A Fehér Ház a bírósági döntés ellenére sem szabadítja ki a tévedésből salvadori börtönbe deportált férfit
Hiába volt tévedés, hogy egy salvadori börtönbe deportálták, hiába mondta ki bíróság, hogy vissza kell vinni az Egyesült Államokba, a Fehér Ház csak azért sem engedi vissza az USA területére Kilmar Ábrego Garcíát – írja a BBC.
Ábrego García kálváriájáról ebben a cikkben írtunk bővebben. Röviden arról van szó, hogy a Marylandben élő férfit tévesen bandatagsággal vádolták meg, és erre hivatkozva visszatoloncolták El Salvadorba, ahol börtönbe csukták. A 29 éves férfi ügyvédje tagadta, hogy védence a betiltott MS-13 bűnszervezet tagja lett volna, ráadásul Ábrego Garcíának védett státusza volt, és nem is lehetett volna kitoloncolni.
Az amerikai kormány minden követelésre feltette a kezét, mondván: nekik már nincs hatáskörük a salvadori börtönben. Közben az alkotmánybíróság szerepét is ellátó legfelsőbb bíróság kimondta, hogy az Egyesült Államok köteles visszahozni a férfit El Salvadorból. A marylandi bíróság választ is kért a kormánytól, hogy hogyan tervezik elősegíteni Ábrego Garcia szabadlábra helyezését.
Erre a Fehér Ház most azzal a nyilatkozattal válaszolt, hogy a férfi „soha többen nem fog az USA területén élni”, vagy ha mégis, akkor ismét azonnal kitoloncolják.
Karoline Leavitt, a Fehér Ház sajtótitkára azzal indokolta a jogsértést, hogy Ábrego Garcíát családon belüli erőszakkal vádolta meg a sajtótájékoztatóján, sőt, nőverőnek titulálta. Ezt azzal támasztotta alá, hogy a férfi amerikai állampolgárságú felesége egyszer távoltartási végzést kért a férfi ellen.
A belbiztonsági minisztérium nyilvánosságra hozta a feleség által beadott 2021-es távoltartási végzés részleteit, amiben az asszony azt állította, hogy a férfi ököllel ütötte és megkarmolta, és letépte az ingét. Ábrego García felesége, Jennifer Vasquez Sura sajtónak azt mondta, hogy csak óvatosságból kérte a végzést, és végül tanácsadó bevonásával megoldották a konfliktust.
Nayib Bukele salvadori elnök is azt mondta, hogy nevetséges a felvetés, és neki nincs meg a hatalma ahhoz, hogy elintézze a szerinte terrorista Ábrego García szabadlábra helyezését. A salvadori hatóságok egyébként meglehetősen kettős mérce alapján járnak el, amikor a kitoloncoltak börtönéről van szó. Például egy nappal azután, hogy beengedtek a megabörtönbe egy Trump politikáját támogató kongresszusi képviselőt, másnap Chris Van Hollen marylandi demokrata szenátort már nem engedték be Ábrego Garcíához, még látogatásra sem – írja a BBC.