Trump budapesti küldöttjének üzenete figyelmeztetés is a magyar kormánynak

418

A cseppfolyós földgáz (LNG) és az atomenergia exportőri szerepéért jelentkezett be az Egyesült Államok Európában – derült ki a Budapestre rendelt ideiglenes ügyvivő, az új nagykövet kinevezéséig szolgálatot teljesítő Robert Palladino héten zárt körben tartott, de nyilvánosságra hozott beszédéből, amelyet a diplomata az Alapjogokért Központ és az Oeconomus Gazdaságkutató Alapítvány szervezésében rendezett Central European Summit megnyitóján adott elő.

Palladino megerősítette azt, amit a Magyar Külügyi Intézet múlt heti beszélgetésén is elmondott: az Egyesült Államok nem kíván beleszólni szövetségesei belpolitikájába, de kész határozottan kiállni az amerikai érdekekért. Ez Palladino nyilatkozatai és Donald Trump kijelentései alapján elsősorban azt jelenti, hogy az Európát célzó amerikai energiaexport növekedését szeretnék látni, valamint a védelmi kiadások jelentős növelését – ami kézenfekvően az amerikai hadiipar nagyobb piaci jelenlétét is jelentheti.

„Az energiabiztonság nemzetbiztonsági kérdés” – mondta Palladino, megemlítve, hogy az Egyesült Államok az LNG megbízható forrása, és ugyanígy növelhető a szerepe a nukleáris energia, azon belül pedig a kisteljesítményű atomerőművek telepítésének területén.

„Az amerikai energia, biztonságosabb” – közölte a diplomata, megjegyezve, hogy az amerikaiak Európa észak-déli energetikai infrastrukturális hálózatának fejlesztésében is részt vennének.

Palladino szerint elismerés illeti Magyarországot is védelmi kiadásának növeléséért, de a Trump-adminisztráció ennek szintjét a GDP 5 százalékánál szeretné látni.

„A régió nem ütközőzóna” – mondta Közép-Európáról Palladino, a térség megfelelő elrettentő ereje Európa biztonságának egyik kulcsa. A NATO jelenleg 2 százalékot vár el, ezt 3 százalékra növelnék, Trump elvárása ennél is nagyobb, ami csak idén 2600 milliárd forint többletkiadást jelentene, ha már most 5 százalékot kellene elérnie a védelmi költségvetésnek.

Üzenetet küldött Palladino a keleti nyitásnak is, jelezve, hogy vannak területek, ahol a kínai együttműködés nem kívánatos, ilyen a digitális technológia, az érzékeny szektorokban. Kína olyan kihívást jelent, amelyet éberséggel, átláthatósággal, egységgel kell kezelni. (Orbán Viktort a kínai elnök budapesti látogatásakor kérdezte a Telex a kínai technológia használatának kockázatairól, amire a kormányfő elmondta, hogy Magyarország minden irányban ügyel a biztonságra. Hogy ez nem volt teljes, azt a magyar külügy számítógépes rendszerét ért orosz hekkertámadások jelzik, de Palladino szavai alapján a Kínával fenntartott kapcsolatot is felül kell vizsgálnia a kormánynak.)

„Nem oldalak választásáról van szó, hanem arról, hogy magunk alakíthassuk a jövőnket” – mondta az Egyesült Államok budapesti ügyvivője.

Volt azonban olyan üzenete is beszédének, amelyet a magyar fél örömmel hallott, és amely megfelelt annak, miért is fogadott a magyar kormány Trump győzelmére:

„Nem mikromenedzseljük szövetségeseink belpolitikáját” – azaz vélhetően Washington kevésbé fókuszálna a jogállamiság helyzetére, láthatóan szabadabb kezet kap a gyerekvédelemre hivatkozva a gyülekezési jog szigorúbb szabályozására is. „Erős, szuverén, magabiztos partnereket keresünk”, „szövetségeseket, akik hisznek a határokban, a szuverenitásban és magában a Nyugatban” – mondta Palladino.

Kedvenceink
Partnereinktől
Kövess minket Facebookon is!