Zelenszkij elismerte, hogy ukrán katonák harcolnak az oroszországi Belgorod régióban
Volodimir Zelenszkij ukrán elnök először ismerte el nyilvánosan, hogy csapatai az oroszországi Belgorod régióban tevékenykednek. „Továbbra is aktív műveleteket folytatunk a határ menti területeken, ellenséges területen, és ez teljesen jogos, a háborúnak vissza kell térnie oda, ahonnan jött” – mondta hétfői esti videóüzenetében az ukrán elnök.
Zelenszkij a közösségi oldalán azt írta, Olekszandr Szirszkij ukrán főparancsnok beszámolt neki a fronton kialakult helyzetről, „beleértve a kurszki és belgorodi területen való jelenlétünket”. „A fő cél továbbra is ugyanaz: megvédeni földünket és közösségeinket Szumi és Harkiv régiókban, amennyire csak lehetséges, az orosz megszállóktól. A főparancsnok beszámolt egységeink tevékenységéről a határvonal mentén, az úgynevezett »szürke zónában« és közvetlenül az ellenséges területen” – írta.
Zelenszkij hozzátette, hogy a kurszki hadműveleteknek köszönhetően sikerült enyhíteniük a front más részein, különösen a Donyecki területen a katonáikra nehezedő nyomást. „Rendkívül fontos, hogy továbbra is megsemmisítsük az orosz felszerelést és a megszállók által használt összes logisztikai eszközt. Hálás vagyok minden egyes egységünknek, amely ezeket az eredményeket szállítja, veszteségeket okoz a megszállóknak, és megvédi az állásainkat” – írta.
Ukrajna tavaly nyáron váratlan villámoffenzívát indított a határain túl. Az ukrán katonák területeket, településeket foglaltak el az oroszországi Kurszk régióban. Példátlan presztízsveszteség volt ez Vlagyimir Putyin rendszerének, hogy a második világháború óta először idegen ország orosz területeket szállt meg. Az ukránoknak hét hónapig sikerült megtartaniuk az elfoglalt területeket, annak ellenére is, hogy már észak-koreai katonákkal megtámogatva is próbálták visszafoglalni azt az orosz erők.
Idén tavaszra az egyre nehézkesebb ukrán fronthelyzet, a kimerült hadsereg és a túloldalon az észak-koreai csapaterősítések meghozták az eredményt Moszkvának. Miután pedig egy hétre az amerikai katonai segély mellett a hírszerzési együttműködés egy részét is leállította Donald Trump amerikai elnök, ezzel párhuzamosan az orosz erők korábban nem látott előrenyomulást tudtak végrehajtani a kurszki régióban.