Nem kelt bizalmat, hogy Szijjártó állandóan Lavrovval fotózkodik, mondta az amerikai hadsereg korábbi európai főparancsnoka

Nem kelt bizalmat, hogy Szijjártó állandóan Lavrovval fotózkodik, mondta az amerikai hadsereg korábbi európai főparancsnoka
Ben Hodges 2017-ben – fotó: Wojtek RADWANSKI / AFP

431

„Szerintem Trump azért szerette Magyarországot és Lengyelországot, mert gyűlölte Németországot és Franciaországot, ezért inkább átugrott rajtuk. Ez egy rövidlátó politika” – mondta a 24.hu-nak adott interjújában Ben Hodges nyugalmazott tábornok, az Egyesült Államok hadseregének volt európai főparancsnoka.

Hodges arról is beszélt, hogy Magyarország nagyon kis ország, és nagyon kis része a NATO-nak. Nem feladata kritizálni a magyar emberek döntéseit arról, kiket választanak meg vezetőiknek, de az államok közötti kapcsolat alapja a bizalom. „Lehetnek komoly különbségek a politikában, de sosem szabad eljutni oda, hogy megkérdőjeleződjön a bizalom. (…) Amikor azt látom, hogy a külügyminiszterük állandóan Lavrovval fotózkodik, hogy kitüntetéseket vesz át, az nem kelt bizalmat.”

Hodges szerint mivel ő Németországban él, hallja, hogy a németek arról beszélnek, Magyarországot ki kéne rakni az Európai Unióból, mert nem bíznak benne: „Akár az oroszoknak adott nemzeti kártyáról, akár a gázról van szó, az a kérdés: számíthatnak-e valójában Magyarországra az Európai Unióban?”

Az orosz-ukrán háborúról azt mondta, őrültség azt gondolni, hogy meg lehet egyezni Oroszországgal, mert az oroszok nem tartják tiszteletben a megegyezéseket. „Mi lenne a béke? A béke nem a háború hiánya. A tűzszünet nem béke. A béke az, amikor senki nem érdekelt abban, hogy új konfliktust kezdjen. Georgiában nincs béke, mert orosz katonák állomásoznak az ország területének húsz százalékán, és a kormányzó Grúz Álom Párt teljesen Moszkva kontrollja alatt áll. Sajnos Georgia visszafelé megy az időben, oda van bilincselve Oroszországhoz. (…) Ha a Krím orosz kézben marad, Ukrajnának esélye sincs visszaépíteni a gazdaságát. Óriási hiba volna Ukrajnát belehajszolni egy olyan megállapodásba, amely szerint Oroszország megtarthatja a Krímet.”

Arról, hogy a magyar kormány azt állítja, ha Donald Trump nyeri az amerikai elnökválasztást, akkor 24 óra alatt béke lesz, Hodges szerint ez annyit jelentene a gyakorlatban, hogy Trump „köt egy megállapodást Putyinnal, amelybe az ukránok bele sem szólhatnak, miközben hatással van rájuk a következménye”.

Kapcsolódó
Partnereinktől
Kövess minket Facebookon is!
További élő árfolyamok!