Gázában naponta tíz palesztin gyerek veszíti el legalább az egyik lábát az ENSZ szerint

Gázában naponta tíz palesztin gyerek veszíti el legalább az egyik lábát az ENSZ szerint

Annak ellenére, hogy Benjamin Netanjahu hétfőn bejelentette, hogy közeleg a gázai háború aktív fázisának lezárása, hírügynökségek kedden is ádáz harcokról számoltak be az övezetből, és a háború által kiváltott diplomáciai és belpolitikai viszályok is tovább buzognak. Összefoglalónk az izraeli–palesztin konfliktus keddi napjáról.

  • Az izraeli légierő keddre virradóra az elvileg már 2023-ban elfoglalt Gázaváros területén három légicsapást is végrehajtott. Két csapás két iskolaépületet vett célba, ahol a bombák összesen legalább 14 emberrel végeztek – a palesztin hatóságok szokásuk szerint nem közölték, ebből mennyi volt a fegyveres. Egy légicsapás a Földközi-tenger partján található Shati menekülttábort (ami valójában csak státuszában és lakóinak származását tekintve menekülttábor, valójában egy többgenerációs városka) érte, ahol 10 ember vesztette életét. Találat érte Iszmail Hánije házát; ahol a Hamász politikai szárnyának főtitkárának egyik lánytestvére is életét vesztette. A katari emigrációban élő palesztin vezető áprilisban három fiát és több unokáját is elvesztette egy izraeli légicsapásban.
  • „Naponta átlagosan tíz palesztin gyermek veszíti el egyik vagy mindkét lábát a gázai fegyveres konfliktus következtében” – jelentette ki keddi sajtótájékoztatóján az ENSZ palesztin menekülteket segélyező közel-keleti hivatalának (UNRWA) vezetője. Philippe Lazzarini az ENSZ Gyermekalapjának (UNICEF) adataira hivatkozva azt mondta, ez azt jelenti, hogy mintegy 2 ezer gyerek veszítette el egy, vagy két lábát a gázai konfliktus első 260 napja alatt. Ezek az adatok a kezüket vagy karjukat elvesztő gyermeket nem tartalmazzák. Az UNICEF szerint az amputálásokat nehéz körülmények között és sokszor altatás nélkül kénytelenek elvégezni az orvosok.
  • Az IDF szerint a légicsapásokat Izrael ellen támadást tervező palesztin terroristák ellen hajtották végre, és a célpontok között több olyan figura is volt, akik részt vettek a 2023. október 7-i terrortámadásban. Az izraeli hadsereg elismerte, hogy iskolaépületeket is támadott, azonban ezeket szerinte a Hamász terroristái használták búvóhelynek.
  • Az október 7-i terrortámadás 101 izraeli áldozata, illetve családjaik egymilliárd dollárra perelték be az ENSZ palesztin segélyezési alapját (UNRWA). A gázai segélyezési rendszer meghatározó szereplőjének számító szervezetet Izrael már hónapok óta azzal vádolja, hogy a Hamásznak engedélyt adott arra, hogy fegyverraktárakat, alagútlejárókat alakítson ki létesítményeiben, és „amerikai adófizetők dollárjaival” is támogatta a terroristákat. A 167 oldalas vádiratban nemcsak a UNRWA-t, hanem annak hét egykori és jelenlegi vezetője is vádlottként szerepel. Az IDF egyébként kedden pont az UNRWA egyik iskoláját bombázta le.
  • Az Izraelben alkotmánybíróságként funkcionáló Legfelsőbb Bíróság pontot tett a szekuláris és vallásos zsidók egyik legrégebbi konfliktusának végére, amikor kimondta, „nincs jogi alapja” annak, hogy az ultraortodox férfiak mentességet élvezzenek a 32 hónapos kötelező katonai szolgálat alól. A döntést természetesen hevesen támadták a kormánykoalíció vallásos pártjai; a szefárd (az ibériai-félszigeti felmenőkkel rendelkező) és a mizráhi (észak-afrikai és közel-keleti diaszpórából Izraelbe települt) ultraortodox zsidókat képviselő Sasz politikusa, Arjeh Deri megismételte azt az érvet, miszerint a modern oktatástól távol maradó, kizárólag vallási stúdiumokat folytató tanulók imáikkal ugyanúgy hozzájárulnak Izrael védelméhez, mint ahogy fizikai síkon a katonák:

a Tóra Izrael minden ellensége ellen bevethető titkos fegyvere, és a világon nincs az az erő, ami eltilthatná a zsidókat a szent könyv tanulmányozásától.

A gázai háború legújabb fejleményeiről és dilemmáiról itt olvashat részletesen.

(Az MTI, a Reuters, a Times of Israel és a Guardian tudósításai alapján.)

Kedvenceink
Partnereinktől
Kövess minket Facebookon is!