A nép pápájaként marad meg emlékezetünkben – politikai vezetők reagáltak Ferenc pápa halálára
„Ferenc pápa visszatért az atya házába. Mély fájdalommal értesültünk a hírről, mert egy kivételes ember és nagyszerű lelkipásztor távozott közülünk” – írta Giorgia Meloni olasz kormányfő Ferenc pápa halálára reagálva.
„Megadatott nekem a kiváltság, hogy élvezhettem barátságát, tanácsait és tanításait – olyan időszakokban is, amikor próbák és szenvedések nehezítették az utat. A keresztút elmélkedéseiben mindig a nagylelkűség erejére emlékeztetett bennünket, amely újra életre kelti, ami már halottnak tűnt, és össze tud békíteni olyan dolgokat is, amelyek az ember szemében kibékíthetetlenek. Arra kérte a világot, hogy legyen bátorsága irányt váltani, és olyan úton járni, ami nem pusztít, hanem ápol, javít és őriz. Ezen az úton fogunk mi is továbbhaladni – a béke keresésére, a közjó szolgálatára és egy igazságosabb, méltányosabb társadalom építésére. Tanítása és öröksége nem fog elveszni. Búcsút veszünk a Szentatyától szomorú szívvel, de tudjuk: most már az Úr békéjében nyugszik” – folytatta a kormányfő.
A Fehér Ház közleményben fejezte ki részvétét Ferenc pápa halála miatt hétfőn. „Nyugodjon békében, Ferenc pápa” – olvasható az amerikai elnöki hivatal X-bejegyzésében. Donald Trump elnök néhány órával a bejelentés után, saját közösségi oldalán nyilvánított részvétet egy nagyon rövid üzenettel. „Isten áldása kísérje és mindenkit, aki szerette őt” – írta.
J. D. Vance amerikai alelnök vasárnap találkozott a pápával. „Örültem, hogy tegnap még láthattam őt, bár látszott rajta, hogy nagyon beteg. Mégis, mindig emlékezni fogok arra a prédikációjára, amit a Covid legelején mondott – igazán gyönyörű volt” – írta a hírre reagálva.
„Buenos Airestől Rómáig Ferenc pápa azt szerette volna, hogy az egyház örömet és reményt vigyen a legszegényebbeknek, hogy összekösse az embereket egymással és a természettel. Kívánjuk, hogy ez a remény újra és újra életre keljen, még az ő halála után is. Feleségemmel együtt osztozunk a katolikus közösség és az egész gyászoló világ fájdalmában” – írta az X-en Emmanuel Macron francia elnök a pápa halálára reagálva.
A világ vezető politikusai sorra publikálják a közleményeiket a katolikus egyházfő halálával kapcsolatban.
Az Európai Parlament elnöke, Roberta Metsola azt írta: a pápa „ragadós mosolyával emberek millióinak szívét hódította meg világszerte”. „A nép pápájaként marad meg emlékezetünkben – életigenlése, a béke iránti reménye, valamint az egyenlőség és a társadalmi igazságosság iránti együttérzése miatt.”
Ursula von der Leyen hasonló szavakkal búcsúzott a pápától: „alázatával és a rászorulók iránt érzett tiszta szeretetével milliókat inspirált – messze túl a katolikus egyház határain”, írta, hozzátéve, hogy a gyászolók találjanak vigaszt abban, hogy „Ferenc pápa öröksége továbbra is mindannyiunkat egy igazságosabb, békésebb és együttérző világ felé vezet”.
Dick Schoof holland miniszterelnök szerint „Ferenc pápa minden tekintetben a nép embere volt”. „A globális katolikus közösség egy olyan vezetőtől búcsúzik, aki felismerte napjaink égető problémáit, és felhívta rájuk a figyelmet. Ferenc pápa józan életmódjával, szolgálatkészségével és együttérzésével sokak számára példakép volt – katolikusok és nem katolikusok számára egyaránt. Nagy tisztelettel emlékezünk rá” – tette hozzá.
Isaac Herzog izraeli elnök azt írta: „Mélységes részvétemet küldöm a keresztény világnak, különösen Izrael – a Szentföld – keresztény közösségeinek, nagy lelki vezetőjük, Őszentsége Ferenc pápa elvesztése miatt”.
„Mély hitű, végtelenül együttérző ember volt, aki egész életét a szegények felemelésének és a háború sújtotta világ békéjének szentelte. Különös jelentőséget tulajdonított a zsidó világgal való kapcsolatok erősítésének és a vallásközi párbeszéd előmozdításának, a kölcsönös megértés és tisztelet útjaként. Őszintén remélem, hogy imái a Közel-Kelet békéjéért és a túszok biztonságos hazatéréséért hamarosan meghallgatásra találnak” – tette hozzá.
Ez a megszólalás azért is érdekes egyébként, mert Ferenc pápa korábban azt mondta: kivizsgáltatná, hogy Izrael követ-e el népirtást a gázai övezetben.
Karin Keller-Sutter svájci elnök szerint Ferenc pápa „nagy lelki vezető, a béke fáradhatatlan szószólója” volt.
Pedro Sánchez spanyol miniszterelnök azt írta: „a béke, a társadalmi igazságosság és a legsebezhetőbbek iránti elkötelezettsége mély örökséget hagy maga után”.
Andrzej Duda lengyel államfő szerint Ferenc pápa „az irgalmasság nagy apostola volt, aki meglátta a választ a modern világ kihívásaira”.
A brit miniszterelnök, Keir Starmer X-en azt írta: mélységes szomorúsággal töltötte el, hogy értesült a pápa haláláról. „Fáradhatatlan erőfeszítései egy mindenki számára igazságosabb világ előmozdítására maradandó örökséget hagynak” – tette hozzá.
„Világszerte emberek milliói gyászolják Ferenc pápa halálának tragikus hírét. Életét Istennek, az embereknek és az egyháznak szentelte” – írta X-en Volodimir Zelenszkij. „Tudta, hogyan adjon reményt, enyhítse a szenvedést imával, és hogyan erősítse az egységet. Imádkozott az ukrajnai békéért és az ukránokért. Együtt gyászolunk a katolikusokkal és minden keresztyénnel, akik Ferenc pápától lelki támogatásért fordultak.”
A BBC szerint Vlagyimir Putyin „a humanizmus és az igazságosság legmagasabb értékeinek védelmezőjeként” emlékezett Ferenc pápára.