Magyar kormányközeli pénzforrások is segítették az Orbánt dicsérő trumpista amerikai konzervatívokat

937

A Donald Trump visszatérését segítő amerikai jobboldalnak juttatott, magyar kormányközeli forrásokról írt a Boston Globe, vette észre a HVG. A 150 éves napilap az anyagi támogatás és az ideológiai összefonódás hosszas folyamatáról cikkez, amelynek egyik látványos eredménye volt, hogy nem sokkal elnökválasztási győzelme után Trump fogadta a Fehér Házban Orbán Viktort, akinek migrációs félelmekre alapozó politikája, a transzgender célkeresztbe helyezése inspirálta a Trump és alelnöke, J. D. Vance képviselte konzervatívokat.

Az ideológiai alapú közelség fenntartását – amelyet az is jelzett, hogy Orbán már 2022-ben felszólalt a texasi CPAC-en, majd a rendezvénynek Budapesten rendszeresen is helyt adott – a Magyarországról érkező finanszírozás is biztosítja.

A Boston Globe-nak sem a Fehér Ház, sem a magyar kormány vagy a washingtoni magyar diplomáciai képviselet nem válaszolt, ám az amerikai konzervatívok ideológiai képviselői között vannak, akik szerint semmi titkolnivaló nincsen az ösztöndíjakkal is segített kapcsolatban.

Köztük van Daniel J. Mahoney, a worcesteri Assumption Egyetem korábbi professzora, aki a Danube Institute-nál kapott ösztöndíjat. Mahoney szerint sokan vádolják ugyan Orbánt azzal, hogy diktatúrát építene ki, valójában erről nincsen szó, hiszen az akadémikusok között is sokan kritizálják a magyar miniszterelnököt, és Budapesttel együtt több nagyváros ellenzéki vezetés alatt áll. (Mahoney az önkormányzatok kormányzati akarat miatti anyagi kiszolgáltatottságáról, a részben átcsatornázott helyi adókról, a szolidaritási adó néven megvalósított elvonásról nem tett említést.)

Mahoney szerint Orbán pusztán annak kiváló példája, hogyan tudja egy konzervatív kormányzat visszaszorítani a liberális befolyást és megvédeni a keresztény értékeket.

Egymásnak adták a kilincset

Donald Trump egykori főtanácsadója, Steve Bannon is ennek a kapcsolatnak a révén lépett már fel 2018-ban egy budapesti rendezvényen, ahol úgy hivatkozott Orbánra, mint aki már „Trump előtt Trump” volt. A felszólalás díja 20 ezer dollár volt a Boston Globe információi szerint Bannon és csapatának egyéb költségein felül.

Mahoney-n kívül ösztöndíjas volt Rod Dreher is, a National Review kolumnistája, aki szoros barátságban áll Vance alelnökkel – aki egyébként pár éve még aggódva Amerika Hitlerének nevezte Trumpot – és Tucker Carlsonnal, a radikális jobboldaliak egyik kedvenc médiaszemélyiségével. A később Putyinnal is alákérdező interjút összehozó, nemrég Dubajban Orbánnal is beszélgető Carlson Dreher meghívása nyomán jutott Magyarországra, amelyről kisfilmet is készített, nagy elismeréssel adózva a déli határkerítésnek és Orbán politikai felfogásának. „Ide kell jönnöd, látnod kell ezt az országot” – írta még 2021-ben Budapestről Dreher Carlsonnak.

A Boston Globe megkeresésére sem Bannon, sem Dreher nem reagált.

Válaszolt viszont Kiss István, a Danube Institute vezetője, aki szerint nincs szó arról, hogy az általa képviselt szervezet vagy a felkért személyek Orbán szócsövei lennének. Szerinte legfeljebb az eredeti magyarból angolra átültetett szerződésekben fordítási hiba az egyik kifejezés, pusztán azt akarták elkerülni, hogy aki pénzt kap tőlük, az olyan nyilatkozatokat adjon, amely nincsen összhangban a Danube Institute által képviselt értékekkel.

A lap megkereste a konzervatív Heritage Alaptványt is, amely elismerte, hogy volt kapcsolat a Danube Institute-tal, de pénzmozgás nem volt a nagyra becsült, ám azóta már véget ért együttműködés során.

Kedvenceink
Partnereinktől
Kövess minket Facebookon is!