Levették Rogán Antalt az amerikai pénzügyminisztérium szankciós listájáról
Már nem szerepel Rogán Antal neve az amerikai pénzügyminisztérium listáján, ahová január elején került fel, kedden este a Különlegesen Kijelölt Állampolgárok és Blokkolt Személyek Listájáról hivatalosan lekerült a Miniszterelnöki Kabinetirodát vezető miniszter. Az amerikai pénzügyminisztérium hivatalos közleményt adott ki erről, de a döntéshez nem fűztek indoklást, a törlések listában a miniszter neve, születési dátuma és állampolgársága szerepel.
A közlemény megjelenése után levélben kerestük meg az amerikai pénzügyminisztériumot, hogy megtudjuk, mi indokolta azt, hogy a magyar miniszter felkerült a listára, és mi indokolta azt, hogy most lekerült onnan. Az este folyamán az amerikai külügyminisztérium szóvivője, Tammy Bruce annyit közölt, hogy a Rogán Antal elleni szankciók fenntartása nem egyezik az Egyesült Államok külpolitikai érdekeivel.
Nem sokkal a hivatalos amerikai közlemény megjelenése után Szijjártó Péter a Facebookon kiposztolta, hogy az amerikai pénzügyminisztérium levette Rogán Antalt a szankciós listáról, a külügyminiszter azt írta, ez világosan bizonyítja azt, hogy más szelek fújnak Washingtonban.
Szijjártó szerint az előző amerikai kormányzat „abszolút bosszúból” több intézkedést is hozott Magyarországgal szemben. „Az egyik ilyen volt Rogán Antal miniszter kollégám szankciós listára helyezése, ami nyilvánvalóan egy politikai bosszú volt egy Budapestről frusztráltan távozó nagykövet részéről” – fogalmazott. „Nos, hogy más szelek fújnak Washingtonban, azt világosan bizonyítja az a tény is, hogy néhány perccel ezelőtt az amerikai pénzügyminisztérium közölte, hogy Rogán Antalt levették a szankciós listáról” – írta. Szijjártó kedden napközben arról is posztolt, hogy a nap folyamán telefonon tárgyalt Marco Rubio amerikai külügyminiszterrel.
Rogán nem tudta, miért került a listára
Rogán Antal március 24-én a parlamentben azt mondta, nem tudja miért került fel a listára. Kálmán Olga, a Demokratikus Koalíció képviselője kérdezte erről, azt kérte a minisztertől, hogy árulja a nyilvánosságnak: miért került a világ bűnözőivel, háborús bűnöseivel, terroristáival egy listára. „Legyen végre bátor, nézzen az emberek szemébe, és mondja el, milyen bűncselekményeket követett el, és van-e eltitkolt vagyona Amerikában!”
„Erre a kérdésre én is várom a választ”
– válaszolta akkor a miniszter, aki hosszú idő után szólalt fel ismét a parlamentben.
Korábban részletesen foglalkoztunk azzal, hogyan születhetett meg ez a szankció, és az eset politikai kontextusát is elemeztük, illetve azt is megnéztük, mennyi ideig tarthat, amíg Rogán lekerül a listáról. Gulyás Gergely miniszterelnökséget vezető miniszter a január 23-i Kormányinfón arról beszélt, Rogán „belátható időn belül, még idén” lekerülhet a listáról.
Az SDN-lista (Specially Designated Nationals and Blocked Persons List) az Egyesült Államok Pénzügyminisztériuma alá tartozó Külföldi Vagyonellenőrzési Hivatal (OFAC) által fenntartott hivatalos szankciós lista. Azok a személyek, vállalatok és szervezetek szerepelnek rajta, akiket az Egyesült Államok kormányzata különféle okokból pénzügyi és gazdasági szankciók alá helyezett. A listán szereplőkkel tilos üzletelni az Egyesült Államokban. Az OFAC rendszeresen frissíti a listát a nemzetközi szankciók és politikai helyzetek függvényében.
Ez a cikkünk ide kattintva angol nyelven is olvasható a Telex English oldalán. Nagyon kevés az olyan magyarországi lap, amelyik politikától független, és angol nyelvű híreket is kínál. A Telex viszont ilyen, naponta többször közöljük minden olyan anyagunkat angolul is, amelynek nemzetközi relevanciája van, és az angolul olvasó közönségnek is érdekes lehet: hírek, politikai elemzések, tényfeltárások, színes riportok. Vigye hírét a Telex English rovatnak, Twitterünknekés angol nyelvű heti hírlevelünknek az angolul olvasó ismerősei között!