„Új Unión” vagy az EU teljes átalakításán okoskodik az MCC az Ordo Iurisszal
Európai Nemzetek Közösségére keresztelné át az Európai Uniót vagy akár teljesen lecserélné az Orbán Viktor politikai igazgatójához kötődő Mathias Corvinus Collegium és lengyel ultrakonzervatív, abortusz- és melegellenes Ordo Iuris Intézet egy közösen jegyzett reformtervezet, amiről a VSquare számolt be, és az intézet oldalán is elérhető.
A „great reset”, azaz nagy újraindítás címet viselő tervezet szerint főigazgatósággá fokoznák le az Európai Bizottságot, korlátoznák az Európai Bíróság nemzeti jogrendszerek feletti hatáskörét, és egyfajta laza együttműködéssé alakítanák át az EU-t. A szerző szerint a reformtervezet eddig nem volt nyilvános, sem az MCC, sem az Ordo Iuris Intézet nem vitatta meg az ötleteket a saját országában, ugyanakkor az elkészült tervezettel már el is kezdtek házalni a Trump kormányzat legbefolyásosabb agytrösztjénél, a Heritage Alapítványnál.
A javaslatok azután jutottak el a szerzőhöz, hogy megszerezte a heritage-es meghívót, melyben egy március 11-i zárt körű workshopra invitálnak amerikai és európai konzervatív résztvevőket, hogy megvitassák az MCC-Ordo Iuris reformtervét.
A tervezetről az MCC oldalán egyelőre semmi sem található, így kérdéseket küldtünk róla, az Ordo Iuris Intézet oldalán azonban már annak rövid kivonata és a teljes dokumentum is elérhető. Utóbbi az öt szerző egyikeként Rodrigo Ballestert sorolja fel, akit tavaly márciusban a magyar felsőoktatás és kutatás nemzetköziesítésért felelős miniszteri biztosnak neveztek ki.
A tájékoztató szerint az Ordo Iuris Intézet 2024 szeptemberében konferenciát szervezett a Heritage Alapítvánnyal Varsóban, ahol számos európai agytröszt vett részt, hogy megvitassák az Európai Parlament által javasolt, Németország és Franciaország által határozottan támogatott mélyreható szerződésreform lehetséges hatását a transzatlanti kapcsolatokra. (2023-ban számos átalakítási terv röpködött.) Kiemelték egy alternatív uniós reformprojekt szükségességét is.
Ennek lett az eredménye a jelentés, ami két lehetséges forgatókönyvet vázol fel az EU-szerződések alternatív reformjára. A dokumentum szerint a céljuk a demokrácia és a nemzeti szuverenitás visszaállítása az uniós együttműködés középpontjába, és Európa naggyá tétele. Az egyik, Vissza a gyökerekhez nevű 23 javaslatot tesz az EU átalakítására. Többek között megváltoztatnák az EU nevét Nemzetek Európai Közösségére, a tagállamok olyan jogszabályokból léphetnének ki, amilyenekből szeretnének, az állam- és kormányfőkből álló, most egyhangúlag következtetéseket kiadó Európai Tanács pedig a fő döntéshozó testület lenne.
A másik, Új kezdet nevű forgatókönyv teljesen lecserélné az uniós keretet egy másik, kormányközi rendszerre, amit következetesen „új Unióként” emleget. A mostaniak helyett új alapító szerződést fogadnának el. „Az új Unió egy olyan keretet ajánlana, ami a gazdasági együttműködésre, szabadpiaci elvekre, a szabályozói beavatkozások szigorú korlátozására”, valamint a mostani uniós piac négy szabadságára (az árukéra, a személyekére, a szolgáltatásokéra és a tőkére) összpontosítana. Olyan alapelveket sorol, mint a nemzeti önrendelkezés, az önkéntes együttműködés, a mélyebb együttműködési programok visszavonhatósága, a kormányköziség és a szubszidiaritás (utóbbi azt jelenti, hogy mindenről a lehető legalacsonyabb szinten döntsenek, például megyei ügyekről a megyei önkormányzatok).
A döntéshozatalnál az egyhangúságot helyeznék előtérbe. Többsebességesé tennék az integrációt, mintha a tagállamok egy menüről válogathatnának, bár lenne egy olyan mag, amelyben mindenkinek részt kellene vennie. Erősebb garanciákat vezetnének be a szubszidiaritáshoz. A nemzeti alkotmányok elsődlegességét is megerősítenék. Főleg egyhangúlag döntenének, a most alapesetben használt minősített többséget csak másodlagos ügyekre tartogatnák. Létezne egy választott bíróság, de hatásköri vitákban vagy az alapszerződések értelmezésénél az állam- és kormányfői Tanácsé lenne a végső szó, ami egyébként is az egyedüli döntéshozóvá válna az új jogszabályoknál.
A lengyel intézet úgy látja, hogy az EU egzisztenciális válsággal néz szembe. „Egyesek a mélyebb integrációt, a föderalizációs tendencia felgyorsítását szorgalmazzák. A megnövekedett centralizáció évtizedei azonban nem oldották meg Európa kihívásait, hanem csak súlyosbították azokat. A megoldás az EU alapelveihez való visszatérésben rejlik” – írják az oldalon.
Az MCC-vel összedolgozó lengyel ultrakonzervatív szervezet Magyarországon kevésbé ismert, pedig jelentős régiós és nemzetközi hálózatot üzemeltet, miközben a lengyel sajtóban rendre felmerül, hogy valójában Oroszország érdekét szolgálják, írja a szerző.
A „Great Reset” név nem először bukkan fel a médiában: összeesküvés-elméletként már forog benne néhány éve. Eszerint a globális elit arra használja fel a koronavírus okozta világjárványt, hogy elpusztítsa a kapitalizmust, és új világrendet hozzon létre. Az orosz invázió ebből kifolyólag a gonosz elleni, a közjóért vívott küzdelem. A Great Resetről, ami pár éve Dúró Dóra oldalán is felbukkant, itt írtunk részletesen.
Frissítés: Cikkünk megjelenése után az MCC a kérdéseinkre azt írta: „A Mathias Corvinus Collegium és az Ordo Iuris Intézet közötti szoros együttműködés eredményeként született meg az a reformtervezet, amely a két szellemi műhely közös gondolkodásának gyümölcse. A tanulmányt a holnapi nap folyamán tesszük közzé a europeanstudies.mcc.hu oldalon.”