A transznemű nők mától nem tartoznak a nő jogi kategóriájába az Egyesült Királyságban

1440

Heves társadalmi reakciókat kiváltó döntés született szerdán a brit Legfelsőbb Bíróságon. Ennek értelmében a 2010-es egyenlőségi törvényben a „nő” és a „nem” kifejezés kizárólag a biológiai nemre, nem pedig társadalmi vagy jogilag elismert nemre utal, a női nemet pedig a születéskori biológiai nem alapján határozzák meg. Ez azt jelenti, hogy a transznemű nők – még azok is, akiknek hivatalosan elismerték nemváltásukat – jogilag nem tekinthetők nőnek a törvény értelmében.

A döntés egy skót civil szervezet, a For Women Scotland által indított jogi eljárás eredménye, amely a transznemű nők közszférában való reprezentációját kifogásolta. A bíróság hangsúlyozta, hogy a törvényes „nő” meghatározása a biológiai nemen alapul, nem pedig a nemi identitáson vagy a jogi nemváltáson, a nem fogalma pedig bináris: férfit vagy nőt jelölhet.

Az ügy középpontjában Skócia állt, ahol a skót kormány azt az álláspontot képviselte, hogy a nemváltást hivatalosan elismerő okirattal (Gender Recognition Certificate – GRC) rendelkező transznemű személyek jogosultak a nemalapú jogi védelmekre. Ezzel szemben a nőjogi szervezet, a For Women Scotland azzal érvelt, hogy ezek a védelmek csak a biológiailag nőként született személyeket illetik meg.

A bíróság megerősítette, hogy a transznemű személyeket továbbra is védi a diszkriminációval szemben az egyenlőségi törvény, Lord Patrick Hodge főbíró pedig hangsúlyozta, hogy az ítéletet nem szabad egyik oldal győzelmeként értelmezni a másikkal szemben.

A For Women Scotland üdvözölte a döntést, és arról számoltak be, hogy megkönnyebbültek egy „hosszú jogi harc után”. JK Rowling, a Harry Potter-művek szerzője (aki korábban többször is tett sokak által transzfóbnak tartott kijelentéseket) szerint a döntés védi a nők és lányok jogait az Egyesült Királyságban, Kemi Badenoch, a Konzervatív Párt vezetője pedig győzelemként jellemezte a friss rendelkezést. „A nők nők, a férfiak pedig férfiak: a biológiai nemet nem lehet megváltoztatni” – mondta Badenoch. A skót kormány közleményében arról írt, hogy „jóhiszeműen jártak el”, és készek együttműködni a westminsteri vezetéssel, hogy pontosan megértsék és meghatározzák az ítélet következményeit.

A transznemű jogvédők és emberi jogi szervezetek, köztük az Amnesty International is aggodalmát fejezte ki a törvénykezésről, szerintük ez alááshatja a transznemű személyek jogait és társadalmi elfogadását. A transzneműek jogait védő Edinburgh-i jótékonysági szervezet, a Scottish Trans józanabb hangon értékelte a törvénykezést, és arra kérték a transznemű-közösséget, hogy ne essenek pánikba.

Mint a Bluesky közösségi média platformon közzétett közleményükben írták, „rengeteg vélemény fog most kikerülni erről, amelyek valószínűleg szándékosan túlértékelik majd a hatást, amelyet ez a döntés a transznemű emberek életére gyakorol”. Végül hozzátették, hogy hamarosan részletesebb tájékoztatást is adnak, amint az módjukban áll. A TransActual UK nevű szervezet igazgatója a következőket mondta: „Össze vagyunk törve, és könnyek között állunk. Ha a transz nők nem lehetnek ott a női terekben, akkor nem tudunk részt venni a társadalomban.”

Kedvenceink
Partnereinktől
Kövess minket Facebookon is!