rendszereiken kívüli megoldást). Ezt az Intercept is megerősítette. Erre azért volt szüksége, hogy ne kelljen wifijelet keresnie, hogy a mobilján kommunikálni tudjon a Signalon.

Majd a New York Times megírta, hogy Hegseth mobilszáma, amiről a Signal-csoportokba posztolt, könnyedén megtalálható volt még márciusban is olyan, nyilvánosan elérhető helyeken, mint például a Facebook, a WhatsApp vagy egy sportoldal. Kibervédelmi szakemberek a lapnak azt mondták, hogy az amerikai védelmi miniszter kommunikációs eszköze a legjobban védett nemzetbiztonsági eszközök közé kéne, hogy tartozzon.

„Nulla esély van arra, hogy valaki nem próbált Pegasust vagy más kémprogramot telepíteni a telefonjára”

– mondta a Timesnak az amerikai kémelhárítási és biztonsági központ egykori igazgatója, hozzátéve, hogy az amerikai védelmi miniszter „egyike az öt legfontosabb kémcélpontnak a világon”.

A CBS News mindezt azzal tetézte, hogy beszámolt arról, Hegseth utasítására sminkszobát alakítottak ki a Pentagon sajtószobája mellett, hogy ott fel lehessen készülni a televíziós szereplésekre. A szoba átalakítása, amire Hegseth felesége is az áldását adta, a CBS információi szerint eredetileg negyvenezer dollár (14 millió forint) lett volna, de végül pár ezer dollárból megoldották. A beszámolóból kiderült az is, hogy a műsorvezetőből lett miniszter saját magát sminkeli a televíziós szereplései előtt.

Kirúgja-e Trump, vagy marad?

Az amerikai sajtóban megjelent beszámolók szerint Hegseth az elmúlt hetekben egyre jobban elkezdett aggódni miniszteri állása miatt, és annyira igyekezett támogatókat gyűjteni, hogy több fontos megbeszélésre is késve érkezett emiatt. Az NBC News értesülései szerint egyre több nyilvános szereplést vállalt, köztük a Fox Newson is, hogy harcos megjelenésekkel imponáljon a televíziós szerepléseket kiemelten értékelő Trumpnak.

Bár az NPR amerikai közszolgálati adó arról számolt be, hogy a Fehér Ház már elkezdte keresni az utódját, a Politico és az NBC News értesülései szerint Trump nemcsak nyilvánosan, de a színfalak mögött is támogatásáról biztosította Hegsethet. Bár szerintük jelezte neki, hogy „gyerekesnek” találta, hogy megosztotta a feleségét is tartalmazó Signal-csoportban a jemeni támadás részleteit.

Ugyanakkor Trump elkezdte kérdezgetni munkatársait Hegseth teljesítményéről, és tanácsadói elkezdték közelről figyelni médiaszerepléseit – írta a Wall Street Journal. A Politico pedig a Fehér Házhoz közeli forrásokból úgy értesült, hogy

még inog Hegseth széke, mert a Pentagonban lévő zűrzavar valódi.

Trump a beszámolók szerint egyelőre nem akarja kirúgni Hegsethet, akinek szenátusi elfogadtatásáért erősen küzdöttek, mert nem nézne ki jól, ha alig négy hónap után meg kéne válnia védelmi miniszterétől, aki ráadásul a MAGA-világ erőteljes támogatását élvezi. Ugyanakkor a Politicónak egy kormányközeli forrás kijelentette, hogy Trump „kiáll az emberekért, amíg egy pillanatban hátat nem fordít nekik”, hozzátéve, hogy „ez is egy lehetőség”.

Az elnök egyelőre úgy tűnik, még kitart mellette. Trump az Atlantic magazinnak adott interjújában elmosolyodott, amikor a sminkszobáról kérdezték. Azt mondta, hogy „volt egy beszélgetése” a védelmi miniszterrel, és kijelentette, hogy „szerintem össze fogja szedni magát”.

Kedvenceink
Partnereinktől
Kövess minket Facebookon is!